TeknolojiOyun hilesi satana ilk ceza

Oyun hilesi satana ilk ceza

Türkiye’de ilk defa dijital oyunlar için hile yayınlayan ve sağlayan 3 ayrı web sitesine erişim engellendi ve sitelerde hile yayınlayanlar 205 bin TL tazminata mahkum edildi. Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek, kararın Türkiye’de oyun sektörünün gelişmesine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Melih Bayram DedeYeni Şafak
Barış Özistek
Barış Özistek

İzmir Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi, web sitesi üzerinden dijital oyun hileleri satan hitlan.net, hileevreni.com ve coldhacks.com hile sitelerinin sahiplerine karşı açılan davanın karar duruşmasında, marka hakkının ihlal edilerek haksız rekabette bulunulduğundan, adı geçen web sitelerinin kalıcı şekilde erişime engellenmesine karar verildi.

AĞIR TAZMİNAT

Zararın tazmini için davalıların 185 bin 923 TL maddi, 20 bin TL de manevi tazminat ödemelerine, yargılama masraflarının davalılardan alınmasına, mahkeme kararının masrafı davalılardan alınarak gazetede ilan edilmesine karar verildi.

MÜCADELE SÜRECEK

Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek, bu kararın emsal kabul edilip, Türkiye’deki oyun sektörünün gelişmesine büyük katkı sağlayacağını söyledi, ve, beş yılı aşkın bir süre boyunca dijital oyunlarda yapılan sahtecilik ve hile yapan sitelere karşı hukuki mücadeleyi kararlıkla ve azimle sürdürdüklerini belirtti.

  • Emsal olacak
  • Oyun, bilişim-fikri mülkiyet ve ticaret hukuku uzmanı Dr. Mete Tevetoğlu, mahkemenin tazminat miktarını belirlerken davalıların banka hesap hareketlerini dikkate aldığını belirterek “Bilişim ve oyun sektörünün bu tür hile siteleri ile mücadelesi yıllardır devam ediyor. İlk kez bu şekilde bir tazminat kararı çıkması benzer davalar için oldukça önemli bir gelişme. Ayrıca, Türk Ceza Kanunu’na eklenen 245/A maddesi ile de “zararlı yazılım üretmek, satmak, pazarlamak, almak, kullanmak veya bulundurmak” özel bir siber suç olarak düzenlendi ve bu suçu işleyenler 1 - 3 yıl hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile karşı karşıya kalacak. Karar emsal olacak” şeklinde konuştu.
Fikret Orman: Ronaldo Beşiktaş'a gelmek istiyor
Spor

Fikret Orman: Ronaldo Beşiktaş'a gelmek istiyor

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman almak istediği futbolcunun Cristiano Ronaldo olduğunu söyledi. Orman, "Ronaldo Beşiktaş'a gelmek istiyor, biz de görmek istiyoruz onu ama tabii bunlar nasip" ifadelerini kullandı.
Çalışma Bakanı'ndan yarı zamanlı çalışma müjdesi
Ekonomi

Çalışma Bakanı'ndan yarı zamanlı çalışma müjdesi

Memur anne-babaların yarı zamanlı çalışmasına imkan tanıyan yönetmelikle ilgili konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, "Kısa süre içinde kamu çalışanı ebeveynlerle ilgili düzenleme nihayete erdirilecek" dedi.
Baş ağrısıyla hastaneye gitti beyinsiz olduğunu öğrendi
Hayat

Baş ağrısıyla hastaneye gitti beyinsiz olduğunu öğrendi

İrlanda'da doktorları şaşkına çeviren bir tıbbi gelişme yaşandı. Baş ağrısı şikayetiyle hastaneye giden bir adam hastanede beyinsiz olduğunu öğrendi. Doktorları bile şoke eden olayda 84 yaşındaki adamın bugüne kadar rahatsızlığını fark etmediği ortaya çıktı.
14 Mart Çarşamba reyting sonuçları: Sen Anlat Karadeniz mi Diriliş Ertuğrul mu?
Hayat

14 Mart Çarşamba reyting sonuçları: Sen Anlat Karadeniz mi Diriliş Ertuğrul mu?

14 Mart Çarşamba reyting sonuçları açıklandı. Sen Anlat Karadeniz, Total grubunda birinci olurken Diriliş Ertuğrul AB ve ABC1’de birinci oldu ve en yakın rakibi Sen Anlat Karadeniz’e fark attı. İşte 14 Mart Çarşamba reyting sonuçları...
BİM Xiaomi Mi Bluetooth hoparlör satacak
Teknoloji

BİM Xiaomi Mi Bluetooth hoparlör satacak

Perakende mağazalar zinciri BİM son dönemlerde teknoloji meraklıları için ilginç kampanyalar yaparak adından söz ettirmeyi başardı. Marketler zinciri Apple markalı ürünler, PS 4 ve iPhone X’ten sonra şimdi de Xiaomi Mi Bluetooth hoparlör satacak.