Foto Galeri Index
,

Foto Galerisi

En çok vaka olan ikinci il: Tedbirler sonuç verdi hızlı düşüş görüldü

En çok vaka olan ikinci il: Tedbirler sonuç verdi hızlı düşüş görüldü

Sağlık Bakanlığı vaka sayısı haritasına göre oransal olarak en çok vaka görülen iller arasında 2'nci sıradaki Trabzon'da alınan önlemler, uygulanan sıkı denetim ve kontrollerle vaka sayıları düştü. Kent, Bayburt ve Erzincan'ın ardından en çok vaka azalışının yaşandığı il oldu.

Bakan Koca en çok vaka artışı ve en çok vaka azalışı olan 10 ili açıkladı

Bakan Koca en çok vaka artışı ve en çok vaka azalışı olan 10 ili açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, il il en çok koronavirüs vaka artışı olan 10 il ile en çok vaka azalışı olan 10 ili açıkladı. Bakan Koca paylaşımında "Normalleşmek için daha çok emek vermek gerekiyor." ifadelerine yer verdi. Bakan Koca'nın açıkladığı iller şöyle:
Vaka sayıları patladı tüm uyarılara rağmen Rizede hala yine köylere çıkıyorlar

Vaka sayıları patladı tüm uyarılara rağmen Rize'de hala yine köylere çıkıyorlar

Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı vaka sayısı haritasına göre oransal olarak en çok vaka görülen iller sıralamasında 5'inci olan Rize'de, yetkililerin tüm uyarılarına ve alınan tedbirlere rağmen vatandaşlar hafta sonu kısıtlama öncesi yine köy ve kırsaldaki mahallelere gitmeyi sürdürüyor. Aile içi toplu buluşmaların virüsün yayılmasına neden olduğu belirlenen kentte alışverişlerini yapanlar, dolmuşlarla ya da özel araçları ile köylere çıkıyor. Veliköy Köyü Muhtarı Muhammed Kopuz, "Biz ne kadar uyarıyor, anonslar yapıyorsak da ne yazık ki riayet edenlerin sayısı çok az. Şehirden gelen bir hastalık varsa köye geldiğinde bilmeden görüştüğü kişilere aktarıyor, ya da köyde birinde varsa ondan alarak geri döndüğünde şehre taşıyor" dedi.
İstanbulda tepki çeken görüntüler: Asker eğlencesi düzenleyip halay çektiler

İstanbul'da tepki çeken görüntüler: Asker eğlencesi düzenleyip halay çektiler

İstanbul'un Bağcılar, Bayrampaşa, Kağıthane ve Maltepe ilçelerinde gençler 'yasağa rağmen' asker eğlencesi düzenledi. Halay çekip, konvoy yapan gençlerin o anları kameralara yansıdı.
Aşı teknolojisinde devrim: Mikrokürecik aşısında ilk insan deneyleri yaz başında

Aşı teknolojisinde devrim: 'Mikrokürecik aşısı'nda ilk insan deneyleri yaz başında

Dünyada ilk ve tek olan ASC mikrokürecik teknolojisiyle oda sıcaklığında 30 gün dayanabilen aşı modeli tasarlayan ve patentini alan Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nesrin Özören, geliştirdikleri yerli Kovid aşısıyla ilgili önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Özören, “İlk set hayvan deneylerini tamamlandık. Aşının uygulanış şekline karar vermek için birkaç deneyimiz daha kaldı. Klasik aşılardaki gibi kas içi enjeksiyon ile deri altı uygulamasını denedik. Asıl amacımız burun ya da ağız yoluyla verilebilecek bir aşı. Bunun hayvan deneylerini de tamamladıktan sonra yaz başı gibi Faz 1 çalışmalarına geçmeyi planlıyoruz.” dedi.
Trakyada korkutan tablo: Vaka sayısı patladı önlemler artırıldı

Trakya'da korkutan tablo: Vaka sayısı patladı önlemler artırıldı

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, Trakya'da koronavirüs vaka sayılarında son bir haftada artış yaşanması üzerine Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'de koronavirüs tedbirleri en üst seviyeye çıkarıldı. Vaka sayılarının arttığı Edirne'de bir belde ile Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde bir apartman karantinaya alındı.
Koronavirüs haritasında son durum güncellendi

