Ekonomi 36 yılın ciro rekorunu kırdı

Dardanel 36 yılın rekorunu kırdı

36 yılın ciro rekorunu kırdı

Tarihinin en iyi çeyrek bilançosunu açıklayan Dardanel, geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 110,2 milyon TL olan satış gelirlerini, bu yılın aynı döneminde yüzde 91 artışla 211 milyon TL’ye çıkardı. Aynı dönemde şirketin net karı da yaklaşık 64 milyon TL olarak gerçekleşti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Foto/arşiv
Foto/arşiv

Son yıllarda gerçekleştirdiği yatırımlarla hızlı büyümesini sürdüren Dardanel, sergilediği güçlü mali performansıyla da şirket tarihinin en parlak dönemini geride bıraktı. 1984 yılından bu yana su ürünleri sektöründe faaliyet gösteren Dardanel, 2020 yılının ilk çeyrek performansına ait verileri Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıkladı. Şirket söz konusu dönemde tarihinin en iyi çeyrek bilançosunu açıklarken, konsolide satış gelirleri ve net kâr gibi verilerde de kendi rekorunu kırdı.

64 MİLYON TL NET KÂR AÇIKLADI

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Dardanel İcra Kurulu Başkanı Mehmet Önen, Dardanel olarak son yıllarda hayata geçirdikleri yenilikçi yatırımların yanı sıra finansal anlamda gösterdikleri kararlı tutumun da bu performansta çok önemli bir rolü olduğunun altını çizerken, özellikle satış gelirlerimizde çok önemli bir artışa imza attık. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 110,2 milyon TL olan konsolide satış hasılatımızı bu yılın aynı döneminde 211 milyon TL’ye çıkarmayı başardık. Aynı dönemde Dardanel’in net kârı da yaklaşık 64 milyon TL olarak gerçekleşti” dedi.

TÜM BORÇLARIMIZI ÖDEDİK

2020 yılında Dardanel için tarihi öneme sahip finansal yükümlülükler konusunda da temiz bir sayfa açtıklarını ifade eden Mehmet Önen şunları söyledi:

“Yine geçtiğimiz haftalarda KAP’a açıkladığımız üzere, dört farklı finansal kuruluşla gerçekleştirdiğimiz anlaşmalar çerçevesinde bu şirketlere olan tüm borçlarımızı ödedik. Bununla birlikte üretim tesisimizin de içinde bulunduğu ve 2014 yılında kendilerine devrettiğimiz 7 farklı gayrimenkul parselinin geri alınması konusunda da kendileriyle anlaştık ve bu anlaşmaların bedellerini de yine Nisan ayı içinde kendilerine tamamen ödeyerek tapuları teslim aldık. Bugün itibarıyla tüm bu kuruluşlara hiç borcumuz kalmadığını da büyük bir gurur ve mutlulukla söylemek isteriz.”

DÜNYANIN EN BÜYÜKLERİNDEN OLACAĞIZ

Dardanel’in bu dönemde adeta küllerinde doğduğunu; gelecek dönemde de gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yatırımlara devam edeceklerini vurgulayan Mehmet Önen, “Yıllardır dile getirdiğimiz bir hedef var. Biz önümüzdeki 5 yıl içerisinde dünyadaki en büyük 3 su ürünleri üreticisinden biri olacağız. Şirket olarak buna inanıyoruz; tüm çalışmalarımızı da bu vizyonla gerçekleştiriyoruz” dedi.

TON BALIĞI FARKINDALIĞINI ARTIRIYORUZ

Dardanel olarak bugüne kadar çok zorlu süreçleri geride bıraktıklarını; Türkiye’de ton balığı farkındalığını artırmak gibi çok önemli bir misyonları olduğunu sözlerine ekleyen Mehmet Önen,“Aslında bizim yıllardır yaptığımız ş ey sadece üreterek, yatırım yaparak, istihdam sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak değil. Tüm bunların yanında aynı zamanda ülkemizin toplum sağlığına katkıda bulunmak. Bu konunun ne kadar önemli olduğunu içinden geçtiğimiz bu süreçte yakın biçimde gördük” şeklinde konuştu. Bu yil icerisinde 12 yeni urun cikaracagiz. Urunlerimizin tamami hazir yemek kategorisinde olacak. Bu kategori dunyada cok hizli buyuyor.

