Ekonomi İşten çıkarmama sözü verdiler 25 bin kişiyi de işe alacaklar

İşten çıkarmama sözü verdiler: 25 bin kişiyi de işe alacaklar

Koronavirüs salgını sonrası evlerine kapanan çalışanlar için kısa çalışma ödeneği devreye alındı. Ancak kimi şirketler daha 1 ay olmadan salgının faturasını çalışanına keserken kimi şirketler ise yaptıkları açıklamalarla bir nevi işten çıkarma yapmayacağının peşinen sözünü vermiş oldu. Öte yandan koronavirüs ile mücadele sürecinde personel çıkarmak yerine personel arttırımına giden firmalar da var. Özellikle perakende sektörüne yönelik olmak üzere toplamda 25 bin personel için ilan çıkıldı.

Kenan Biter Yeni Şafak
Çok sayıda şirket koronavirüsle mücadele kapsamında personel çıkarmayacağını açıkladı.
Çok sayıda şirket koronavirüsle mücadele kapsamında personel çıkarmayacağını açıkladı.

Koronavirüs salgını sonrasında getirilen yasaklar ve evde kalınmasına yönelik çağrılar sonrasında çok sayıda iş yeri kapısını kapatmak zorunda kaldı.

Hükümet ise, salgın sonrası ortaya çıkabilecek mağduriyetlere ve iş kayıplarına karşı kısa çalışma ödeneğini devreye aldı. Koronavirüs nedeniyle faaliyetlerini durduran veya azaltan işverenler kısa çalışma ödeneğine başvurarak her bir çalışanı için 3 ay boyunca geçici maaş desteği alabilecek.

Uygulama kapsamında 600 günlük prim şartı 450 güne, son 120 gün hizmet akdine tabi olma şartı ise 60 güne indirilerek başvuru koşullarında da ciddi anlamda kolaylık sağlandı.

1 MİLYON ÇALIŞAN İÇİN BAŞVURU

Koronavirüs nedeniyle mağdur olan çalışana geçici maaş desteği veren uygulama kapsamında 3 Nisan itibariyle başvuru yapan şirket sayısı 70 bini aşmış durumda. Söz konusu şirketlerde çalışan sayısı ise 1 milyonun üzerinde.

  • Kısa çalışma ödeneği; sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanırken ödenen günlük ücret, brüt kazancının yüzde 60’ı şeklinde gerçekleşiyor.
Bir asgari ücretlinin alabileceği kısa çalışma ödeneği aylık bin 752 TL olarak hesaplanıyor.

İŞ DÜNYASINA ORTAK ÇAĞRI!

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sürecinde Türkiye’deki neredeyse tüm iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları da istihdamın korunmasına yönelik çağrıda bulundu. Yapılan ortak çağrılarda işverenlere, üretim ve hizmet kapasitesinin muhafaza edilerek, istihdamın korumasının daha güçlü bir gelecek için ortak bir sorumluluk olduğu mesajı verilirken, faaliyetlerini durduran veya azaltan firmalar ise kısa çalışma ödeneğine başvuru yapmaya davet edildi.

İŞÇİ ÇIKARMAMA SÖZÜ VERDİLER

İşverenlerin çalışanlarını işsiz bırakmamaları için kısa çalışma ödeneği devreye alınmasına ve başvuru yapılması yönünde yapılan onca uyarıya rağmen kimi şirketler tam tersi yönde hareket edip elini taşın altından koymaktan imtina ederken, onlarca şirket ise istihdamı koruyacaklarına yönelik açıklamada bulunarak çalışanları ile güven tazeledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele sürecinde hiçbir çalışanını işten çıkarmayacağını açıklayan şirketlerden bazıları ise şöyle;

''Zorlu Holding, Petrol Ofisi, Mercedes-Benz Türk, Akkök Holding, Erdemoğlu Holding, TAV Havalimanları Holding, Ahlatçı Holding, Sabiha Gökçen Havalimanı İşletmecisi İSG, SICPA Türkiye, Maher Holding, Meteksan Savunma, Has Tavuk, Erciyes Anadolu Holding, Toyota Türkiye, Yeşim Tekstil, Baştuğ Metalurji Sanayi AŞ, Uçak Tekstil, Efendioğlu Mermer, Mapar Otomotiv ve Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları.''

Söz konusu şirketler bu zor dönemde istihdamı korumak için farklı iş modellerini de devreye aldıklarını duyurdu.

İŞ ÖRGÜTLERİ DE DESTEK VERDİ

İşten çıkarma yapmayacağını açıklayan şirketlerin yanı sıra iş örgütleri ve kurumlardan da peş peşe bünyelerindeki firmaların istihdamı koruyacağına yönelik açıklama geliyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş İnsanları Derneği (DOSABSİAD) ve Türk Metal Sendikası'ndan yapılan açıklamalarda da işten çıkarma olmayacağı ve istihdamın korunacağı belirtildi.

25 BİN PERSONEL ALACAKLAR

Öte yandan koronavirüs ile mücadele sürecinde personel çıkarmak yerine personel arttırımına giden firmalar da var.

