Dünya Hava kirliğinin en yoğun olduğu kıtalar belli oldu

Hava kirliğinin en yoğun olduğu kıtalar belli oldu

Dünya Sağlık Örgütü hava kirliliğinin yılda 7 milyon kişinin hayatına kaybetmesine yol açtığını açıkladı. Örgüt hava kirliliğiyle mücadele için hükümetlerin önlem alması gerektiğini söylüyor. Asya ve Afrika kıtalarının en çok kirli havaya maruz kalan yerler olduğu belirtiliyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Hava kirliğinin en yoğun olduğu kıtalar belli oldu​
Foto: ARŞİV

Hava kirliliği her yıl 7 milyon kişinin hayatına mal oluyor. Bu tespit Dünya Sağlık Örgütü'ne ait.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Cenevre'de yaptığı açıklamada dünya genelinde 10 kişiden 9'unun kirli havaya maruz kaldığını açıkladı.

Hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybedenlerin yüzde 90'ının düşük gelire sahip ülkelerde yaşayanlar olduğuna dikkat çekiliyor.

Asya ve Afrika kıtalarının en çok kirli havaya maruz kalan yerler olduğu belirtiliyor.

Hava kirliliğinin başlıca nedenleri ise evlerdeki verimsiz enerji kullanımı, endüstri, tarım, ulaşım sektörleri ve kömür yakıtlı enerji santralleri olarak gösteriliyor.

Dünya sağlık örgütü dünyada her geçen gün daha fazla ülkenin hava kirliliğini izleme ve azaltma konusunda çalışmalar yaptığını söylüyor.

Ancak örgüt hava kirliliğinin küresel bir sorun olduğunu ve önüne geçmek için, küresel çapta hükümetlerin koordineli çalışmalar yürütmesi gerektiğini belirtiyor.

'Mossad İran'a ait belgeleri ocak ayında ele geçirdi'
DÜNYA
'Mossad İran'a ait belgeleri ocak ayında ele geçirdi'

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.