|

Samsung'un başkan yardımcısına hapis cezası

Güney Kore'nin en büyük teknoloji devlerinden biri olan Samsung usulsüzlük skandal ile sarsıldı. Samsung'un Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Lee Jae-Yong iki Samsung biriminin tartışmalı birleşmesinde usulsüzlük olduğu gerekçesiyle 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

10:20 - 18/01/2021 Pazartesi
Güncelleme: 10:21 - 18/01/2021 Pazartesi
DHA
Lee Jae-Yong 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Lee Jae-Yong 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Samsung'un Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Lee Jae-Yong, iki Samsung biriminin tartışmalı birleşmesinde usulsüzlük olduğu gerekçesiyle süren dava sonuçlandı.

Lee, eski Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin görevden azline yol açan rüşvet skandalı kapsamında yargılanarak hüküm giymişti. Lee, Park’ın yakın dostu Choi Soon-sil’in yöneticisi olduğu sivil toplum kuruluşları aracılığıyla hükümet üyelerine bağış adı altında rüşvet vermekle suçlanmıştı. Babası Samsung Yönetim Kurulu Başkanı Lee Kun-hee’nin 2014 yılında kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılmasının ardından Lee şirketin kontrolünü fiilen elinde bulunduruyordu.

GÜNEY KORE ESKİ LİDERİNİN CEZASI DA ONANMIŞTI

Öte yandan, Güney Kore Yüksek Mahkemesi, eski devlet başkanı Park Geun-hye’ye rüşvet, görevi suistimal ve diğer suçlardan verilen 22 yıl hapis cezasını onanmıştı. Güney Kore’nin ilk muhafazakar kadın lideri hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet suçlamalar nedeniyle 2017’de görevinde azledildi.

Savcıların geçen yıl temmuz ayında Park’ın cezasının indirilmesine ilişkin karara yaptığı itirazı değerlendiren mahkeme, eski Devlet Başkanı’nı "haraç almak" ve bazı görevleri suistimal suçlarından aklanmıştı. Park için istenen 25 yıl hapis cezası 22 yıla indirilmişti. Öte yandan, eski Devlet Başkanı, daha önce dava dosyasından ayrılan, seçim yasalarını ihlal ve zimmete para geçirme suçlamalarının cezalarını ayrıca çekecek.

#Samsung'un Başkan Yardımcısı
#Lee Jae-Yong
#Hapis cezası
3 yıl önce