Yazarlar O birilerinin aklına çözüm süreci niye gelir hemen?

O birilerinin aklına çözüm süreci niye gelir hemen?

Mehmet Metiner
Mehmet Metiner Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

HDP’li kadın vekilin PKK’lı teröristle fotoğrafları çıkınca Sn. Kılıçdaroğlu’nun aklına ilk anda “O fotoğraflar çözüm sürecinde çekildi” gibi bir savunmanın gelmesi ziyadesiyle düşündürücüdür.

Daha PKK’nın partisi HDP bile açıklama yapmamışken Sn. Kılıçdaroğlu’nun HDP vekilini bu şekilde savunma gereksinimi duyması CHP’nin HDP üzerinden savrulduğu yeri göstermesi bakımından ibretamizdir.

HDP ne yaparsa yapsın onu bir biçimde savunmak ya da en savunulmayacak olayda bile te’vil yoluna gitmek nedense CHP’nin işi olmaya başladı.

CHP’nin HDP’ye dönüştürülmesi ve HDP üzerinden de Kürtlerin kendi celladına âşık hale getirilmesi ilginç bir siyasi dönüşüm hikâyesidir.

Merak edenler için belirtelim.

HDP’li vekilin dağdaki teröristle görüştüğü yıl 2016. HTS kayıtlarının yanı sıra bizzat bu görüşmeye aracılık eden kişinin itirafları da tüm gerçekliği ortaya koyuyor.

Kemal Beyin dediği gibi o fotoğraflar “çözüm süreci”nde çekilmiş değil.

Kemal Beyin “çözüm süreci” üzerinden PKK-HDP ilişkisini örtmeye yönelik tavrı, CHP’ye oy veren milyonları rahatsız eden bir tavır.

O yüzdendir ki mahut vekilin dokunulmazlığının kaldırılması için “evet” diyeceklerini açıklamak zorunda kaldılar.

KEMAL BEYE BİR SORU

Kemal Bey size içtenlikle sormak istediğim son derece yalın ve basit soru şu: Türkiye’de PKK’nın siyasi ayağı var mıdır yok mudur?

Umarım bu soruya gayet açık ve dürüst bir şekilde cevap verirsiniz.

Şayet var diyecek olursanız o vakit diğer sorumu da sormuş olayım: Peki PKK’nın siyasi ayağı kimdir?

En büyük siyasi ortağınız Sn. Akşener’e sorarsanız eminim ki size yardımcı olacaktır.

Cevabınızı kendi köşemde memnuniyetle yayınlayacağımı bu arada belirtmek isterim.

YPG TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’NIN NESİ OLUR?

Sn. Kılıçdaroğlu’na bir tarihte CNN Türk’teki programında Ahmet Hakan Coşkun soruyor: “YPG’yi terör örgütü olarak görüyor musunuz?”

Kemal Bey anında cevabı yapıştırıyor: “Biz YPG’yi terör örgütü olarak görmüyoruz.”

Demek ki Kemal Bey sorulara cevap vermekten kaçınmayan bir siyasetçi.

Dilerim benim soruma da cevap vermekten kaçınmaz.

Yeri gelmişken bilmeyenler veya unutanlar için hatırlatalım…

Suriye’nin kuzeyinde PYD var, bir de YPG. Her ikisi de Kandil’deki PKK’nın Suriye’deki uzantıları. Yani PKK’nın Suriye’deki ayakları. PYD siyasi ayağı, YPG ise askeri ayağı. Açıkçası her ikisi de PKK yani.

Kemal Beye sorduğum soruya cevap arayışında yardımcı olmak için bu kadar özet bilgiler veriyorum ki “PKK’nın Türkiye’de siyasi ayağı yoktur” gibisinden bir cevabı kendisine salık verecek danışmanları olursa “Yahu bu kadar da beni rüsva etmeyin, Suriye gibi bir yerde siyasi

ayağı olur da Türkiye’de olmaz mı?” deyip o akıldanelerin ağzının payını versin.

Vermezse ne olur?

Ahmet Hakan’a YPG’yi terör örgütü olarak görmediklerini söyleyen Kemal Beyin sonrasında HABER TÜRK’te “YPG terör örgütüdür. YPG’nin terör örgütü PKK’nın kolu olduğunu herkes biliyor” deme hali gelir ki bu da bir siyasetçi için izahtan vareste en kötü haldir.

O vakit sorarlar: Kemal Bey hangisi sizsiniz? YPG’nin PKK terör örgütünün Suriye kanadı olduğunu herkes biliyorsa siz niçin bilmiyordunuz? O tarihte bilmiyor idiyseniz hangi danışmanlarınızın bilgilendirmesiyle Ahmet Hakan’a o cevabı verdiniz? Sonra ne zaman asıl gerçeği öğrendiniz?

Soruma cevap verirken sakın ola ki aynı duruma düşmeyesiniz diye peşin peşin uyarmış olayım.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.