Ekonomi McDonalds Türkiye 54 milyon dolara satıldı

McDonald's Türkiye 54 milyon dolara satıldı

Anadolu Grubu'na bağlı olarak faaliyet yürüten McDonald's Türkiye, Boheme Investment isimli şirkete

54 milyon 500 bin dolar karşılığında satıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
McDonalds Türkiye 54 milyon dolara satıldı
​McDonald's Türkiye

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen bilgilendirmede, satışın 54 milyon 500 bin dolar karşılığında gerçekleştiği belirtildi.

Merkezi Viyana’da bulunan Boheme Investment isimli şirketin sahibinin Kamal Saleh Al Mana olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Kamal Saleh Al Mana’nın, Katar’daki McDonald’s restoranlarının franchise işletmeciliğini yürütmekte olan şirkette ortaklığı bulunmaktadır” denildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı olan ve Türkiye’deki McDonald’s restoranlarının franchise işletmeciliğini yapan Anadolu Restoran sermayesinin %100’ünü temsil eden payların Boheme Investment GmbH şirketine veya Türkiye’deki herhangi bir iştirakine satılmasına yönelik olarak Şirketimiz ile Boheme Investment GmbH arasında 11 Mayıs 2022 tarihinde bağlayıcı pay devir sözleşmesi imzalanmıştır.

Pay devrinin tamamlanması pay devir sözleşmesinde yer alan ön şartların gerçekleşmesine tabi olup, devrin 2022 yılının ilk yarısı içerisinde sonuçlanması öngörülmektedir.

Taraflarca sağlanmış mutabakata göre, Anadolu Restoran sermayesinin %100’ünü temsil eden payların devir bedeli, 54.500.000 USD tutarı üzerinden Anadolu Restoran’ın kapanış tarihindeki bilançosunda yer alan net borç tutarı ile pay devir sözleşmesinde tanımlanan diğer varlık ve yükümlülüklerinin netleştirilmesi ile hesaplanacak tutarın çıkarılması şeklinde belirlenecektir. Bahsedilen net borç tutarı ile pay devir sözleşmesinde tanımlanan diğer varlık ve yükümlülüklerinin netleştirilerek tenzil edilmesi ile hesaplanacak tutarın yaklaşık 5-6 milyon USD olması öngörülmektedir.

Boheme Investment GmbH, Viyana/Avusturya’da kurulu bir şirket olup Katarlı bir yatırımcı olan Kamal Saleh Al Mana’nın iştirakidir. Kamal Saleh Al Mana’nın, Katar’daki McDonald’s restoranlarının franchise işletmeciliğini yürütmekte olan şirkette ortaklığı bulunmaktadır.”

Bir devrin sonu: Benzinli ve dizel otomobiller yasaklanıyor artık satılmayacak
FOTOĞRAF 12
Title
Avrupa Parlamentosu (AP) Komitesi, yeni benzinli ve dizel otomobillerin satışlarının 2035'ten itibaren yasaklanmasını içeren yasal düzenlemeye destek verdi.
Title
Brüksel'de bir araya gelen AP Çevre Komitesi, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın bir parçası olan ve emisyonları 2030'a kadar en az yüzde 55 azaltmayı hedefleyen \"55'e Uyum-Fit for 55\" paketini görüştü.
Title
Komite üyesi milletvekilleri, çeşitli araçlara yönelik yeni karbon emisyon standartları belirleyen düzenlemeye ilişkin pozisyonunu 46 \"evet\", 40 \"hayır\" ve 2 \"çekimser\" oyla kabul etti.
Title
2035'TEN İTİBAREN SIFIR EMİSYON<br><br>Buna göre, 2035'ten itibaren satılacak yeni otomobil ve hafif ticari araçlar sıfır emisyonlu olacak.
Title
SATIŞI YAPILAMAYACAK<br>Böylece, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde söz konusu tarihten itibaren yeni benzinli veya dizel otomobil satışı yapılamayacak.
Title
Öte yandan, milletvekilleri 2030 yılı için otomobillerinin emisyon düşürme hedefinin yüzde 55'ten yüzde 70'e çıkarılmasına ise destek vermedi.
Title
Bu aşamadan sonra düzenlemeye ilişkin pozisyon AP Genel Kurul Oturumu'nda oylandıktan sonra üye ülkelerle müzakerelere başlanacak.
Title
AB, 2050 yılına kadar bütün sektörlerin ve araçların sıfır emisyonlu olmasını hedefliyor.
Title
Bir devrin sonu: Benzinli ve dizel otomobiller yasaklanıyor artık satılmayacak
Title
Bir devrin sonu: Benzinli ve dizel otomobiller yasaklanıyor artık satılmayacak
Title
Bir devrin sonu: Benzinli ve dizel otomobiller yasaklanıyor artık satılmayacak
Title
Bir devrin sonu: Benzinli ve dizel otomobiller yasaklanıyor artık satılmayacak
Bir devrin sonu: Benzinli ve dizel otomobiller yasaklanıyor artık satılmayacak
Avrupa Parlamentosu (AP) Komitesi, yeni benzinli ve dizel otomobillerin satışını yasaklamaya hazırlanıyor. Buna göre, 2035'ten itibaren söz konusu otomobillerin satışı yapılamayacak.

