EkonomiÇöp kamyonundan zırhlı araca

Çöp kamyonu ile başladı, zırhlı araç ihraç ediyor

Çöp kamyonundan zırhlı araca

İtfaiye, akaryakıt tankeri, çöp kamyonu gibi araçların üstüne ekipmanlar üreten Katmerciler, Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ile girdiği savunma sektöründe ürettiği zırhlı taşıyıcıları da ihraç etmeye hazırlanıyor.

Haber MerkeziAA
Çöp kamyonu ile başladı, zırhlı araç ihraç ediyor
Çöp kamyonu ile başladı, zırhlı araç ihraç ediyor

Katmerciler AŞ İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1985 yılında kurulan şirketin şasi halinde aldığı kamyon ve kamyonetleri ihtiyaca göre süreçlerden geçirerek 30 farklı araca dönüştürdüğünü anlattı.

Dünya genelinde günlük hayat içinde yoğun kullanımı bulunan bu araçların giderek büyüyen bir pazarının söz konusu olduğunu belirten Katmerci, firmanın ilk ihracatını ise 1998 yılında Japonya'ya yaptığını kaydetti.

Teknoloji ülkesi olarak bilinen Japonya'ya çöp kamyonu ihraç etmenin firmanın kendine olan güvenini artırdığını, Ortadoğu, Afrika, Balkanlar ve Orta Asya coğrafyasında 56 ülkeye ihracat yapar hale geldiklerini dile getiren Katmerci, halen toplam gelirin yüzde 50-60'ını ihracattan karşıladıklarını ve ilk bin ihracatçı listesinde yer aldıklarını ifade etti.

REKLAM

Çöp kamyonu ile başladı, zırhlı araç ihraç ediyor

Hedef Avrupa pazarı

Su tankeri sattıkları bir müşterinin daha sonra itfaiye aracı ya da çöp kamyonu istediğini, bu nedenle istikrarlı bir pazara sahip olduklarını bildiren Katmerci, şunları söyledi:

"Sektörümüzde tüm Avrupalı firmalarla rahatlıkla rekabet edebiliyoruz. Türk insanının üretim ve mühendislik kabiliyeti çok iyi. Türkiye'nin konumuna baktığımızda etrafında sıkıntılar var. Örneğin Irak ve Suriye en büyük pazarlarımızdı, bugün artık listede yoklar ama bunun yerine Avrupa'yı hedefe aldık. Örneğin ilk kez İngiltere pazarına girdik."

REKLAM

Katmerci, son dönemde tehlikeli madde taşıyıcıları pazarında iddiayı artırdıklarını robotik teknolojilere yatırım yaparak Avrupa standardı olan ADR'ye uygun üretim gerçekleştirerek Avrupa pazarına gönderdiklerini anlattı.

Çöp kamyonu ile başladı, zırhlı araç ihraç ediyor

Savunmada ilk 100'e girme hedefi

TOMA üretimiyle girdikleri savunma sektöründe de ihracata ağırlık verdiklerini dile getiren Katmerci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Savunma sanayisinde yerlilik oranını artırıp yurt dışı bağımlılığımızı düşürmemiz lazım. Burada tüm sanayicilere düşen görev kim ne yapabiliyorsa bir araya gelip ortak çalışma yürütmesi. Herkes bu ülküyle yaklaşıyor olaya. Biz de bu anlayışla girdik. Önce TOMA üretimiyle başladık ve kendimizi kanıtladık. Pazarda yüzde 75'lik bir paya ulaştık."

REKLAM

Katmerci, Tunus, Cezayir ve Irak gibi ülkelere ihracata devam ettiklerini dile getirerek, "2015 yılında sektöründeki en güçlü araç olan Hızır'ı tanıttık. Ardından bunun hibrit versiyonunu tasarladık. Şimdi NATO ihalesi kapsamında Portekiz ordusunun ihtiyaçlarını karşılamak üzere açılan ihaleye katıldık. İki firmadan biriyiz, kazanırsak Hızır ile de ihracata başlayacağız." ifadelerini kullandı.