Koronavirüs haritasında son durum güncellendi

İstanbul ve Ankara'nın koronavirüs yoğunluk haritası güncellendi. Hangi ilçelerde vaka sayısı alarm veriyor, hangilerinde risk nispeten daha düşük? İşte ilçe ilçe İstanbul ve Ankara'nın koronavirüs yoğunluk haritası...
Sakarya’da karantina sayısı açıklandı: Valilik uyardı

Sakarya’da karantina sayısı açıklandı: Valilik uyardı

Sakarya Valiliği, 476 kişinin yaşadığı 3 site, 11 apartman ve 54 müstakil ev olmak üzere 68 yerleşim yerinde karantina uygulandığını açıkladı. Sakarya Valiliği tedbirlere hassasiyetle uyulması konusunda uyarıda bulundu.
Sakaryada bir apartman karantinaya alındı: Giriş ve çıkışlar kapatıldı

Sakarya'da bir apartman karantinaya alındı: Giriş ve çıkışlar kapatıldı

Sakarya'nın Pamukova ilçesinde bir apartman, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantina altına alındı. Bölgede önlem alan polis ekipleri, apartmana giriş ve çıkışlara izin vermedi.
Kayseride koronavirüs vakalarında tedirgin eden artış: Yüzde 74e yükseldi

Kayseri'de koronavirüs vakalarında tedirgin eden artış: Yüzde 74'e yükseldi

Kayseri'de 100 bin kişide görülen vaka sayısının 56,71'den 74,08'e yükselmesi tedirginlik yarattı. Vali Şehmus Günaydın, vaka sayısındaki artış üzerine kentte ekiplerin denetimlerine katılarak, vatandaşları uyardı. Günaydın, "Kısıtlamaların hafifletilmesi bu tabloya göre mümkün değil" dedi.
En çok vaka görülen iller arasındaki Rizede çay sohbetleri yasaklandı

En çok vaka görülen iller arasındaki Rize'de 'çay sohbetleri' yasaklandı

Sağlık Bakanlığı'nca paylaşılan vaka sayısı haritasına göre 15- 21 Şubat 2021 tarihleri arasında oransal olarak en çok vakanın görüldüğü iller sıralamasında 5'inci sırada yer alan Rize'de artan vaka sayıları üzerine uygulanan tedbirlere ilaveler getirildi. Kentte iki ya da daha fazla kişinin bir araya gelerek çay sohbeti ile sosyal mesafenin ihlal edildiği faaliyetler yasaklandı, sıkı denetimler yapılması kararlaştırıldı. Yasağın ilk gününde parklarda yan yana oturanların sosyal mesafe kuralına uymadıkları görüldü.
Mutant virüs görülen Beyendik karantinaya alındı

Mutant virüs görülen Beyendik karantinaya alındı

Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Beyendik beldesi, mutant virüs vakası görülmesi üzerine karantinaya alındı. Belediye Başkanı Muhammet Örnek, "Bölgeye giriş çıkışlar kontrollü sağlanıyor. Vatandaşlar tedbirlere uygun davranıyor” dedi.
Uzmanlar uyarıyor: Toplu taşımada omuz omuza yolculuklara dönülürse başladığımız yere geliriz

Uzmanlar uyarıyor: Toplu taşımada omuz omuza yolculuklara dönülürse başladığımız yere geliriz

Dünyayı etkileyen koronavirüs salgınıyla mücadelede, 1 Mart'tan itibaren hayata geçirilmesi planlanan 'yerinde karar' döneminde, her ildeki vaka sayısı ve aşılama oranı gibi veriler, normalleşme adımlarının atılmasında belirleyici olacak. Normalleşmeye geçilen illerde tekrar vaka artışlarının yaşanmaması için toplu ulaşımda yoğunluk oluşmaması gerektiğine vurgu yapan İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, "Toplu taşıma araçlarında normalleşmenin etkisiyle oluşabilecek yoğunluğun önüne, tedbirler alarak geçmeliyiz. Omuz omuza yolculuklar yaptırmamak için kapasiteyi artırmanın yollarını aramamız lazım. Aksi halde başladığımız noktaya geri dönmemiz mümkün" dedi.
Güneşi gören Taksim’e akın etti

Güneşi gören Taksim’e akın etti

Soğuk havaların ardından güneşin kendini göstermesiyle birlikte vatandaşlar Taksim'e akın etti. Pandeminin henüz bitmediğini hatırlatan bir vatandaş, “Pandemi henüz bitmedi, sosyal mesafeyi umursamıyorlar” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.