107 bin eleman aranıyor: Maaşlar 8 bin liradan başlıyor
FOTOĞRAF 13
Title
İŞKUR işverenlerden kendisine gelen eleman talebi sayısını açıkladı.<br>Sadece nisan ayında İŞKUR’a, işverenlerden, 201 binin üzerinde eleman başvurusu geldi.
Title
Bu yılın başından itibaren 4 ayda ise İŞKUR’a yüzde 98’i özel sektörden olmak üzere 705 bine yakın işverenlerden başvuru gerçekleşti.
Title
Ocak-Nisan döneminde, işverenler en çok imalat sanayiinde çalışacak eleman aradı.
Title
Nisan ayında 139 bin 443 kişi, Ocak-Nisan döneminde de toplam 464 bin kişi işverenlerle anlaşarak işe yerleşmiş durumda.
Title
Hürriyet'te yer alan bilgilere göre, işverenlerin yüzde 65’i aradığı elemanı bulurken, yüzde 35’i ise bulamadı.
Title
İl bazında bakıldığında da İstanbul’da 76 bin, Ankara’da 41 bin, İzmir’de 22 bin, Bursa’da 19 bin, Konya’da 17 bin, Adana’da 14 bin kişi istihdam edildi.
Title
Bu iller ilk dört ayda işverenler tarafından en çok eleman talep edilen ve İŞKUR tarafından da işe yerleştirilen iller.
Title
İŞKUR, son verileri de paylaştı. Buna göre de işverenler 107 bin eleman arıyor.
Title
Sene başından bu yana en çok eleman aranan sektöre baktığımızda, imalat sanayi geliyor. Bu yılın dört ayında işverenler, İŞKUR’dan, imalat sanayinde çalışacak 303 bin kişi talep etmiş.
Title
İşverenlerden, İŞKUR’a gelen 107 bin eleman talebinin 20 bine yakını işçi arayanlardan kaynaklanıyor.
Title
Aranan meslekler arasında ikinci sırayı ise satış danışmanlığı alıyor. İşverenler, 5 bine yakın satış danışmanı almak için İŞKUR’a başvuruda bulunmuş.
Title
Turizm sezonunun açılmasına az bir zaman kala işverenlerden bu alanda da eleman talebi yoğunlaşıyor. <br><br>Şu sıralar ahçısından servis elemanına, resepsiyonistinden animatörüne kadar turizmde çalışacak 5 binin üzerinde eleman aranıyor ki, bunların 2 bine yakını turizm ve otelcilik elemanı.
Title
İmalat sanayinde, ara eleman olarak aranan kişilere ödenen net maaş 7-8 bin liralardan başlıyor.
107 bin eleman aranıyor: Maaşlar 8 bin liradan başlıyor
İŞKUR'dan gelen son verilere göre işverenler 107 bin eleman arıyor. Sene başından bu yana en çok eleman aranan sektöre bakıldığında ise, imalat sanayi listede başı çekiyor. İmalat sanayinde, ara eleman olarak aranan kişilere ödenen net maaş ise 7-8 bin liralardan başlıyor.