Çöp kamyonu ile başladı, zırhlı araç ihraç ediyor

Furkan Katmerci, zırhlı iş makinalarından koruma kalkanlarına, nanoteknolojik zırh sistemlerden insansız kara araçlarına uzanan bir yelpazede savunma ürünleri geliştirdiklerini, bu alanda daha hızlı ilerlemek için Ankara OSB'de yeni bir tesis kurduklarını dile getirerek, "Hedefimiz bu alanda da ihracatı artırarak gelecekte ilk 100 savunma sanayisi firması arasına girmek." diye konuştu.

REKLAM

Emeklinin 2018 zam oranı belli oldu
EKONOMİ
Emeklinin 2018 zam oranı belli oldu

Memurun gözü enflasyon rakamlarında
EKONOMİ
Memurun gözü enflasyon rakamlarında

Askerin yemeği için ilk adım atılıyor
EKONOMİ
Askerin yemeği için ilk adım atılıyor

Hükümetten Suriye rejimine sert uyarı
Gündem

Hükümetten Suriye rejimine sert uyarı

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Suriye rejiminin terör örgütü YPG'yi korumak için Afrin'e girmesinin felakete yol açacağını söyledi.
'Çocuk istismarına karşı komisyon kuruldu'
Gündem

'Çocuk istismarına karşı komisyon kuruldu'

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu 5 saat sürdükten sonra sona erdi. Toplantı sonrası basın açıklaması yapan Hükümet Sözcüsü Bozdağ, çocuk istismarına karşı komisyon kurulduğunu belirterek "6 Bakandan oluşan komisyon kuruldu. Amaç çocukların daha etkin korunması olacaktır. Her türlü ahlaksızlığa karşı, her türlü saldırıya karşı çocuklarımızı korumak hepimizin vazifesidir. Öncelikle de hükümetimizin, güvenlik güçlerimizin ve devlet kurumlarının başta gelen vazifesidir." dedi.
Diriliş Ertuğrul'dan üzücü haber
Hayat

Diriliş Ertuğrul'dan üzücü haber

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin yönetmeni Metin Günay, bir süredir hastanede tedavi gören babası Muhsin Günay'ı kaybetti. Vefat eden Keçiborlu Eski Belediye Başkanı Muhsin Günay, yarın Isparta'da defnedilecek.
Büyük panik: Mahalleyi yılanlar bastı
Gündem

Büyük panik: Mahalleyi yılanlar bastı

Mardin'in Artuklu ilçesinde görülen yılanlar, vatandaşları korkuttu. Mahalle sakinleri, kış ayının sıcak geçmesinin dolayı yılanların yuvalarından erken çıktığını söyledi.
Yerli ilacı kim istemiyor
Hayat

Yerli ilacı kim istemiyor

Türkiye, savunma başta olmak üzere birçok sektörde yerli atılımı yaparken ilaçta tersi yaşanıyor. Yerli firmalar kapandı, ilaç pazarı ABD'li ve Avrupalı firmaların eline geçti. İlaca yılda 25 milyar lira harcayan Türkiye’de en çok ciro yapan ilk 100 ilacın 95’i ithal.


Yerli ilaca darbe, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) 2016’da yerli üretime desteği kesmesiyle indi. Hatta yabancılar aynı ilaca iki farklı hastalık için ayrı ruhsat alabilirken yerli firma ruhsat almakta zorlanıyor. Ruhsat öncesi istenen paralar ve TİTCK’e ödenen danışmanlık ücretleri de yerli üreticiyi vuruyor. Yerli şirketler ya kapanıyor ya da fason üretime geçiyor.


Yerli üretim durunca yabancı firmalar ilacı piyasadan çekiyor veya fahiş zamlar yapıyor. Mestino isimli ilaç ilginç bir örnek. İthalat özendirilince üretim İsveç’e taşındı. Fiyatı da 11 liradan 300 euroya fırladı.