Teknoloji Lise öğrencisi Appleın sistemine sızdı

Lise öğrencisi Apple'ın sistemine sızdı

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, 16 yaşındaki bir öğrenci tarafından hacklendi. Avustralya’da yaşayan genç bilgisayar korsanı, sisteme sızarak toplamda 90GB’lık müşteri verisini ele geçirdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Apple, 16 yaşındaki bir öğrenci tarafından hacklendi.
Apple, 16 yaşındaki bir öğrenci tarafından hacklendi.

Apple, güvenliğine çok fazla güveniyor ancak geçmişte iCloud hesaplarının defalarca sızdırılmasıyla gündeme gelmişti. Bu sefer de 16 yaşındaki bir lise öğrencisi, şirketin müşteri verilerinin bulunduğu 90 GB’lık dosyayı hackledi. Güvenlik dosyalarını ele geçirerek müşteri verilerine ulaşan genç bilgisayar korsanı basit bir hata yaptığı için yakalandı.

Apple'ı 1 yıl boyunca hackledi

Avustralya’da yaşayan 16 yaşındaki bilgisayar korsanı ele geçirdiği verileri ‘hacky hack hack’ isimli bir dosyaya kaydettiği için yakayı ele verdi. Apple’ın güvenlik duvarlarını aşmayı başaran bilgisayar korsanı 1 yıl boyunca şirketin sunucularını hackledi. Ayrıca kullanıcılara oturum açma izni verenve son derece güvenli olması gereken yetkilendirilmiş anahtarlara da erişim sağladı.

'Hacky hack hack' ele verdi

  • Apple, 1 yıl sonunda hackerın bilgisayarının seri numarasını tespit etti. Avustralya Federal Polisi (AFP), “hacky hack hack” klasörü de dahil olmak üzere, işlemde hack kanıtı olan iki dizüstü bilgisayar, bir cep telefonu ve bir sabit disk ele geçirdi.

Şirket genç bilgisayar korsanı ve davanın içeriği hakkında hiçbir açıklama yapmadı. 16 yaşındaki bilgisayar korsanının ünlü bir hacker topluluğunda meşhur olması nedeniyle ismi paylaşılmadı. Apple ise çalınan verilerin neler olduğuna dair bilgileri paylaşmıyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü. Görüşmeye ilişkin Twitter hesabından açıklama yapan ABD Başkanı, Erdoğan'ın dün attığı bir tweeti alıntılayarak 'Terörizmi yenin' ifadesini kullandı. Trump'ın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da Twitter hesabından görüşmeye dair açıklama yaptı.
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: Ambargo açıklaması yapanlar kapımıza gelecek
Gündem

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: Ambargo açıklaması yapanlar kapımıza gelecek

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Konya Teknik Üniversitesince Gelişim Yerleşkesi'nde düzenlenen 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde açılış dersi verdi. Demir, Barış Pınarı Harekatı'na ara verilmesine ilişkin, "Son gelişmelerle de gördük, belli şekilde hedeflerimize ulaşmaya doğru gidiyoruz. Eğer bu sözler tutulmazsa ne olur? Operasyon devam eder. Biz kendi hedefimize ulaşana kadar bildiğimizi okuruz. Bugünlerde gördüğümüz gibi dostumuz çok az. O dost gibi görünenler, mesela geçen hafta ambargo açıklaması yapan ülkelerin bir kısmı yarın kapımıza bazı şirketlerle gelecek, geçmişte geldikleri gibi" dedi.
Görüşmenin perde arkası
Gündem

Görüşmenin perde arkası

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Türk heyeti ile ABD’li heyet arasında Barış Pınarı Harekatı konusunda 4 saat 20 dakika süren görüşmenin detayları ortaya çıktı. ABD’li üst düzey bir yetkili görüşmenin içeriği hakkında bilgi verdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.