Altın fiyatları ile ilgili önemli tahmin: Tarih verildi
FOTOĞRAF 14
Title
Altın fiyatları için son dakika haberleri yatırımcılar tarafından 12 Mayıs Perşembe günü de araştırılmaya devam ediyor.
Title
Geçtiğimiz gün açıklanan ABD enflasyon verisi ile beraber altın fiyatları 3 ayın dibini gördü. Fed'in gelecek dönemde politika faizinde izleyeceği yöne kilitlenen piyasalar yakından takip edilirken bugün de sabah saatlerinden itibaren \"12 Mayıs 2022 cumhuriyet, yarım, çeyrek ve gram altın fiyatları ne kadar, kaç TL?\" soruları yanıt aramaya başladı. İşte altın fiyatlarıyla ilgili son bilgiler..
Title
GRAM ALTIN NE KADAR?<br><br>ALIŞ(TL) 911,33<br>SATIŞ(TL) 911,52
Title
ÇEYREK ALTIN KAÇ TL?<br><br>ALIŞ(TL) 1.507,00<br>SATIŞ(TL) 1.529,00
Title
YARIM ALTIN FİYATI<br><br>ALIŞ(TL) 3.013,00<br>SATIŞ(TL) 3.059,00
Title
CUMHURİYET ALTINI FİYATI<br><br>ALIŞ(TL) 6.017,00<br>SATIŞ(TL) 6.096,00
Title
GRAM ALTIN KRİTİK SEVİYENİN ÜZERİNDE<br><br>Yurt içinde ise gram altın fiyatı ons altındaki hareketlere paralel bir seyir izliyor. Haftanın ilk işlem gününe 905 liradan başlayan gram altın 894 liraya kadar geri çekildikten sonra 899 liradan kapandı. Bugüne 899 liradan başlayan gram altın 900 lira kritik seviyenin üzerinde 909 liradan işlem görüyor. Bu gelişmeyle birlikte gram altında günlük değer kazancı yüzde 1’in üzerine çıktı.
Title
ANALİSTLER NE DİYOR? <br><br>Analistler, devam eden jeopolitik riskler ve Çin'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirlerinin enflasyonist baskılara ilişkin endişeleri artırmasının yanı sıra ABD Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyonla mücadelede başarısız olabileceği ve daha şahin politikaların gerekebileceği beklentisi ile altının ons fiyatının gerilediğini bildirdi.
Title
BU VERİLERE DİKKAT!<br><br>Bu hafta, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamalarının piyasaların odağında yer alacağını belirten analistler, veri gündeminde ise yurt içinde sanayi üretimi ve işsizlik oranı, yurt dışında ABD, Çin ve Almanya'da enflasyon, İngiltere'de büyüme, Avro Bölgesinde sanayi üretiminin izleneceğini kaydetti.
Title
ALTINDA ALIM FIRSATI<br><br>Gram altında 900 TL ve eğer yakalanabilirse 900 TL altındaki seviyeler şu anda fırsat olarak nitelendiriliyor.
Title
Ons altında 2 bin dolar seviyeleri görülürse gram altının da 930-940 lira seviyelerine çıkması bekleniyor.<br><br>
Title
Ayrıca gram altının Temmuz ve haziranda önce 1000 lira, devamında 1200 ve yılın tamamında yükselişlerin 1450 lira seviyesine ulaşacağı öngörülüyor.
Title
Title
Altın fiyatları ile ilgili önemli tahmin: Tarih verildi
Altın fiyatları, gram altın çeyrek altın yatırımcıları tarafından takip ediliyor. Canlı ve anlık altın fiyatları grafiklerini inceleyen yatırımcılar, "bugün altın fiyatları ne kadar?" sorusuna yanıt arıyor. Peki altın düşecek mi, yükselecek mi? İşte 12 Mayıs altın fiyatlarında son durum bilgileri...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.