Ekonomi İş Bankası hisseleri düşüşe geçti

Erdoğan'ın açıklamaları İş Bankası hisselerini düşürdü

İş Bankası hisseleri düşüşe geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, İş Bankası'ndaki Atatürk hisselerinin Hazine'ye devredileceğine ilişkin açıklaması İş Bankası hisselerini düşüşe geçirdi. Erdoğan'ın sözlerinin ardından bankanın hisseleri yüzde 6 kayıpla 5.4 liraya indikten sonra, saat 12:51'de kayıplarını kısmen azaltarak yüzde 2.1 ekside 5.63 liradan işlem gördü.

Haber Merkezi Reuters
İş Bankası şubesi.
İş Bankası şubesi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İş Bankası'ndaki Atatürk hisselerinin Hazine'ye devredileceğini, kararın ise Meclis'te verileceğini söyledi.

İş Bankası hisseleri, Erdoğan'ın partisinin Meclis grup toplantısındaki sözlerinin ardından yüzde 6 kayıpla 5.4 liraya indikten sonra, saat 1251'de kayıplarını kısmen azaltarak yüzde 2.1 ekside 5.63 liradan işlem gördü.

'Yüzde 28'i devredilecek'

Konuşması sırasında CHP ve CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik eleştirilerde bulunan Erdoğan, bir izleyiciden gelen "İş Bankası, İş Bankası" sesi üzerine şunları söyledi:

"O da gelecek. İş Bankası masada bunu unutmayın. Gazi Mustafa Kemal'in İş Bankası'nı CHP'ye değil Hazine'ye tahsisi vardır. Ve bu İş Bankası Hazine'nin malı olacaktır Allah'ın izniyle. Bu parlamento bu tarihi kararı da Allah'ın izniyle alacaktır ve milletin hazinesine İş Bankası, evet oradaki hissesiyle yüzde 28 devredilecektir ben buna inanıyorum."

CHP'nin İş Bankası yönetim kuruluna atadığı dört üyeye atıfta bulunan Erdoğan, "Efendim CHP buradan para almıyormuş. Doğru. Dört tane üye oranın yönetiminde. O yönetimde onlar ne iş yapıyor. Sadece ellerini mi kaldırıp indiriyorlar. Niçin indiriyorlar, ne yapıyorlar, bunların hepsini biliyoruz. Onun için buradaki o tarihi yanlışı da, o bütün yapılacak yolsuzlukların önünü de biz keseceğiz" dedi.

  • İş Bankası hisselerinin yüzde 40.47'si Türkiye İş Bankası Mensupları Munzam Sandık Vakfı'na ait. Atatürk hisselerinin oranı ise yüzde 28.09 seviyesinde bulunuyor.

Superonline kira sertifikası ihraç edecek
EKONOMİ
Superonline kira sertifikası ihraç edecek

Sebzede yükselen fiyatlar maaş artışının ortalama 4.7 katı
EKONOMİ
Sebzede yükselen fiyatlar maaş artışının ortalama 4.7 katı

KOBİ'lere rehber geliyor
EKONOMİ
KOBİ'lere rehber geliyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.