Dünya Macron uyardı Sayısız devlet yok olabilir

Macron uyardı: Sayısız devlet yok olabilir!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, hem parlamentoda hem de parti içinde karşılaşabileceği siyasal engellere rağmen Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull’a 'irade gücünü' kullanarak iklim değişikliğiyle mücadele etme çağrısı yaptı.

Haber Merkezi AA
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, iklim değişikliğiyle mücadelede Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull’a çağrıda bulunarak 'irade gücünü' kullanmasını istedi.

Resmi temaslarda bulunmak amacıyla geldiği Avustralya’nın Sydney kentinde, Macron'un onuruna Sydney Opera Evi’nde yemek verildi.

Programda konuşan Macron, Başbakan Malcolm Turnbull'a hem parlamentoda hem de parti içinde karşılaşabileceği siyasal engellere rağmen “irade gücünü” kullanarak iklim değişikliğiyle mücadele etme çağrısı yaptı.

'Sayısız devlet yok olabilme riski altında'

Konu hakkında Avustralya’da yaşanan siyasi ve ekonomik tartışmaların farkında olduğunu ve buna saygı duyduğunu hatırlatan Macron, "Bence, gerçek liderler mevcut çıkarlara saygı duyanlardır ama aynı zamanda da daha stratejik şeylere katılmaya karar verenler olduğunu düşünüyorum. Eğer harekete geçmezsek Pasifik'teki sayısız devlet birkaç yıl içinde yok olabilme riski altında. Çocuklarımızın hayatını feda etmeye karar verirsek, bu hayat ne kadar iyi olabilir ki? Bu bir seçenek olamaz." dedi.

Macron aslında kim?
OYNAT 05:49
Macron aslında kim?
Fransa'nın 39 yaşındaki genç cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, göreve başladığı günden itibaren ülkenin dış politikasında yeni bir sayfa açtı. Selefi François Hollande'ın ardından 'daha dinamik' bir süreç başlatan Macron, rotasını Avrupa Birliği'nden Amerika Birleşik Devletleri'ne Afrika'dan Asya'ya çevirmiş durumda. Son dönemde Suriye'ye de yönelen Macron'u Harita'da tanıyalım.

Temasları kapsamında Macron'un, Turnbull ile yapacağı ikili görüşmelerde askeri ve siber güvenliğe yönelik iş birliğini derinleştirmenin yanı sıra ticari konularında yeni anlaşmaların imzalanması bekleniyor.

Son yıllarda Pasifik bölgesini etkileyen iklim değişiklilerinin neden olduğu şiddetli kasırgalar bölge ülkelerinde can ve mal kayıplarına neden olmuş, Fiji’yi Şubat 2016'da 325 kilometre hızla vuran Winston Kasırgası’nda 44 kişi hayatını kaybetmiş, on binlerce kişi evsiz kalmıştı.

REKLAM

Macron yolsuzluk yapmakla suçlanıyor
DÜNYA
Macron yolsuzluk yapmakla suçlanıyor

Dünyanın konuştuğu fidanla ilgili flaş iddia
DÜNYA
Dünyanın konuştuğu fidanla ilgili flaş iddia

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.