Ekonomi Her şey bir kargo ricasıyla başladı, hayatı kabusa döndü

Her şey bir kargo ricasıyla başladı, hayatı kabusa döndü

Her şey bir kargo ricasıyla başladı, hayatı kabusa döndü

Almanya’da yaşayan Leman Cömert, Türkiye’de yaşayan ve kozmetik işleriyle uğraşan bir aile dostunun kargo ricasını kırmayarak adres bilgilerini paylaştı. Bir süre sonra Türkiye’de üretilip çok sayıda ülkeye ihraç edilen kozmetik ürünlerin Avrupa sorumlusu olarak gösterildiğini ve ürün paketlerinde ismiyle birlikte adres bilgilerinin de yazıldığını fark eden Cömert, hukuk mücadelesi başlattı. Ürünlerde herhangi bir sorun çıkması halinde “sorumlu” kişi olarak hedef olacağından endişelenen Cömert, Almanya’daki kurumlar sorununu çözemediği için tam bir çıkmaza girdi.

Haber Merkezi IHA
Kendisinin İzmir merkezli bir kozmetik firmasının Avrupa sorumlusu olduğunu ve kozmetik firmasına ait ürünlerde isim, soyadı ve adresi olduğunu öğrenen talihsiz kadın, olay karşısında şoke oldu.
Kendisinin İzmir merkezli bir kozmetik firmasının Avrupa sorumlusu olduğunu ve kozmetik firmasına ait ürünlerde isim, soyadı ve adresi olduğunu öğrenen talihsiz kadın, olay karşısında şoke oldu.

Almanya’nın Nürnberg kentinde yaşayan ve orada kamudan emekli olan Leman Cömert, iddiaya göre aile büyüklerinin İzmir’den tanıdığı kozmetik işleri ile uğraşan L.K. tarafından arandı. L.K., bir kargosunun geleceğini ve Almanya’dan bir adrese ihtiyacı olduğunu söyledi. Leman Cömert bunu kabul ederek bilgilerini ve adresini L.K.’ya verdi ancak Leman Cömert’e herhangi bir kargo gelmedi.

Bu olaydan bir süre sonra L.K., Leman Cömert’i Nürnberg’de ziyaret etti ve ziyaret sonunda hediye amaçlı ona bir kozmetik ürün verdi. Ürünün paketinde ismini, soy adını ve adresini gören Cömert, bunu jest olarak algıladı ancak gerçeği 2017 yılında Hollanda’dan gelen bir bilgilendirme mektubu ile anladı.

İHA
Almanya’da yaşayan Leman Cömert, Türkiye’de yaşayan ve kozmetik işleriyle uğraşan bir aile dostunun kargo ricasını kırmayarak adres bilgilerini paylaştı.

İzmir'e gelerek hukuk mücadelesi başlattı

  • Kendisinin İzmir merkezli bir kozmetik firmasının Avrupa sorumlusu olduğunu ve kozmetik firmasına ait ürünlerde isim, soyadı ve adresi olduğunu öğrenen talihsiz kadın, olay karşısında şoke oldu. Cömert, Almanya’da hukuki işlemler başlatmak için başvurdu ancak Alman yetkililer, firmanın İzmir merkezli olmasından dolayı bir işlem yapmadı. Leman Cömert, bu sefer İzmir’e gelerek hukuk mücadelesi başlattı.

Emniyet adım adım izledi: Kiralık hackerlarla soygun yapan şebeke Ankara’da çökertildi
GÜNDEM
Emniyet adım adım izledi: Kiralık hackerlarla soygun yapan şebeke Ankara’da çökertildi

“Pakette adresimi görünce jest sandım”

Olayın başına gelmesiyle kabus dolu günler yaşadığını belirten Cömert, “Her şey bir kargo ile başladı ve o günden sonra hayatım kabusa döndü. Aile büyüklerimin ahbabının oğlu bana ulaştı, kendisini tanıttı ve bir kargosunun olduğunu söyledi. Kargoyu onun adına almam için rica etti. Sakınca görmedim ve kabul ettim. İstediği bilgileri kendisine verdim ama kargo filan gelmedi.

İHA
Leman Cömert, Almanya’da hukuki işlemler başlatmak için başvurdu ancak Alman yetkililer, firmanın İzmir merkezli olmasından dolayı bir işlem yapmadı.