ŞOK, BİM, A101, Migros ve Hepsiburada toplamda 20 bine yakın personel alımı yapacağını açıklarken SICPA Türkiye, Ahlatçı Holding, Has Tavuk ve Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları da toplamda 5 binden fazla yeni personel istihdamına gidecek.

20 şirketten çalışanlarına işten çıkarmama sözü!
FOTOĞRAF 28
Title
Kimi şirketler daha 1 ay olmadan salgının faturasını çalışanına keserken kimi şirketler ise yaptıkları açıklamalarla bir nevi işten çıkarma yapmayacağının peşinen sözünü vermiş oldu.
Title
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele sürecinde hiçbir çalışanını işten çıkarmayacağını açıklayan şirketlerden bazıları ise şöyle;
Title
Türkiye demir-çelik sektörünün lokomotif firmalarından Baştuğ Metalurji San. A. Ş. koronavirüs salgını nedeniyle hiçbir çalışanını işten çıkarmayacağını duyurdu. Baştuğ Metalurji San. A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baştuğ konu ile ilgili açıklamasında, “Küresel etkisini sürdüren COVID-19 nedeniyle yaşanan süreçte, çalışanlarımızın sağlığını ve haklarını korumak için tüm gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.
Title
Petrol Ofisi, geçirilmekte olan zorlu süreçte Corona virüsü salgını nedeniyle işten çıkarılma olmayacağını açıkladı. Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper, “Yaşam üzerine yürütülen bu mücadelede, insan sağlığı her şeyin üzerindedir. Süreç boyunca Petrol Ofisi’nde hiçbir çalışanımız işten çıkarılmayacaktır” dedi.
Title
Mars Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Garip Sahillioğlu çalışanlarına yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle iş hacminin azalması gerekçesiyle hiçbir çalışanının işini kaybetmeyeceğini belirtti. Sahillioğlu, Zor bir süreçten geçiyoruz, ancak Mars Logistics olarak biz büyük bir aileyiz ve bir aile ruhuyla bu zor günleri atlatacağız. dedi.
Title
Mercedes Benz Türkiye
Title
TAV Havalimanları Holding, Koronavirüs salgını nedeniyle tedbirler alırken işçi çıkarımı yapmayacağını duyurdu.
Title
Türkiye'nin 73 ilinde 25 bin 187 kişiye istihdam sağlayan en büyük eğitim kurumlarından biri olan Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları, 'Önce insan' diyerek örnek bir karara imza attı. Tek bir çalışanını dahi işten çıkarmama kararı alan okullar, 2 bin öğretmen ve personeli daha işe alacağını bildirdi.
Title
Maden, Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) Başkanı Erol Efendioğlu da Bugün işçi çıkarmak, çalışana ne hâlin varsa gör demek çok yanlış olur. Çünkü bugünkü ortamda yeni bir iş bulmak hiç kolay değil. Gerekirse arabamı satacağım. İşler daha da kötüye giderse, yazlığımı satacağım. Ama bir şeyi asla yapmayacağım. Hiçbir çalışanımı işten çıkarmayacağım. Bu kara günde çalışanımızı sahiplenmeyeceğiz de, ne zaman sahipleneceğiz diye konuştu.
Title
Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) Genel Başkanı Adnan Danışman, Koronavirüs salgını dolayısıyla ortaya çıkan sıkıntılı durumu en sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için üzerimize düşen ilk görevi yerine getirmek üzere çalışanlarımıza vefa sözümüzün altını çiziyoruz. Koronavirüs sebebiyle hiçbir çalışanımızı işten çıkarmayacağız. ifadelerini kullandı.
Title
Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş İnsanları Derneği (DOSABSİAD) Yönetim Kurulu Üyeleri, tüm dünya ile birlikte Türkiye'yi de etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle oluşan ekonomik sorunlara rağmen, fabrika ve işletmelerinde personel azaltmaya gitmeyecek.
Title
Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, yönetim kurulu ile birlikte corona virüsü tedbirleri kapsamında işverenlerle bir dizi toplantı yaptı. Anlaşmaya göre sendika bünyesinde bulunan işçilerin hiçbiri işini kaybetmeyecek. Kısa çalışmaya başvurmayacak şirketlerde; üretim planlarındaki dalgalanma nedeniyle üretimin durdurulması ihtiyacı olması durumunda, her 1 gün yıllık ücretli izin için, 1 gün ücretli izin verilecek. Böylece çalışanların ücretlerinden herhangi bir kesinti olmaması garanti edilmiş olacak.
Title
İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, sektörde ekonomik anlamda da sıkıntı yaşanmaması için İNDER üyesi inşaat firmalarının mevcut istihdamı koruyacağını vurguladı.
Title
Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, Akkök Holding olarak tüm şirketlerimizle birlikte biz de, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı'nın yönergeleri doğrultusunda hem çalışanlarımızın, hem de toplumun sağlığına gösterdiğimiz hassasiyetle gerekli tüm tedbirleri en üst seviyede aldık dedi ve ekledi: Bu net ve değişmez duruşumuzun gereği olarak, yaşadığımız bu zor günlerde atacağımız her türlü adımın ehemmiyetinin ve sorumluluğunun farkındayız. Azim ve bağlılıkla görevlerini sürdüren çalışanlarımızı Akkök Holding ailesinin bir parçası olarak görüyoruz. Buradan yola çıkarak; devletimizin sunduğu imkanlardan da yararlanarak istihdamı koruyacağımızı kamuoyuna duyururuz. Bu vesileyle, çalışanlarımızın emeklerinin her zamankinden daha kıymetli hale geldiğine dikkat çeker, faaliyetlerimizin sürdürülmesinde gösterdikleri takdire şayan fedakarlıkları için de teşekkürü borç biliriz.
Title
Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, bağış kampanyasına 3 milyon TL ile katıldıklarını açıkladı. Erdemoğlu ayrıca, koronavirüs salgını nedeni ile yaşanan bu belirsizlik ve kriz sürecine rağmen Holding bünyesinde hiçbir işçinin işten çıkartılmayacağını ve ücretlerinde de herhangi bir kesinti yapılmayacağını söyledi.
Title
Son yıllarda, Türk ekonomisinin parlayan yıldızları arasına adını yazdıran Çorum merkezli Ahlatcı Holding, corona virüsü salgını nedeniyle çoğu işletmenin işçi çıkarmaya başladığı şu ortamda, tek bir işçisinin bile işine son vermeyeceği, tersine istihdamını yüzde 10 artıracağı taahhüdünde bulunarak adeta virüse meydan okudu.
Title
Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını havacılık sektörünü de vururken, Sabiha Gökçen Havalimanı İşletmecisi İSG’nin CEO’su Ersel Göral, “Biz, son 6 ayda işe giren arkadaşlarımız dahil hiç kimsenin işine son vermeyeceğiz. Bu bizim açımızdan çok net. Açıkça kimse işini kaybetmeyecek. Aldığımız birçok önlem var, birçok tasarruf tedbiri var” dedi.
Title
Koronavirüs sonrası Türkiye’ye ilk yatırım müjdesi SICPA’dan geldi. Ürün izleme ve takip sistemleri alanında faaliyet gösteren SICPA, Türkiye’de Ar-Ge merkezi kuracağını ve bu merkezde geliştireceği projelere yaklaşık 5 milyar TL’lik yatırım yapmayı planladığını açıkladı. SICPA Dünya Başkanı Philippe Amon, yapay zekâ, blok zincir ve siber güvenlik gibi ileri teknoloji çalışmaları yapılacak olan Ar-Ge merkezinde 3000 kişiye ilave istihdam sağlayacaklarını söyledi.
Title
Maher Holding CEO'su Levent Uluçeçen, Faaliyetlerimizi istihdamı koruyarak, iş süreçlerimizi aksatmadan ve salgın süreci ile mücadeleye destek verecek şekilde devam sürdüreceğiz dedi.
Title
Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede devletin birlik ve dayanışma çağrılarına destek verdiklerini bildirdi.Alparslan, yaptığı yazılı açıklamada, virüs salgını yüzünden içinde bulunulan süreçte, çalışanları işten çıkarma, ücretsiz izne gönderme gibi seçenekleri hiçbir şekilde düşünmediklerini vurguladı.
Title
Has Tavuk, geçtiğimiz ay 154 yeni personel alarak çalışan sayısını 2 bin 178’e çıkardı.
Title
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yönetilen Erciyes Anadolu Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Baki Ertekin, yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla işçi çıkarmayacaklarını ve istihdamı koruyacaklarını bildirdi.
Title
Dünyayı kasıp kavuran corona virüsü salgını sebebi ile evlerine kapanan insanlar ihtiyaçlarını internet üzerinden sipariş vererek karşılıyor. E-ticaret platformu Hepsiburada da artan talebe cevap verebilmek için 5 bin kişi işe alacağını duyurdu.
Title
Zorlu Holding
Title
Yeşim Tekstil
Title
Uçak Tekstil
Title
ŞOK, BİM, A101, Migros ve Hepsiburada toplamda 20 bine yakın personel alımı yapacağını açıkladı.
Title
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Ali Haydar Bozkurt, Corona virüsü salgınından dolayı otomotiv gündemiyle alakalı çeşitli açıklamalarda bulundu. Bozkurt, Bu süreçte birinci sosyal sorumluluğumuz, devlete ve millete destek olmaktır. Her kurum kendi gücüne göre bu sürece destek vermelidir. Biz de, tüm çalışanlarımız ile birlikte iş partnerlerimizin de ödemelerini sene sonuna kadar yapacak şekilde planlamalarımızı yaptık. Bu süreçte kimseyi işten çıkartmayacağız. dedi.
20 şirketten çalışanlarına işten çıkarmama sözü!
İşverenlerin çalışanlarını işsiz bırakmamaları için kısa çalışma ödeneği devreye alınmasına ve başvuru yapılması yönünde yapılan onca uyarıya rağmen kimi şirketler tam tersi yönde hareket edip elini taşın altından koymaktan imtina ederken, onlarca şirket ise istihdamı koruyacaklarına yönelik açıklamada bulunarak çalışanları ile güven tazeledi.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.