Ramazan Oruçlunun saygısı
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2019

Oruçlunun saygısı

Ramazan ayı, orucun kalkan olduğu, kişinin ahlakını koruduğu ve nefsini terbiye ettiği aydır. Gün boyu susuz ve aç kalmanın insanda oluşturduğu olumsuz etkiyi olumlu hale çevirebilmek, sosyal çevre ile ilişkileri sağlamlaştırmak için oruç tutan ve tutmayan arasında saygıyı göz ardı etmemek gerekiyor.

Aslıhan Şimşek Yeni Şafak
Saygı başkalarından çekinme duygusunu da beraberinde getiriyor.
Saygı başkalarından çekinme duygusunu da beraberinde getiriyor.

Ramazan'ın yaz mevsimine denk gelmesi ile gündelik hayata getirilen sınırlar artıyor. Oruç tutan ve tutmayan kişiler arasında yaşanan sorunlar da burada kendini belli ediyor. Ramazan'da empati kurmayı öğrenebilirsek toplum olabilmek de o kadar kolaylaşıyor.
Saygının sınırını kim belirler?
Saygı, herhangi bir cezai yaptırımı olmayan ahlaki bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca ilişkide olunan, iletişim kurulan varlık veya oluşumun hak, değer, inanç ve her türlü özelliğini göz önünde tutmak ve bunlara önyargısız yaklaşmayı içeriyor. Ahlak, Müslümanlar için Kur'an-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz'in sünneti olarak kabul ediliyor. Peki, çoğunluğu Müslüman olan ülkemizde gayrimüslimlerin ya da Müslüman olup oruç tutmayanların tutumu ne olacak?
İslam'da zorlama olmadığını biliyoruz ancak Müslüman olduğu halde oruç tutmayan kişi dinin gereğini yapmaması kişinin kendine zulmetmesi sayılıyor. Bu sebeple sonucunu bile bile oruç tutmak ya da tutmamak kişinin kendi tercihi oluyor.
İnsanların neden oruç tutmadığı bir yana bunaltıcı sıcakta gün boyu aç, susuz ve kendini kötü davranışlardan soyutlamaya çalışan kişilere karşı biraz daha anlayışlı olunması gerekiyor. Oruç tutmasa da aynı ortamda (iş, okul, ev) bulunduğu vakit oruçlu olmadığını aşikâr halde göstermemesi insan ilişkilerine yansıyan inceliklerden oluyor. Buna karşılık oruçlu olan kişinin de orucu bahane ederek kişiler üzerinde toplumsal baskı kurmaması gerekiyor. Saygı görmek isteyen kişinin de aynı saygıyı oruç tutmayana göstermesi karşılıklı bir ilişki oluşturuyor.
Oruçluya mı saygı, oruca mı?
Oruç sadece Müslümanlara farz olan bir ibadet şekli değil. Her toplumun ve dinin kendine has oruç şekilleri bulunuyor. O sebeple oruç tutmayan kişilerin orucu Müslümanların kendilerine ayrıcalık tanıdığı bir ay olduğunu sanması, saygı gösterme mesuliyetini ortadan kaldıran bir düşünce halini alıyor. Her Ramazan ayı geldiğinde Osmanlı dönemindeki Hıristiyan ve Yahudilerin Ramazan ayında oruç tutan kişilere gösterdiği saygıdan bahsediliyor. Öyle ki gayrimüslim tebaanın çocuklarını bile bu konuda uyardığını biliyoruz.

REKLAM
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Ramazan ayında oruç tutan ve tutmayan kişiler arasındaki gerginliği şu cümlelerle anlatıyor;
  • “Çatışmaların bir çoğunun sebebi önyargılardır ve empati eksikliğidir. Karşı tarafı anlayamamaktan kaynaklanır. Bir insan kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi başkasına yapmamalı. Bu bir küresel ahlak kuralıdır, evrensel ahlak kuralıdır. Bu ahlak kuralını Ramazan'da hayata geçirmek gerekiyor. İnsan sadece kendisi için yaşamıyor, toplumun bir parçası olduğunu da hatırlıyor Ramazan'da."


Ramazan ayı geldiğinde alkol kullanan kişilerin sayısında azalma görülmesi kutsal aya olan saygının bir nevi göstergesi oluyor. İnsanların inanca, kültüre hassasiyeti varsa Ramazan ve oruca, insana hassasiyeti varsa oruçluya saygısı olması gerekiyor.
Saygı başkalarından çekinme duygusunu da beraberinde getiriyor. Bu sebeple insan 'inanç özgürlüğü' ardına saklanarak insanları rahatsız edecek şekilde davranma lüksü ortadan kalkıyor.

Abbas Kasım İbn Firnas
RAMAZAN
Abbas Kasım İbn Firnas

İbadetler itikafla
kuvvetleniyor
RAMAZAN
İbadetler itikafla kuvvetleniyor

Muffin Kalıbında Muhallebili Kadayıf
RAMAZAN
Muffin Kalıbında Muhallebili Kadayıf

Poz verdiği yere1 şehit daha eklendi!

