Yazarlar Yeni dönemde doğal gaz aramaları

Yeni dönemde doğal gaz aramaları

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı

Türkiye gerçekleştirdiği büyük doğal gaz projeleriyle hem kendi enerji arz güvenliğini hem de Avrupa ülkelerinin enerji arz güvenliğini sağlamayı hedefliyor. Bu açıdan, hayata geçen TANAP ve TürkAkım projeleri oldukça önemli.

Türkiye, coğrafi konumunun getirdiği avantajla, enerjide transit ülke konumundaydı. Türkiye’nin hayata geçirdiği doğal gaz projeleri, enerji kaynaklarını arz eden ve bu kaynakları talep eden ülkeler arasındaki bu kavşak ve köprü ülke olma rolünü daha da sağlamlaştırmıştı.

Bunun yanında Türkiye’nin son yıllarda enerji aramaları konusundaki çabaları, yeni sondaj gemilerinin bu aramalara katılmasıyla Karadeniz’de keşfettiği rezervler ve Doğu Akdeniz’de keşfedilecek yeni hidrokarbon kaynakları Türkiye için farklı bir aşamayı işaret ediyor.

Türkiye’nin avantajlı coğrafi konumu dolayısıyla sahip olduğu rota üstünlüğü, Karadeniz’de keşfedilen ve Doğu Akdeniz’de keşfedilecek kaynaklarla üretici konuma gelmesi, doğal gazda yeni kurulacak enerji denkleminde Türkiye’nin önemini arttırdı.

Bu nedenle yeni dönemde Doğu Akdeniz, doğal gaz arama çalışmalarının hızlandığı bir bölge olacak. Çünkü, Doğu Akdeniz hem potansiyel rezervler bakımından hem de birçok ülkenin enerji arz güvenliğini sağlayabilmesi açısından oldukça stratejik bir bölge konumunda.

Doğu Akdeniz’de, keşfedilecek hidrokarbon kaynakları sayesinde Türkiye’nin üretici ülke olmasının ve bölgede birçok dengenin değişmesinin yolu açılmış olacak. En önemlisi de bu keşifler Türkiye’nin enerji bağımlılığı kıskacından kurtulmasının anahtarı olacak.

SBF BULUŞMALARI

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi uzun süredir, “SBF Buluşmaları” kapsamında öğrencilerini, alanında uzman kişiler ile buluşturuyordu. Bu buluşmalar, öğrencilerin farklı alanlarda konuşmacılarla bir araya gelmelerini, konuşmacıların tecrübelerini dinlemelerini sağlarken öğrencilerin kendi kariyer planlamaları açısından da yol gösterici bir rol üstleniyor.

Salgın dolayısıyla ara verilen bu buluşmalar, online olarak gerçekleştirilmeye devam ediyor.

45’incisi gerçekleşecek “SBF Buluşmaları”nın konusu, “Türkiye’nin Hidrokarbon Aramaları ve Yeni Enerji Denklemi”, konuşmacısı ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Dr. Alparslan Bayraktar olacak.

Bu programda son dönemde hızlanan doğal gaz aramalarının ne aşamada olduğu, Doğu Akdeniz’de mevcut durum ve yeni keşfedilecek kaynakların enerji denklemini nasıl değiştireceği tartışılacak.

MERKEZ BANKASI NE KARAR VERİR?

Bugün, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı var. Para Politikası Kurulu, geçen yılın son toplantısında, politika faiz oranının yüzde 15’ten yüzde 17’ye yükseltilmesine karar vermişti.

Merkez Bankası, arttırdığı faiz ile enflasyon-kur-faiz döngüsünün kırılmasını hedeflerken, yatırım ve üretim tarafında da yüksek faizin neden olduğu maliyet artışlarını da göz önünde bulunduracaktır.

Bu nedenle, Merkez Bankası PPK, bugün faiz kararı alırken daha önceden aldığı faiz artırımının sonuçlarını görmek isteyecektir. Dolayısıyla bu dönemde yüksek politika faizini devam ettirecektir. Çünkü para politikalarının ekonomideki nihai etkilerini görmek için 3-6 aylık bir süre beklemek gerekiyor.

Diğer yandan, yüksek faizin neden olduğu ve olacağı ekonomik daralma göz önünde bulundurulduğunda bu dönemde alınacak ek faiz artışı kararının ekonomiyi daha da küçültecek bir politika aracı olduğunu söylemek gerekir.

AA Finans’ın PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketine katılan ekonomistlerin büyük çoğunluğunda da bugün gerçekleşecek PPK toplantısında politika faizinin değişmeyeceği beklentisi hâkim.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.