|

Trump Halkbank davasının savcısını görevden aldı

ABD Başkanı Donald Trump'ın, daha önce kendisine yakın isimleri soruşturan New York Güney Bölge Başsavcısı Geoffrey Berman'ı görevinden aldığı belirtildi. ABD Adalet Bakanı William Barr, alınan karara dair New York Güney Bölge Başsavcısı Geoffrey Berman'a bilgilendirme mektubu gönderdi. Mektupta, "Maalesef dün gece yapmış olduğunuz açıklama ile kamu hizmeti yerine şovu seçtiniz. İstifa etme niyetiniz olmadığını beyan ettiğiniz için, Başkan'dan bugün itibarıyla sizi görevden almasını istedim ve kendisi de bunu yaptı" ifadeleri yer aldı.

00:07 - 21/06/2020 Pazar
Güncelleme: 08:43 - 21/06/2020 Pazar
AA
Savcı Geoffrey Berman.
Savcı Geoffrey Berman.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, Adalet Bakanı William Barr, cuma günü istifa etmeyeceğini duyuran Berman'a Trump'ın kararını bildiren bir mektup gönderdi.

  • Barr, mektupta,
    "Maalesef dün gece yapmış olduğunuz açıklama ile kamu hizmeti yerine şovu seçtiniz. İstifa etme niyetiniz olmadığını beyan ettiğiniz için, Başkan'dan bugün itibarıyla sizi görevden almasını istedim ve kendisi de bunu yaptı."
    ifadelerine yer verdi.
Berman'ın yerine resmi bir atama gerçekleşene kadar Başsavcı Yardımcısı Audrey Strauss'ın vekalet edeceğini kaydeden Barr,
"Kamuoyuna iki hafta içinde Güney Bölge Başsavcılığı ofisinden ayrılacağınızı bildirmekle birlikte, ayrılışınızın dostane olabileceğini umuyorum."
ifadelerini kullandı.

Trump, müdahale etmediğini iddia etti

  • Diğer yandan basın mensupları tarafından karara ilişkin yöneltilen bir soruya cevap veren
    Trump ise söz konusu kararın Adalet Bakanı Barr tarafından talep edildiğini ve kendisinin buna müdahale etmediğini belirtti.

İstifa etmeye niyeti olmadığını belirtmişti

Perşembe günü Başsavcı Berman'ın görevinden ayrılacağı iddia edilmiş ancak Berman istifa ettiğine ilişkin haberi Bakanlığın açıklamasında gördüğünü belirterek, böyle bir niyeti olmadığını, Senato yerine yeni bir adayı onaylarsa ayrılacağını ifade etmişti.

Halkbank davasına bakıyor

  • Aynı zamanda Halkbank davasına bakan hakim olarak da bilinen Berman, daha önce Trump'ın eski avukatı Michael Cohen ve halen Trump'ın kişisel avukatlığını yapan Rudy Giuliani gibi birçok isme ilişkin yürüttüğü soruşturmalarla tanınıyor.
#ABD Adalet Bakanı William Barr
#Donald Trump
#New York Güney Bölge Başsavcısı Geoffrey Berman
4 yıl önce