Yazarlar Türkiyenin güneyinde yine Suriye ile sınır komşusu olacağız

Türkiye’nin güneyinde yine Suriye ile sınır komşusu olacağız

Hasan Öztürk
Hasan Öztürk Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Türkiye güney sınırlarını tehdit eden… Suriye’nin kuzeyinde bölgemizdeki ikinci bir terör devletinin kurulmasına karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nda yıldırım hızıyla ilerliyor.

Her saat sahadan daha iyi haberler geliyor. Tel Abyad düştü. Resulayn düştü. Aynel Arap (Kobani) için gün sayılıyor. Kamışlı için de hakeza…

Tam da böyle sıcak bir ortamda Cumhurbaşkanı Erdoğan pazar günü bizleri çağırıp hem bilgilendirdi hem sorularımızı cevaplandırdı.

Toplantının haberini Yeni Şafak’tan okudunuz. Ben sizlere dikkatimi çeken bazı bölümleri madde madde aktarmak istiyorum.

1- Cumhurbaşkanı Erdoğan Amerika ve Batı’nın Barış Pınarı Harekatı konusunda bir akıl tutulması içinde olduğunun farkında. Bununla birlikte Trump’ın ikircikli gibi görünen açıklamalarının iç siyasete dönük kısmıyla pek ilgilenmiyor. Bir de Trump’ın “nüktedan” olduğunun altını çiziyor.

2- Uluslararası arenada büyük bir kara propagandanın döndüğünü söylüyor.

3- Buna karşılık bu hafta içinde uluslararası medya ile de toplanacağını söylüyor.

4- Rusya’nın harekat ile ilgili yaklaşımlarından son derece memnun. “Rusya’da Putin tarafından verilen bütün talimatlara uyulması hassasiyetini görüyorum” diyor.

5- DEAŞ’lıların kaldığı cezaevleriyle ilgili Adalet Bakanlığı’nın ve askerin tecrübesine vurgu yapıyor. DEAŞ ile sahada mücadele edip yenen tek ülke olduğumuzu hatırlatıyor.

6- Sivil hassasiyet konusunun altını çizip, “Biz gerekirse 100 sivilin arasındaki bir teröristi tereyağından kıl çeker gibi çekip almasını biliriz” diyor. “Hassasiyetimiz olmasa bu operasyon birkaç gün içinde biterdi” diye de uyarısını yapıyor.

7- Sınır ötesi harekatın bir sosyolojik hadise olmadığını söylüyor. Teröre karşı bir mücadele olduğunu belirtip, “Hedeflenen alan temizlendikten sonra bir nokta konabilir. Bu matematiksel bir olay değildir” açıklamasını yapıyor.

8- Suriye’yi bölüp parçalamak isteyenlere karşı mücadele verildiğine özel bir başlık açıyor, PYD/PKK terör örgütünün amacının Fırat’ın doğusunda bir terör devletini kurmak olduğunu her vesile hatırlatıyor. “Biz de buna müsaade etmeyeceğiz” diyor.

9- Çok dikkatimi çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’yi işgalci gibi göstermek isteyenlere kaşı şu cümleyi kurdu: “Türkiye Afrin’de, Cerablus’ta, El Bab’ta yok. Biz alt yapısını üst yapısını yapıp gerçek sahiplerine veriyoruz. Biz hiçbir yerde işgalci olmadık. Aklımızdan bile geçmez.”

10- Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “30 km’nin sihri nedir” diye sorulduğunda, bana göre pazar günkü toplantının en can alıcı cümlesini kurdu. “30 km’nin altı rejimin sorumluluğundadır” dedi.

Bu cümleden anlıyoruz ki yakın gelecekte Türkiye’nin güneyinde yine Suriye ile sınır komşusu olacağız.

11- Suriye’nin toprak bütünlüğüne yönelik vurgunun yanısıra Adana Mutabakatı’na atıf yapması Suriye rejimi ile alt düzeyde sürdürülen ilişkinin ürünü diye düşünüyorum. Hatırlayacaksınız Sırbistan dönüşü uçakta aralarında benim de olduğum gazetecilere Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye ile rejimle ilişkilerimizi Rusya üzerinden sürdürüyoruz. Suriye’nin hak ve menfaatleri için adımlar atıyoruz. Suriye halkı için atıyoruz. Atılan adımların hepsi buna yöneliktir” demişti.

12- Hepimiz Aynel Arap ve Kamışlı’yı merak ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mümbiç’te Amerika’nın oyalamasını hatırlattıktan sonra “Biz şimdi mecburen Mümbiç’e operasyon yapıyoruz. Oradaki aşiretler bize haber gönderdi. ‘Gelin bizi kurtarın. Topraklarımızı geri verin’ dediler. Biz de şimdi oraya operasyon yapıyoruz” dedi.

Fırat Kalkanı ile DEAŞ canavarını sahadan süpüren Türkiye, Zeytin Dalı ile terör koridorunun batı kanadını kırmıştı. Şimdi Barış Pınarı ile terör koridorunu tam orta yerden felç etti. Belini kırdı. Kantonlar arasındaki irtibat kopardı.

Yakın gelecekte Aynel Arap ve Kamışlı’nın da düştüğünü göreceğiz. Mümbiç’in de…

Ve Karakozak için harekete de geçeceğiz.

Karakozak’ın sembolik anlamı çok büyük. Zira orası Türkiye’nin sınırları dışındaki tek vatan toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun da bulunduğu mevki.

İnşallah orası da temizlenecek ve Süleyman Şah’ın sandukası Suriye Eşmesi’nden alınıp oraya taşınacak.

Karakozak ahalisi Mehmetçik’i dört gözle bekliyor. Biliyoruz.

Pazar günkü toplantıdan bende kalanlar bu kadar.

***

Rabbim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ferasetini, basiretini açsın, dirayet versin. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her bir evladına, Mehmetçik’e, polisimize Suriye Milli Ordusu’nun neferlerine güç kuvvet versin. Milletimize dirlik-birlik versin…

Ki Barış Pınarı Harekatı salimen nihayete ersin.

Amin demez misiniz?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.