Türkiye'de ilk olacak: Bir ilin elektriği yenilenebilir olacak
FOTOĞRAF 13
Title
Konya'nın Karapınar ilçesinde yapımı devam eden Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'ne kurulacak güneş enerjisi santralleriyle (GES) hem bölgenin hem de Türkiye'nin enerji ihtiyacının bir bölümü yenilenebilir enerjiden karşılanacak.
Title
Coğrafi konumu gereği yıllık ortalama güneş ışınımı ve güneş enerjisi potansiyeli dünyadaki birçok ülkeden fazla olan Türkiye, enerjideki dışa bağımlılığını azaltmak için yenilenebilir enerjilere ağırlık veriyor.
Title
Konya, Türkiye'nin güneş ışınımını en verimli alan yerler arasında bulunuyor.
Title
Bu kapsamda Karapınar'da yapımı devam eden Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'nin tamamlanmasıyla Konya, ihtiyaç duyduğu elektrik ihtiyacının tamamını yenilenebilir enerjiden karşılayacak.
Title
Verimli arazilerinin yanı sıra tarıma elverişli olmayan arazilerini de güneş enerjisi yatırımlarıyla kullanacak Konya, Türkiye'nin de enerji ihtiyacının bir bölümünü karşılamaya hazırlanıyor.
Title
Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, yaptığı açıklamada, Konya'nın güneş enerjisinden elektrik üretmek için uygun coğrafi şartlara sahip olduğunu söyledi.
Title
Türkiye'nin önceden elektriğinin büyük bir kısmını doğal gazdan karşıladığını anımsatan Konarılı, şöyle konuştu:
Title
Son zamanlarda yenilenebilir enerjinin gündeme gelmesiyle doğal gazın payı azalmaya başladı. Bu pay önceden yüzde 50 civarındayken 2019 yılı verilerine göre yüzde 28'e gerilemiş durumda. Konya, güneş enerjisi santralleri bakımından 600 megavat kurulu gücüyle Türkiye'de ilk sırada yer alıyor.
Title
Konarılı, Türkiye'de GES bakımından Konya'yı, sırasıyla Ankara ve Kayseri'nin takip ettiğini belirterek, şöyle devam etti:
Title
Güneşlenme süresi, yağış oranının az olması ve marjinal tarım arazisinin çok olması nedeniyle Konya, lisanslı ve lisanssız güneş enerjisi kurulu gücünde birinci sırada yer alıyor. Türkiye'nin elektrik kurulu gücünün yüzde 7'sini güneş enerjisi oluşturmaktadır. Konya'nın ise elektrik kurulu gücünün yüzde 60'ını güneş enerjisi oluşturuyor. Yani Türkiye ortalamasının çok üzerinde. Yine yapımına başlanan Konya Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi tamamlandıktan sonra Türkiye'nin ilk güneş enerjisiyle alakalı ihtisas bölgesi olacak. Böylece hem Konya kendi tükettiği elektriğin tamamını yenilenebilir enerjiden karşılayacak hem de bölgenin ve Türkiye'nin enerjideki ihtiyacının bir bölümü buradan karşılanacak. Bu da bizim enerjideki dışa bağımlılığımızı azaltmaya katkı sağlayacak.
Title
Güneş enerjisi yatırımcısı Solar Gelişim Enerji AŞ Genel Müdürü Ertuğrul Çerşil de Türkiye'de güneş enerjisi santrali kurmak için en uygun ortamın Konya'da olduğunu belirtti.
Title
Yatırım ortamına müsait olmasından Konya'yı tercih ettiklerini vurgulayan Çerşil, Yaklaşık 5 yıl önce 420 bin metrekare alanda kurduğumuz santralimiz 18,5 megavat ile Konya'nın en büyük santrali konumundadır. Yaklaşık 8 bin hanenin elektriğini karşılayabilecek düzeyde bir yatırımı Konya'nın ışınım değerlerinin çok iyi olması nedeniyle buraya yaptık. diye konuştu.
Title
Türkiye'de ilk olacak: Bir ilin elektriği yenilenebilir olacak
Konya Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi tamamlandıktan sonra Türkiye'nin ilk güneş enerjisiyle alakalı ihtisas bölgesi olacak. Böylece hem Konya kendi tükettiği elektriğin tamamını yenilenebilir enerjiden karşılayacak hem de bölgenin ve Türkiye'nin enerjideki ihtiyacının bir bölümü buradan karşılanacak.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.