Ekonomi Çatıdan enerji ile 300 milyon dolarlık gaz ithalatı önlenebilir

Türkiye'nin "çatıları" yılda 300 milyon dolarlık gaz ithalatını önleyebilir

Çatıdan enerji ile 300 milyon dolarlık gaz ithalatı önlenebilir

Türkiye'de çatı tipi güneş enerjisi santrali kurulumunda 4 bin 500 megavatlık ekonomik potansiyel bulunurken, bunun yatırıma dönüşmesi halinde yılda 300 milyon dolarlık gaz ithalatının önüne geçilebileceği hesaplanıyor. Hazırlanan rapora göre ülke genelinde her yıl çatı tipi güneş enerjisi sistemlerini taşıyabilecek yaklaşık 100 bin yeni bina stoğu oluşuyor.

Haber Merkezi AA
Çatı tipi güneş enerjisi santrali yatırımlarının maliyeti kilovatsaat başına 2000 dolar seviyesinde.
Çatı tipi güneş enerjisi santrali yatırımlarının maliyeti kilovatsaat başına 2000 dolar seviyesinde.

"Binalarda Çatı Üstü Güneş Enerjisi Potansiyeli-Türkiye'de Çatı Üstü Güneş Enerjisi Sistemlerinin Hayata Geçmesi İçin Finansman Modelleri ve Politikalar" başlıklı rapordan derlenen bilgilere göre, Türkiye'de 2018 sonu verileriyle 9,1 milyon bina stoğu bulunuyor.

YILDA 100 BİN BİNA

Binalar, enerji tüketiminde sanayiden sonra ikinci sırada yer alırken, her yıl çatı tipi güneş enerjisi sistemlerini taşıyabilecek yaklaşık 100 bin yeni bina stoğu oluşuyor.

Ülkedeki binalarda çatı tipi güneş santrali kurulumu için 14 bin 900 megavatlık teknik potansiyel mevcut. Bu potansiyel, Türkiye'nin 6 bin megavat seviyesindeki mevcut güneş enerjisi kurulu gücünün 2 katından fazlasını oluşturuyor.

Söz konusu potansiyelin en büyük kısmı çok haneli konutlarda yer alırken, ticari, kamu ve sanayi binaları bunu takip ediyor.

6,2 MİLYAR DOLARA İHTİYAÇ VAR

Teknik potansiyel içinde ise 4 bin 500 megavatlık kapasitenin yüksek yatırım değeri bulunuyor. Ekonomik potansiyelin yatırıma dönüşmesi halinde Türkiye'nin yıllık elektrik ihtiyacının yüzde 17'si bu kapasiteden karşılanabiliyor. Bunun hayata geçmesi için 6,2 milyar dolar yatırım bütçesi gerekiyor.

  • Ekonomik potansiyelin yatırıma dönüşmesiyle yılda 300 milyon dolarlık doğal gaz ithalatının önlenebileceği hesaplanıyor.

BİNA TİPİNE GÖRE DEĞİŞİYOR

Çatı tipi güneş enerjisi santrali yatırımlarının maliyetinin konut binalarında bu yıl için kilovatsaat başına 1500-2000 dolar seviyesinde olacağı öngörülürken, diğer bina tiplerindeki daha büyük sistemler için yatırım maliyetleri kilovatsaat başına 600-1200 dolar arasında değişiklik gösteriyor.

Mevcut durumda tek veya çok haneli konutlarda çatı tipi güneş enerjisi santrali yatırımlarının geri dönüş süreleri 14-16 yıl olarak öngörülüyor. Ticari, kamu veya sanayi binalarında 4-5 yıl olması beklenen bu sürelerin, ekipman ve finansman maliyetlerindeki düşüşle ilerleyen yıllarda azalacağı öngörülüyor.

  • Çatılarda bulunan 4 bin 500 megavatlık ekonomik potansiyelin yatırıma dönüştürülerek elektrik ihtiyacının kömür yerine güneş santrallerinden karşılanması durumunda, yılda 5,6 milyon ton karbon salımının da önlenebileceği hesaplanıyor.

Hurda araçları yeniden hayata kazandırıyor: Türkiye’de bu otomobilin eşi ve benzeri müzede dahi yok
GÜNDEM
Hurda araçları yeniden hayata kazandırıyor: Türkiye’de bu otomobilin eşi ve benzeri müzede dahi yok

İstanbul havalimanlarındaki yolcu sayısı yılın ilk çeyreğinde 20 milyona yaklaştı
EKONOMİ
İstanbul havalimanlarındaki yolcu sayısı yılın ilk çeyreğinde 20 milyona yaklaştı
Abone Ol Google News
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yüksek faize kesinlikle karşıyım
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yüksek faize kesinlikle karşıyım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nde Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral ve beraberindeki heyeti kabulünde konuştu. Erdoğan burada gerçekleştirdiği konuşmasında, "2020 yılında kurulan şirket sayısı, salgına rağmen yüzde 20 artarak 101 bin 318'e ulaştı. Türkiye'ye güvenen yatırımcılar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kazanmaya devam edecektir. Ekonomide bu sene temel hedeflerimizden birisi fiyat istikrarını sağlamak olacaktır. Yüksek faize kesinlikle karşıyım" ifadelerini kullandı.
MEB açıkladı: Öğrenciler için nakil ve geçiş işlemleri açıldı
Gündem

MEB açıkladı: Öğrenciler için nakil ve geçiş işlemleri açıldı

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi/özel eğitim kurumlarında öğrenciler için isteğe bağlı nakil ve geçiş işlemleri açıldı. MEB'in internet sitesinden yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında daha önce resmi/özel eğitim kurumlarında isteğe bağlı nakil ve geçiş işlemlerinin öğrenci hareketliliğinin azaltılması adına durdurulduğu hatırlatıldı.
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: İki bakanımız arasında herhangi bir çekişme olması söz konusu değil
Gündem

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: İki bakanımız arasında herhangi bir çekişme olması söz konusu değil

Haber Global TV'de gündeme ilişkin soruları yanıtlayan AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Soylu ile Adalet Bakanı Gül arasında bir sürtüşme varmış gibi yansıtılmasının son derece yanlış olduğunu belirterek, "Her iki Bakanımız da siyasetin içinden yetişmiş, tecrübeli, devleti de tanımış olan iki değerli Bakan arkadaşımızdır. Birbirleriyle çok yakın diyalog içinde olan iki Bakanımızdır. Asla aralarında herhangi bir çekişmenin olması söz konusu değildir. Hele bunu sosyal medya üzerinden dile getirdikleri kanaati doğru değil." ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.