Dünya Melbourneda göçmenler açlık grevine girdi

Melbourne'da göçmenler açlık grevine girdi

Melbourne'da göçmenler açlık grevine girdi

Avustralya’nın Melbourne kentindeki ‘Göç Transit Merkezi’nde tutulan yüzlerce kişi, kötü yaşam koşulları nedeniyle açlık grevine girdi.

Haber Merkezi Diğer
Melbourne'daki göçmen merkezi.
Melbourne'daki göçmen merkezi.

Avustralya'nın Melbourne kentinde tutulan göçmenler, yaşama koşullarının iyileştirilmesi talebiyle Salı gününden beri açlık grevinde.

Avustralya’nın Melbourne kentindeki ‘Göç Transit Merkezi’nde (Melbourne Immigration Transit Accommodation/MITA) tutulan yüzlerce kişi, kötü yaşam koşulları nedeniyle açlık grevine girdi.

Açlık grevindekilerin sayısının 200’ü aşkın olduğu bildirildi.

Göçmenler, masa ve sandalyelerden, idari girişimlerinin gerçekleşmesi ve gece yarısından sonra serbest bir şekilde dışarı çıkılmasına kadar bir dizi talepte bulunuyor.

"Daha önce hiç bu kadar kötü bir merkez görmedim"

AFP’de yer alan habere göre Ali Yusuf, tepkisini “Daha önce hiç böyle bir merkez görmedim” sözleriyle dile getiriyor.

Gözaltında tutulan göçmenlerin, bugün hükümet yetkilileriyle bir araya gelmesi bekleniyor.

Ayrıca kıtadaki göçmen merkezlerinde açlık grevleri artış gösteriyor.

Henüz geçtiğimiz sene Sidney’de, ziyaret kurallarına getirilen kısıtlamalara karşı yüzlerce göçmen açlık grevine girmişti.

Avustralya hükümetleri, yıllardır hukuki hak tanınmayan göçmenlerin zorunlu olarak merkezlere kapatılmasına ilişkin bir politika yürütüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.