"Hollanda'dan gelen mektupla öğrendim"

Kendisi bir süre sonra Nürnberg’e gelip bizimle tanışmak istediğini söyledi. Vedalaşırken hediye olarak bir ürün verdi. O gün idrak edemedim ama ürünün paketinde ismim, soyadım ve adresim yazıyordu. O an bunu bir jest olarak düşündüm ama büyük bir kaosun içine düştüğümü, 2017’de Hollanda’dan gelen bir mektupla öğrendim. Mektupta, ürünlerden sorumlu kişi olduğumu belirtiliyor ve benden belirli bir tarih içerisinde ürünleri yayınlayıp yayınlamadığım soruluyordu.

  • Hemen bana bu ürünü veren kişiyi aradım, sekreteriyle görüştüm ama ikinci görüşmede engellendim. Kişiye ulaşamadım. Kızım başka numaradan ulaştı. L.K., benim sorumlu kişi olmadığımı söyledi ama sorun çözülmedi. Ben hem Almanya’da hem de Türkiye’de suç duyurusunda bulundum ama kişinin firması Türkiye’de olduğu için yolum hep tıkandı. Bir adım ilerleyemedim. Mağduriyetim güç geçtikçe artmaya başladı. İsmim, soyadım, adresim ürünlerin üzerinde ve ben korkuyla yaşıyorum” dedi.

Yazdığı notla dolandırıcıları yakalattı
FOTOĞRAF 8
Title
Merkez Seyhan ilçesi Hadırlı Mahallesi'nde yaşayan Hicran Kırkbey (63), 28 Şubat'ta kendisini arayarak komiser olarak tanıtan dolandırıcılar tarafından kandırıldı.
Title
Dolandırıcılara 35 bin lirasını kaptıran kadın, büyük üzüntü yaşayarak bir daha kandırılmamak için kartona yazdığı Dikkatli ol telefon görüşmesine bir daha yanılma notunu ev telefonunun önüne koydu.
Title
Bu olaydan günler sonra ev telefonundan arayan ve kendisini polis olarak tanıtan dolandırıcıya inanmış gibi davranan kadın, yaklaşık 50 bin lira değerinde altını olduğunu söyleyerek zanlıyı evine çağırdı.
Title
Kırkbey, evine gelen Hakan K. ve İbrahim K'yi 2 oğluna yakalattı. Polise teslim edilen 2 zanlı, çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.
Title
Kırkbey, gazetecilere, telefon dolandırıcısının kendisini komiser olarak tanıttığını, 4 çocuğum var, şehit ağabeyiyim, onların üstüne yemin ederim biz size yardım edeceğiz. demesi üzerine zanlıya inandığını söyledi.
Title
Dolandırıldıktan sonra uzun süre kendine gelemediğini anlatan Kırkbey, kartona yazdığı Dikkatli ol telefon görüşmesine bir daha yanılma notunu ev telefonunun önüne koyduğunu dile getirdi.
Title
Kırkbey, bir süre sonra evini başka bir dolandırıcının aradığını belirterek, Dolandırıcıya kasada 50 bin liralık altınım olduğunu söyledim. Kasayı açıyor gibi düşünmesi için odun sobasının kapağını açıp kapattım. Daha sonra altını almak için eve çağırdım. İki kişi almaya geldi. dedi.
Title
Ardından Gelenleri oğlum kapıda üstüne atladı, yakaladı. Polise haber verdik. Onlara, 'Ben senin için ağlıyorum. Sen benim evimi yıkmaya gelmişsin, ama ben senin için ağlıyorum, yapmayın bunu.' dedim. şeklinde konuştu. Kırkbey'in, daha önce kendisini dolandıran zanlıyla sokakta konuşmasının güvenlik kameralarına yansıdığı da belirlendi.
Yazdığı notla dolandırıcıları yakalattı
Adana'da, 35 bin lira dolandırılmasının ardından kartona yazdığı "Dikkatli ol telefon görüşmesine bir daha yanılma" notunu telefonunun yanına bırakan kadın, evini arayan diğer 2 dolandırıcıyı yakalatarak tutuklanmalarını sağladı.

