Gündem İki asır sonra ilk ezan

İki asır sonra ilk ezan

1800’lerde Erzurum Horasan’dan Yozgat’a göç edenlerden oluşan 120 nüfuslu Sarıbekir Çiftliği’nde ezan sesine hasret halk, kurdukları yardım derneğiyle para toplayıp cami yaptırdı

Haber Merkezi Diğer
Sarıbekir Çiftliği’nde yapılan cami.
Sarıbekir Çiftliği’nde yapılan cami.

Burası Yozgat kent merkezine 6 kilometre uzaklıktaki Aşağı Nohutlu Mahallesi'ne bağlı 20 haneli, 120 nüfuslu Sarıbekir Çiftliği... Burada yaşayanların dedeleri 200 yıl önce Erzurum Horasan'dan Yozgat'a göç etmiş O dönemlerde Yozgat'ın kurucusu Çapanoğlu Ailesi ile yakın ilişki kuran dedelerine şu an yaşadıkları bölge yerleşim yeri olarak verilmiş. Çiftlik sakinleri, yıllardır yaşadıkları yerde cami olmadığı için ezan sesine hasret kaldı.

KADROLU İMAM İSTİYORLAR

Geçimlerini hayvancılıkla sağlayan vatandaşlar, mahalle muhtarı Nurettin Koç öncülüğünde kurdukları dernek ve Aşağı Nohutlu Mahallesi Muhtarı Nurettin Koç ve Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan'ın sayesinde camiye kavuştu. İki hafta önce açılan camide namaz kılıp, Kuran okumanın ve dinlemenin sevincini yaşayanlar gözyaşlarına hakim olamadı. Sabah gazetesinde yer alan habere göre Sarıbekir Çiftliği'nde yaşayanlar, şimdilik gönüllü imamın görev yaptığı camiye müftülükten kadrolu imam atanmasını istiyorlar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.