Koronavirüs Türkiyeden aşıda büyük atak Toplam aşı 40 milyonu aştı

Türkiye'den aşıda büyük atak: Toplam aşı 40 milyonu aştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19'la mücadele kapsamında uygulanan aşı miktarının 40 milyon 300 bini aştığını açıkladı. Bakan, son 24 saatte 1 milyon 538 bin 144 doz uygulandığını duyurdu. Dünya genelinde de aşı miktarı hızla artıyor, toplamda 2 milyar 540 milyon doz aşı yapıldı.

Haber Merkezi AA
Türkiyeden aşıda büyük atak: Toplam aşı 40 milyonu aştı
Türkiye'deki aşı kampanyasında 40 milyoncu aşıyı yapan Dr. Gülşah Hanım.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı uygulanan aşılar, 2 milyar 540 milyon dozu aştı. Türkiye'de de aşı miktarı katlanarak artıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter adresinden, 40 milyonuncu aşıyı yapan sağlık personelinin fotoğrafını paylaştı.

Bakan Koca, "Yer: İstanbul Bayrampaşa Devlet Hastanesi. Saat 15.45. Dr. Gülşah Hanım çok mutlu. 40 milyonuncu aşıyı o yaptı. Yani, yapmıştı. Çünkü şu an 40 milyon 300 bini aştık." açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin il il aşı haritası.
Türkiye'nin il il aşı haritası.

Son 24 saatte 1 milyon 538 bin 144 doz

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, son 24 saatte 1 milyon 538 bin 144 doz aşı uygulandığını duyurdu.

Bakan paylaşımında, "Aşı ekibimiz 24 saat boyunca yine en çok şu kelimeyi kullandı: Sıradaki? (Az kelimeyle bu kadar çok şey daha iyi anlatılabilir mi?)" dedi.

Ülkeler aşıya hız verdi

  • Almanya'da salgınla mücadelede, halkın yarısına Kovid-19 aşısının ilk dozunun uygulandığı bildirildi.
  • Brüksel mahkemesi, AstraZeneca firmasının Avrupa Birliği'ne (AB) 27 Eylül'e kadar 50 milyon doz aşı tedarik etmesi gerektiğine hükmetti.
  • Japonya’da 24 Temmuz’da başlayacak Tokyo Olimpiyatları’nda görevli kişiler ve medya çalışanları, aşılanmaya başlandı.
  • Afrika'da turizm bakanları, salgından olumsuz etkilenen sektörün tekrar hareketlenmesi için ortak çalışma kararı aldı.
  • Filistin yönetimi ile İsrail, 1 milyon dozdan fazla aşı takası için anlaştı. Varılan mutabakat sonucu İsrail’in stoklarındaki son kullanma tarihi yaklaşan 1 ila 1,4 milyon doz BioNTech-Pfizer aşısını Filistin’e vereceği ifade edilirken, karşılığında ise Filistin’in BioNTech-Pfizer’dan eylül ve ekimde alacağı aşıları İsrail’e göndereceği kaydedildi.
  • Dünya Bankası, yaklaşık 7 yıldır iç savaş sarmalından çıkamayan Yemen'e salgına karşı yürütülen aşılama kampanyasını desteklemek için 20 milyon dolar yardımda bulunacağını duyurdu.

Türkiye'nin 18 Haziran koronavirüs tablosu açıklandı
KORONAVİRÜS
Türkiye'nin 18 Haziran koronavirüs tablosu açıklandı
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.