Poz verdiği yere
1 şehit daha eklendi!

ABD Büyükelçisi geçtiğimiz hafta 'şehit diplomatlar' duvarının önündeydi.
25 yıl sonra aynı acı

25 yıl sonra aynı acı

​1994 yılından bu yana ilk kez Türk diplomat şehit edildi.
Konsolosluk çalışanlarına saldırı

Konsolosluk çalışanlarına saldırı

​Erbil'de restorana düzenlenen silahlı saldırıda bir diplomat şehit oldu.
Girişimlerimiz sürüyor

Girişimlerimiz sürüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Erbil'deki saldırıya ilişkin açıklama.
2 bin aile taşınacak

2 bin aile taşınacak

​Hükümet risk altındaki 6 il için harekete geçti.
Veri tabanında<br>'sızıntı' var!

Veri tabanında
'sızıntı' var!

FaceApp'in veri tabanı ne kadar güvenli?
Dink <br>davasında karar

Dink
davasında karar

3 sanık hakkında verilen cezalar belli oldu.
İşgale kalkışan<br> hainlere ceza yağdı

İşgale kalkışan
hainlere ceza yağdı

Atatürk Havalimanı ve İBB davalarında karar.

Biyometrik güvenlik tehlikede

Biyometrik güvenlik tehlikede

​FaceApp uygulaması çok ciddi güvenlik zafiyetleri getirebilir.
Kabe yollarına<br>bisikletle varsak

Kabe yollarına
bisikletle varsak

Pedallarını ​İngiltere'den Kabe'ye döndüren grupla buluştuk.
'Veliler seni istemiyor'

'Veliler seni istemiyor'

Başörtülü öğretmen, anaokulundan bu sözlerle kovuldu.
HDP'li başkana<br>soruşturma

HDP'li başkana
soruşturma

​AK Partili belediyelerin talebini reddederek başka illerdeki HDP'lilere yardım göndermiş.
Enerjide<br>hedef Romanya!

Enerjide
hedef Romanya!

Yaptırım tehdidine karşı 'diyalog' dönemi başlayacak.
İki şehit<br>tek kare

İki şehit
tek kare

Ayaz çocuk ve Şehit Karaman fotoğraf çekilmiş.
Cevap kağıtları erişime açıldı

Cevap kağıtları erişime açıldı

​Adaylar 10 gün süreyle cevap anahtarları ve kağıtlarına bakabilecek.
9 gün tatil çağrısı

9 gün tatil çağrısı

Kurban Bayramı için de beklenti içine girdiler.
Şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması için komisyon kuruldu
Gündem

Şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması için komisyon kuruldu

TBMM Genel Kurulunda, "Rabia Naz Vatan başta olmak üzere şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması ve bu konuda alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi" amacıyla araştırma komisyonu kurulması, oy birliğiyle kabul edildi. Genel Kurul, yarın saat 11.00'de toplanacak
TSK PKK'nın Irak'taki yayılmacı politikasının önünü kesti
Dünya

TSK PKK'nın Irak'taki yayılmacı politikasının önünü kesti

Irak'ın Türkiye ve İran sınır şeridi üzerinde 29 yıldır 800 köyü işgal eden terör örgütü PKK, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) sözde üst düzey yöneticilerine yönelik düzenlediği nokta atışı operasyonlar karşısında büyük bir telaş ve çaresizlik içinde. TSK'nın Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile Irak içinde örgüte karşı sürdürdüğü operasyonlar sonucu PKK'nın hareket kabiliyeti ciddi bir şekilde azaldığı gibi yayılmacı politikasında da gerileme yaşandı. Örgüt son olarak MİT ve TSK'nın ortak operasyonu sonucu 27 Haziran 2019'da KCK’nın sözde Başkanlık Divanı ve Yürütme Konseyi üyesi Diyar Garip Muhammed'in Kandil'de öldürülmesiyle büyük bir paniğe kapıldı. Irak'ın Süleymaniye vilayetinden olan Muhammed'in öldürülmesinin ardından IKBY'yi hedef tahtasına oturtan PKK, başta Peşmerge güçleri olmak üzere devlet kurumlarının, diplomatik misyonların hedef alınacağı tehdidinde bulundu. PKK, IKBY'deki kent merkezlerinde eylemler gerçekleştirmek için "Kürdistan Koruma Cevheri" adında yeni bir grup kurdu.
İran'dan 'ekonomik savaşa son verirse ABD ile görüşürüz' mesajı
Dünya

İran'dan 'ekonomik savaşa son verirse ABD ile görüşürüz' mesajı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD'nin yaptırımlarla İran'a yönelik yürütttüğü "ekonomik savaşa" son vermesi durumunda Trump yönetimi ile görüşebileceklerini söyledi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.