EkonomiMavi Giyimde tek kontrole onay çıktı

Mavi Giyim'de güç dengeleri değişti

Mavi Giyim'de 'tek kontrole' onay çıktı

Mavi Giyim'de güç dengeleri değişti. Blue International Holding BV elinde bulunan 9.5 milyon adet payı satmasının ardından şirketin kurucusu olan ve yönetim kurulunda bulunan Akarlılar ailesinin Mavi Giyim'de 'negatif tek kontrol' elde edilmesi için yaptığı başvuruya Rekabet Kurulu'ndan cevap geldi.

Kenan BiterYeni Şafak
Mavi Jeans'te güç dengeleri değişti
Mavi Jeans'te güç dengeleri değişti

Blue International Holding'in Mavi'deki yüzde 19.1 hissesini satışının ardından Akarlılar ailesi tarafından Rekabet Kurulu'na yapılan başvuru sonuçlandı. Akarlılar ailesi tarafımdan Ocak ayının son haftasında Rekabet Kurulu'na yapılan başvuruda Mavi Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. üzerinde negatif tek kontrol elde edilmesi talep edilmişti.

İZİN VERİLDİ

Rekabet Kurulu tarafından yayınlanan kararda Blue International Holding BV'nin Mavi Giyim Sanayi ve Ticaret AŞ'deki A Grubu hisselerini elden çıkarması sonucu Mavi Giyim Sanayi ve Ticaret AŞ'nin Akarlılar Ailesi'nin negatif tek kontrolüne geçmesine izin verildi.

AKARLILAR AİLESİNE STRATEJİK VETO HAKKI

Mavi Jeans'te negatif tek kontrolü ele geçiren Akarlılar ailesi ortak kontrol edilen bir şirketteki durumun aksine, aynı yetkiye sahip başka bir hissedar olmadığından negatif tek kontrol ile şirketin stratejik hamlelerine yön verip, alınan kararları veto edebilecek.

TEK ORTAK KALDI

Son hisse satışı ile birlikte Blue International Holding'in Mavi Jeans'teki payı yüzde 27,4'e gerilemiş ve Holding'te tek ortak Akarlılar Ailesi olarak kalmıştı.

NEGATİF TEK KONTROL NEDİR?

Bir teşebbüsün tek kontrole sahip olduğu iki genel durum tanımlanıyor. İlki kontrolü elde eden teşebbüsün diğer teşebbüsün stratejik ticari kararlarını alma hakkına sahip olduğu durum olarak ifade ediliyor. Bu hak genellikle bir şirketteki oy haklarının çoğunluğunun devralınması ile elde ediliyor. İkinci olarak ise bir teşebbüste sadece bir hissedarın stratejik kararları veto edebildiği ama tek başına bu tür kararları alma hakkı olmadığı durumda da tek kontrolün varlığı kabul ediliyor (negatif tek kontrol). Bu durumda sadece tek bir hissedar stratejik kararların alınmasını engelleme yetkisine sahip oluyor ve ortak kontrol edilen bir şirketteki durumun aksine, negatif tek kontrol durumunda aynı yetkiye sahip başka bir hissedar olmadığından, teşebbüsün stratejik davranışlarının belirlenmesinde negatif tek kontrole sahip hissedarın diğer belirli hissedarlarla işbirliği yapması da zorunlu olmuyor. Tek kontrolün hukuki veya fiili olarak devralınması da mümkün bulunmuyor.

Tavuk yumurtası üretimi azaldı
EKONOMİ
Tavuk yumurtası üretimi azaldı

Taşeron işçi sınav sonucu açıklandı
EKONOMİ
Taşeron işçi sınav sonucu açıklandı

1 ayda 50 bin aracı affetmedi
EKONOMİ
1 ayda 50 bin aracı affetmedi

Aydın'da hırsızlar polisle çatıştı
Gündem

Aydın'da hırsızlar polisle çatıştı

Aydın’ın Koçarlı ilçesinde dur ihtarına uymayan aracı kovalayan polis ekipleri ile kaçan zanlılar arasında silahlı çatışma çıktı. Çatışmada kullandıkları silahın kurşunun bitmesi üzerine şüpheliler silahı bırakıp dağlık alanda izlerini kaybettirdi.
Oda TV yazarı eski Amiral'den PKK'lılara güzelleme: Onlar da Müslüman
Gündem

Oda TV yazarı eski Amiral'den PKK'lılara güzelleme: Onlar da Müslüman

2008 - 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevi yapan Oda TV Yazarı eski Tuğamiral Türker Ertürk’ün yazdıkları kan dondurdu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın "Vatan, millet, din ve bayrak uğruna hayatlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kendilerini minnetle yâd ediyoruz…" ifadesini hazmedemeyen Ertürk, Akar’ın “din uğruna” ifadelerine muhalefet edeyim derken içindeki İslam hazımsızlığını da ortaya çıkardı. Oda TV yazarı eski Tuğamiral Türker Ertürk bununla da kalmadı, “Karşımızda bize direnç gösterenler de toprak bütünlüğümüze tehdit teşkil edenler de Müslüman” diyerek Marksist örgüt PKK'lıları da Müslüman ilan etti.
Şaşkına çeviren 'Çiftlik Bank' anketi
Ekonomi

Şaşkına çeviren 'Çiftlik Bank' anketi

Çiftlik Bank benzeri yapılarla ilgili çarpıcı sonuçların ortaya çıktığı bir anket yayınlandı. Ankette 'Çiflik Bank' dolandırıcılığı sonrası bu tür organizasyonlara tekrar katılırım diyenlerin oranının yüzde 20 olması, herkesi şaşkına çevirdi.
Luis Figo'nun Twitter hesabı hacklendi
Spor

Luis Figo'nun Twitter hesabı hacklendi

Bir dönem Real Madrid ve Portekiz milli takımında forma giyen ünlü futbolcu Luis Figo'nun Twitter hesabı hacklendi. Ünlü futbolcunun hesabından Afrin paylaşımları yapıldı.
Afrin'de yakalanan YPG'li teröristten Münbiç itirafı
Dünya

Afrin'de yakalanan YPG'li teröristten Münbiç itirafı

TSK tarafından Afrin kırsalında yaralı olarak yakalanan 17 yaşındaki Suriye uyruklu terörist, örgütün küçük yaştaki çocukları nasıl kullandığını ve yapılan hain planları anlattı. Tutuklu A.S.T'nin ifadesinden, "Biz Menbiç'te eğitime devam ederken Zeytin Dalı operasyonu başladı, operasyon başlayınca eğitimi durdurdular, eğitim gören toplamda 80 kişiyi Afrin'de bulunan YPG militanlarına destek olmak maksadıyla gönderdiler" dedi.