Ekonomi BAT Türkiye sektörünün en büyük ihracatçısı oldu

BAT Türkiye sektörünün en büyük ihracatçısı oldu

2020 yılında gerçekleştirdiği 195,8 milyon dolarlık ihracatla, sektörünün en büyük ihracatçısı olan BAT, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından ödüllendirildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​BAT Türkiye sektörünün en büyük ihracatçısı oldu ​
BAT Türkiye, Türkiye’nin ilk 1000 İhracatçısı Araştırması’nda sektör lideri olarak ödül aldı.

British American Tobacco (BAT) Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen Türkiye’nin ilk 1000 İhracatçısı Araştırması’nda sektör lideri olarak ödül aldı.

2020 yılında tütün ve tütün mamulleri sektöründe gerçekleştirdiği 195,8 milyon dolarlık ihracatla bu yılın ocak ayında Ege İhracatçı Birlikleri tarafından verilen “İhracatın Yıldızları Ödülleri”nde sektöründe yedinci kez birinciliğe layık görülerek ödüllendirilen BAT, TİM tarafından bu ödüle değer görüldü. İhracat lideri 1000 firmanın yer aldığı listede sektör lideri olan BAT, genel sıralamada ise 65. Sırada yer alıyor.

10 pazarın liderliğini yapıyor Türkiye’de ihracat üssü olarak konumlandırdığı Samsun fabrikasından 30’dan fazla ülkeye tütün ve tütün mamulleri ihracatı gerçekleştiren BAT, bu performansıyla global organizasyonda da öne çıkıyor. 180’i aşkın pazarda faaliyet gösteren BAT’nin toplam 45 fabrikası arasında Samsun fabrikası 4. sırada yer alırken Avrupa ve Kuzey Afrika bölgesinde ise 2. sırada bulunuyor.

2020 yılında “Daha İyi Bir Gelecek” stratejisiyle “daha güçlü”, “daha yalın” ve “daha hızlı” bir organizasyon haline gelmek amacıyla dünya genelinde faaliyet gösterdiği ülkelerde birçok değişiklik gerçekleştirme kararı alan BAT, Türkiye, Kafkaslar ve Kuzey Afrika Bölgesi’nde bulunan 10 pazarın lideri olarak da Türkiye’nin sorumluluklarını genişletti.

“200 milyon dolarlık ihracat potansiyeli yaratacağız”

Türkiye’nin üretim, ihracat ve yönetim gücüyle global organizasyonda dikkat çektiğini belirten BAT Türkiye, Kafkaslar ve Kuzey Afrika Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Bilgiç, özellikle ihracatta ortaya koydukları performansın kendileri için büyük gurur kaynağı olduğunu söylüyor. Türkiye ekonomisine ihracatla yaptıkları katkıyı önümüzdeki süreçte daha da artırmaya odaklandıklarını ifade eden Bilgiç, “Daha İyi Bir Gelecek stratejimiz kapsamında Samsun fabrikamızda Yeni Kategorileri ihracat amaçlı üretmeyi hedefliyoruz. İhracat odaklı yapacağımız bu yatırımla istihdamı artırmayı ve ülkemize 200 milyon dolarlık ihracat potansiyeli yaratmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Moody's: ABD ve Çin'deki ekonomik büyüme Avrupa'yı da etkileyecek
EKONOMİ
Moody's: ABD ve Çin'deki ekonomik büyüme Avrupa'yı da etkileyecek

OECD Türkiye'nin büyüme tahminini yüzde 5,7'den yüzde 8,4'e çıkardı
EKONOMİ
OECD Türkiye'nin büyüme tahminini yüzde 5,7'den yüzde 8,4'e çıkardı

Halcilerden fahiş fiyat açıklaması: Sorun bizden kaynaklanmıyor
EKONOMİ
Halcilerden fahiş fiyat açıklaması: Sorun bizden kaynaklanmıyor
Öfkenize değil çözüme odaklanın
Hayat

Öfkenize değil çözüme odaklanın

Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Öfkenin şiddeti kişiden kişiye veya olaydan olaya değişebilir. Her insanın stresli bir duruma veya tehdit içeren bir olguya karşı tutumu aynı olmayabilir. Birtakım yaşantısal veya genetik etkenlerden dolayı bazı kişilerin strese karşı daha düşük toleransı olabilir. Diğer önemli nokta ise iletişim becerisidir” yorumunu yapıyor ve öfkeyle başa çıkmak için bası ipuçları veriyor.
100 yıldır kayda değer metin çok az
Hayat

100 yıldır kayda değer metin çok az

İsmail Kara, bugüne kadar yediden yetmişe herkesin tahsil yıllarında karşılaştığı, düzenli olarak okuduğu, tekrarladığı, İstiklâl Marşı üzerine 100 yıldır fikri ve edebi bakımdan kayda değer metinler yazılmadığını söylüyor.
Sağlıklı beslenmenin vatanı Anadolu’dur
Hayat

Sağlıklı beslenmenin vatanı Anadolu’dur

Türk mutfağının en sağlıklı beslenme modeli olarak kabul edilen Akdeniz Diyeti’nin bir parçası olduğunu söyleyen Mehmet Öz, “Dünya da bunu yeni fark etti” diyor. Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabının danışma kurulunda yer alan dünyaca ünlü Türk hekim Mehmet Öz, “İnsanlar Akdeniz beslenme şeklinin Anadolu ve Ege geleneklerinden geldiğini fark ettikçe daha fazla tanınmaya başladı. Bu anlamda, bu kitabın, Türk mutfağını sağlıklı, geleneksel ve atıksız yönleriyle tanıtarak dünya mutfağındaki gerçek yerine ulaştıracağına inanıyorum” değerlendirmesini yapıyor. Geçmişte büyüklerimizin çok daha sağlıklı beslendiğine de dikkat çeken Öz, “Ancak günümüzde Türkiye’ de çok fazla şekerli gıdalar, kızarmış yemekler ve ucuz et tüketildiğini gözlemliyorum” diyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.