“Ben kimyager değilim, bilim insanı değilim”

Türkiye’ye gelerek mağduriyetine çözüm aradığını belirten Cömert, “Bu ürünler 25-30 ülkeye ihraç ediyor. Avrupa’da bu ürünlerden sorumlu olduğum yazıyor. Ben sanki ürünün içeriğini biliyormuşum gibi sorumlu gösteriliyorum. Üründe bir sıkıntı olursa, biri zarar görürse, sanki ben piyasaya sürüyormuşum ve içeriği biliyormuşum gibi algılanacak. Ben kimyager değilim, bilim insanı değilim. Bilgim yok, alakam yok. Bilseydim o kargoya ‘evet’ demezdim. Hollanda bana ulaşmasaydı benim bu durumdan haberim bile olmayacaktı. Sorumlu kişi gösterilmişim ama benim bir anlaşmam, sözleşmem yok. Ben sıradan bir vatandaşım, nasıl sorumlu kişi olarak gösterilebilirim? Hal böyleyse o zaman herkes kafasından birini sorumlu diye kaydetsin ve Avrupa’da ürün satsın.

"Bebek şampuanında sorun tespit edilmiş, benim ismim var"

  • Bu olay bir skandal. Avrupa’nın yaptığı şey skandal. Ben Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum; bu sadece hukuki bir süreç değil, aynı zamanda politik de bir süreçtir. Benim veri korunma hakkım yok. Bu ürünün sorumlusu nasıl olabilirim? 2017 yılından beri psikolojik şiddet yaşıyorum. Almanya’da kurumlara ulaşamıyorum. L.K., kendisini tanıttığında yabancılık çekmedim ve güven duydum. Çünkü aile içerisinde büyük bir güven oluştuğu için sakınca görmemiştim. Ben hiçbir şeyin temsilcisi değilim. Üründe yazan adres bir ev, iş yeri değil. Sağlık Bakanlığı bebek şampuanında sorun tespit etmiş ama bu ürünler Avrupa’da benim ismimle dolaşımda” diye konuştu.

Kasım ayı itibariyle alışverişte indirim kampanyaları başlıyor: Uzmanlar hem firmaları hem de tüketicileri uyarıyor
EKONOMİ
Kasım ayı itibariyle alışverişte indirim kampanyaları başlıyor: Uzmanlar hem firmaları hem de tüketicileri uyarıyor

“Müvekkilim sorumlu kişi olarak hedef gösterilecek”

Leman Cömert’in İzmir’deki avukatı Alper Çetin ise, müvekkilinin onayı ve izni olmadan bir ticari süreç gerçekleştiğini, Cömert’in bu duruma ilişkin sözleşmesi ya da muvafakatnamesinin bulunmadığını söyledi.

Çetin, şöyle konuştu:

"Buna ilişkin biz Türkiye’de suç duyurusu işlemini gerçekleştirdik. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının verdiği kovuşturmaya gerek olmadığına verdiği karara binaen, itirazımızı Sulh Ceza Hakimliğine gerçekleştirdik. Şu an süreç devam etmekte. CPNP, herhangi bir ülkedeki kozmetik kuruluşunun, Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yapabilmek adına başvurduğu online portaldır. Bu portala başvurulduğu vakit, Avrupa Komisyonunun bir kurumu olan CPNP, gerekli izinleri, onayları ve hukuki mahiyeti incelemesi gerekmekte. Fakat Avrupa Komsiyonunun bir kurumu olan CPNP, kendisine düşen denetleme, inceleme ve süreci takip etme yükümlülüklerini yerine getirmemiş olmadığı için belki müvekkilimiz gibi çok sayıda kişi mağdur edilmiş olabilir.

Tüm kozmetik ürünleri müvekkilimizin onayı olmadığı halde Avrupa’da şuanda serbestçe dolaşmakta. CPNP kendi üzerine düşen yükümlülüklerini yerine getirmediği için müvekkilim gerçekten çok ciddi bir mağduriyet yaşamış, kendi kişisel verileri tüm Avrupa’da dolaşımda olup, ileride yaşanabilecek hukuki, cezai, mali bir sıkıntıda müvekkilim sorumlu kişi olarak hedef gösterilecektir. Türkiye’de hukuki işlemler başlatıldı. Ancak bu işlemler aynı zamanda Avrupa Birliği çerçevesinde de başlatılması gerekiyor. Bu iş oldukça meşakkatli.”

