Ekonomi349 yıllık dünya devi Türk firmayı satın alıyor

Merck&Co Vilsan'ı satın alacak

349 yıllık dünya devi Türk firmayı satın alıyor

Kökleri 1668 yılına dayanan dünyanın en eski ilaç ve kimyasal şirketlerinden Merck&Co, Türkiye'de hayvan sağlığı alanında faaliyet gösteren Vilsan'ı satın alıyor. Bu sene 40 milyar dolar ciro hedefleyen Merck'de 50 bin kişi çalışıyor.

Haber MerkeziDiğer
Dünyanın en eski ilaç şirketi Merck&Co, Vilsan'ı satın alacak.
Dünyanın en eski ilaç şirketi Merck&Co, Vilsan'ı satın alacak.

Türkiye ekonomisine yabancı ilgisi devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Kastaş Kağıt'ın Avrupalı ambalaj devi Hamburger Recyclig Group'a, biletall.com'un da Körfez sermayesinden Abraaj Capital'e satışının ardından bugün bir haber daha geldi.

  • Rekabet Kurumu'nda yer alan bilgiye göre, yaklaşık 350 yıl önce faaliyetlerine ilaç ve kimyasal sektöründe başlayan sonrasında ilaç merkezli bilim ve teknoloji şirketine dönüşen Merck, Türkiye'de hayvan sağlığı alanında faaliyet gösteren Vilsan'ı satın alıyor. Habertürk'te yer alan habere göre Merck & Co., konuyla ilgili olarak Rekabet Kurumu'na gerekli başvuruyu gerçekleştirdi.

Kendi alanında dünyanın en büyükleri arasında yer alan Merck'in geçtiğimiz günlerde açıklanan üçüncü çeyrek bilançosuna göre satışları 10.3 milyar dolar oldu. Şirketin 2017 yılını 40 milyar dolar civarında bir satış geliri ile tamamlaması bekleniyor. Çok geniş bir coğrafyada faaliyet gösteren şirkette 50 bin kişi çalışıyor.

Merck, Türkiye operasyonuna ise 1998 yılında Merck İlaç Ecza ve Kimya Tic. A.Ş adı altında başladı. İlaç tedariği alanında yer alan şirkette 250 kişi çalışıyor.

REKLAM

31 yıllık firma

Dünya devi şirketin satın aldığı Vilsan ise 1986 yılında hayvan sağlığı alanında hizmet vermek için kuruldu. Kendi tesislerinde üretim yapan şirket ürünlerini Orta Doğu, Doğu Avrupa, Kafkasya, Türki Cumhuriyetler, Afrika, Orta Asya, Uzakdoğu Asya ve Güney Amerika’ya ihraç ediyor.

Vilsan, 2014 yılında ise yine yerli bir firma olan ve aynı alanda faaliyet gösteren Vimar'a satılmıştı.

Novartis Fransız  ilaç şirketini 3.9 milyar dolara satın alıyor
EKONOMİ
Novartis Fransız ilaç şirketini 3.9 milyar dolara satın alıyor

'Burun yağı'nın kilosu 100 lira
EKONOMİ
'Burun yağı'nın kilosu 100 lira

Çay kralı ikinci kez iflas erteleme istedi
EKONOMİ
Çay kralı ikinci kez iflas erteleme istedi

Hiç suçu yokmuş!
Gündem

Hiç suçu yokmuş!

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, teröristbaşı Gülen’le doğrudan bağlantıları tespit edilen eski Dicle Üniversitesi Rektörü Jale Saraç hakkında skandal bir karara imza attı. Mahkeme, Saraç ile örgütün üniversite imamı Aytekin Sır’ı tahliye etti.
Afrin mafyası
Gündem

Afrin mafyası

PKK’nın Afrin sorumlusu Abdo Hayr, kentteki süper lüks villasında, uyuşturucudan elde ettiği gelirle görkemli bir hayat sürüyor. Uyuşturucu tarlaları, zehir imalathaneleri ve kendisine bağlı yüzlerce teröristi bulunan Hayr’ın en büyük tutkusu ise klasik otomobiller. Hayr, infazları da cins atlarının da bulunduğu çiftliğinde yapıyor.
Cengiz Ünder yine attı
Spor

Cengiz Ünder yine attı

Şampiyonlar Ligi son 16 turu ilk maçında Roma deplasmanda Shakhtar ile karşılaştı. Milli gururumuz Cengiz Ünder, Roma'yı 1-0 öne geçiren golü attı
PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi
Gündem

PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi

TSK'nın ÖSO ile birlikte Afrin'de PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik yürüttüğü ’Zeytin Dalı Harekatı’na Muş Emniyet Müdürlüğünde görevli PÖH'ler de gönderildi. Harekata katılmak için Özel Harekat Polislerinin tamamı gönüllü olunca aralarında kura çekimi yapıldı.
Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın
Gündem

Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın

Adana Ceyhan'da internet üzerinden yayımlanan bir dizide uyuşturucuyu ile suçu ve suçluyu övdükleri ileri sürülen oyunculara polis şafak vakti operasyon yaptı. Diziyi izleyen polis dizi filmi içerisinde “Muzlu Süt mü Sigara mı” isimli sahnesinde alenen uyuşturucu madde kullanımına özendirme suçunun oluştuğunu belirledi.