|

Konteyner çalıp ahır yapıyorlar: Hurda fiyatına satan da oluyor

Hırsızlar gemi taşımacılığında kullanılan konteynerlere dadandı. Teslimatta kullanılan referans numarasını ele geçiren hırsızlar Ege Bölgesi’ndeki limanlardan onlarca konteyner çaldı. Çalınan konteynerler ev, ahır yapmak isteyenlere ya da hurdacılara satılıyor. Aracı bir firmanın sahibi Yeni Şafak’a, “Yakın zamanda 3 konteynerimiz çalındı. İkisini bulduk. Birini Antalya’ya giderken TIR üzerinde yakaladık. Diğerini ise Çanakkale’de bir çiftçinin arazisinde bulduk. Üçüncüsünden haber yok” diye konuştu.

Ekonomi Servisi
04:00 - 23/09/2023 Cumartesi
Güncelleme: 04:27 - 23/09/2023 Cumartesi
Yeni Şafak
Boş yük konteynerlerinin yaklaşık değerinin neredeyse 8’de 1 fiyatına yani 16 bin liraya satıldığı verilen bilgiler arasında.
Boş yük konteynerlerinin yaklaşık değerinin neredeyse 8’de 1 fiyatına yani 16 bin liraya satıldığı verilen bilgiler arasında.

Geçmişte Akdeniz Bölgesi’nde görülen gemi taşımacılığının ve uluslararası ticaret maksatlı kullanılan yük konteyneri hırsızlığı Ege Bölgesi limanlarına sıçradı. Teslimatta kullanılan referans numarasını ele geçiren hırsızlar, denetim boşluğundan faydalanarak onlarca boş yük konteynerini çalıyor. Ev ya da ahır yapmak isteyenlere satılan konteynerlerin hurdacılara da satıldığı öğrenildi.


LİMANLARDA DENETİM YOK

Mersin Limanı’nda geçmişte yaşanan yüzlerce yük konteyneri hırsızlığının ardından alınan önlemlerle önü kesilen hırsızlık vakaları, denetim boşluğu olan limanlara sıçramaya başladı. Referans numarasını ele geçiren hırsızlar, boş yük konteynerini elini kolunu sallayarak yükleyip götürüyor. Ege Bölgesi’nde yaşanan olayda konteynerin zimmeti üzerine olan aracı firma sahibi, “Yakın zamanda 3 konteynerimiz çalındı. Bunların ikisini bulduk. Birini Antalya’ya giderken TIR üzerinde ele geçirdik. Diğeri ise Çanakkale’de bir çiftçinin arazisinde bulduk. Üçüncüsünden ise haber yok. Her konteynerin üzerinde kimlik numarası vardır. Bu sayede ulaştık. Limanlardaki denetimsizlik uluslararası ticaretimizi baltalıyor” dedi.


ON BİNLERCE DOLAR ZARARA UĞRUYORUZ

Konteynerlerin ortalama değerinin 5 bin dolar civarında olduğunu belirten mağdur aracı firma temsilcisi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de yapılan gemi taşımacılığı konteynerlerinin yüzde 95 civarı yabancı menşeli. Bu konteynerler çalındığı zaman sigorta karşılamıyor. Yük taşımacılığında sigortaların çoğu gemi üzerindeyken geçerli oluyor. Diğer türlü de var ama yaptırmazsanız bu gibi hadiselerle zararınız büyüyor. Bunun yanında konteynerin sahibi uluslararası deniz taşımacılığı firmaları geçen her gün için zararını bizden tazmin ediyor. Dolayısıyla 5 bin dolarla sınırlı kalmayıp on binlerce dolarlık zarar uğruyoruz. Limanlar denetimsizliklerinin bedelini adeta bu tür olaylarla bize ödetiyor. Halbuki basit çözümlerle bu tür hırsızlık olaylarını önüne geçilebilir.”


#taşımacılık
#konteyner
#hırsız
2 ay önce
default-profile-img