“Politik bir süreç”

Türkiye’de suç duyurusu işlemlerini yaptıklarını, Türkiye’de maddi manevi tazminat davasını da açabileceklerini ifade eden Çetin, şöyle devam etti:

"Yine Türkiye’de Kişisel Verileri Koruma Kuruluna bir başvurumuz olacak. Nihayetinde müvekkilimin, kişisel verileri onayı olmadan işlenmekte ve yayılmakta. Avrupa Birliğinin kişisel verileri koruma prosedürleri çok daha sıkı. Bu yüzden Avrupa Birliği Kişisel Verileri Koruma Kurullarına gerekli başvuru yapılacak. Avrupa Birliği Komisyonu ile ciddi bir şekilde hukuki manada mücadeleye girilmesi gerekiyor. Avrupa Birliği Komisyonu, deyim yerindeyse Avrupa Birliğinin bakanlar kuruludur. Bu kurulun kanun değişikliğine gitmesi gerekiyor. Bu da hukuki bir süreçten ziyade yasa koyucu olarak yapılacak bir süreç. Böylece durum hukuki süreçten politik bir sürece kayıyor. Avrupa Birliğinin yasal mevzuatta değişiklik yapması halinde bu mağduriyetlerin sonlanacağını, daha önce yaşanan mağduriyetler için de yasal sürecin başlatılarak ortada bir hile varsa ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Avrupa Birliği Komisyonunun harekete geçirilmesi gerekiyor. CPNP’nin bu denli korumasız ve denetimsiz olması meselesinin çözümü için durumun politik bir zeminde çözülmesi gerekiyor.”

'Tövbekar dolandırıcı' cami çıkışı yakalandı
OYNAT 01:00
'Tövbekar dolandırıcı' cami çıkışı yakalandı
Denizli Çivril'de, Cemal Babacan'ı (74) telefonla arayıp, kendisini 'jandarma' olarak tanıtarak, 120 bin TL dolandıran Cemalettin Aslan (55), gerçek jandarmalar tarafından camiden çıkarken yakalandı. Daha önce de 4 kişiyi aynı yöntemle dolandırdığı ortaya çıkan Aslan, ifadesinde her olaydan sonra camiye gidip, namaz kılıp, tövbe ettiğini söyledi.


Yıllık 2 milyar lira katkı sağlayacak

Yıllık 2 milyar lira katkı sağlayacak

​Türkiye'nin ikinci en büyüğü enerji üretimine hazırlanıyor.
Egzozcuya 600 bin TLlik ihale

Egzozcuya 600 bin TL'lik ihale

​Şişli Belediyesi'nden 100 TL sermayeli şirkete 'çağırma usulü' ihale.
Bana Robin Hood deyin

Bana
'Robin Hood' deyin

​Veresiye defterlerini kapatıp 1000'er TL dağıttı.
İlişkiler için son fırsat

İlişkiler için son fırsat

Erdoğan'ın Washington ziyareti sancılı dönemi sonlandırabilir.
Brezilya'da<br>beyaz çöl

Brezilya'da
beyaz çöl

​Kalbinde masmavi göller barındıran çöl ziyaretçilerini bekliyor.
Bu anneler gelmese<br> okul gezileri olmaz

Bu anneler gelmese
okul gezileri olmaz

​Alouane, okul gezilerinde başörtüsünü yasaklamaya hazırlanan Fransa'daki çifte standardı anlattı.
Kadın turiste <br>demir sapladı

Kadın turiste
demir sapladı

İstanbul'daki dehşette, saldırganı vatandaşlar etkisiz hale getirdi.
Denizde<br>büyüyen tehlike

Denizde
büyüyen tehlike

Marmara ve Karadeniz'de de görülmeye başladı.
Ucuza<br>20 milyon m2 arazi

Ucuza
20 milyon m2 arazi

81 ilde yer alan arsalar için tek bir şart bulunuyor.
Dünyada az<br>sayıda ülkede var

Dünyada az
sayıda ülkede var

​Türk Silahlı Kuvvetlerine 10 yeni Korkut teslimatı.

Yerin dibine batsın<br>PKK/PYD denilen lanetler

Yerin dibine batsın
PKK/PYD denilen lanetler

​HDP önünde 71 gündür evlat nöbeti tutan annenin isyanı.
Gökkuşağı dağları

Gökkuşağı dağları

​Peru'da yer alan yeryüzünün boya paleti.
Süper Lig'in <br>penaltı dosyası

Süper Lig'in
penaltı dosyası

11 haftada sadece 3 takım beyaz noktaya gitmedi.
Kahraman vatandaş

Kahraman vatandaş

​Hırsızları apartmana kilitleyip polise teslim etti.
Belgeleriyle nasıl <br>bir katil olduğunu belirteceğiz

Belgeleriyle nasıl
bir katil olduğunu belirteceğiz

Ziyaret öncesi ABD'ye terörist 'Mazlum Kobani' mesajı.
SAS Timleri imha etti<br>

SAS Timleri imha etti

Töröristler, sivillerin kullandığı köprüye patlayıcı tuzaklamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.