EkonomiTespihçi çiftin ekmek mücadelesi

Tespihçi çiftin 'ekmek mücadelesi'

Elazığ'da yaşayan ve tespih yapımını internetten öğrenen 34 yaşındaki Uğur Gündoğan, eşinin de desteğiyle evinin banyosunu atölye gibi olarak kullanarak tespih yapımına başladı. Yaptıkları tespihlerin beğenilmesi üzerine Gündoğan çifti açtıkları imalathanede tespih yaparak geçimlerini sağlıyor.

Haber MerkeziAA
Gündoğan çifti, yaptıkları tespihlerin satışından elde ettikleri gelirle geçimlerini sağlıyor.
Gündoğan çifti, yaptıkları tespihlerin satışından elde ettikleri gelirle geçimlerini sağlıyor.
Gündoğan çifti, yaptıkları tespihlerin satışından elde ettikleri gelirle geçimlerini sağlıyor.
Gündoğan çifti, yaptıkları tespihlerin satışından elde ettikleri gelirle geçimlerini sağlıyor.
Gündoğan çifti, yaptıkları tespihlerin satışından elde ettikleri gelirle geçimlerini sağlıyor.
Gündoğan çifti, yaptıkları tespihlerin satışından elde ettikleri gelirle geçimlerini sağlıyor.

Elazığ'da yaşayan 34 yaşındaki Uğur Gündoğan'ın ilgi duyduğu tespih, eşi Esra Gündoğan'ın da desteğiyle gelir kapısı oldu.

Elazığ'da yaşayan Gündoğan, çok sevdiği tespihin yapımını internetten öğrendi. Gündoğan, tespih yapımını öğrettiği eşi ile evlerinin banyosunda tespih yapmaya başladı.

  • Yaptıkları tespihlerin beğenilmesi üzerine imalathane açan Gündoğan çifti, yaptıkları tespihlerin satışından elde ettikleri gelirle geçimlerini sağlıyor.

Tespih ustası Gündoğan yaptığı açıklamada, babasından ve çevresinden gördüğü tespihlere hep merakı olduğunu, küçüklüğünden bu yana tespih çektiğini söyledi.

  • "Özellikle kehribar tespihleri çok merak etmeye başladım. Benim bir kehribar tespihim olsun istedim. İnternetten sipariş verdim. Aldığım tespihlerin babamın kullandığı naylon tespihlerden farkı olmadığını görünce tespih yapımını öğrenmeye karar verdim." diyen Gündoğan, tespih yapımını öğrenmek için sürekli araştırma yaptığını ve internette ustaların tespih yapımıyla ilgili görüntülerini izlediğini anlattı.

Gündoğan, "Saatlerce bazen günlerce evimizde, evde internet olmadığında internet kafeye giderek tespih yapımını öğrendim. Tespih yapmak için malzemeler almaya başladım." diye konuştu.

Tespih yapımına önce eşinin de desteğiyle evinde ebeveyn banyosunda başladığını dile getiren Gündoğan, bu süreçte eşinin hep yanında olduğunu belirtti.

Eşinin değerli eşyalarını satarak kendisine malzeme almasında yardımcı olduğunu aktaran Gündoğan, yaptığı tespihleri çevresindekilere satmaya başladığını, az da olsa para kazanmaya başladığını anlattı.

Eşine de tespih yapımını öğretti

Çevresindekilerin kendisine "Tespihçi Uğur" diye seslenmeye başladığını ifade eden Gündoğan, şöyle konuştu:

  • "Eşim de bana yardım etmeye başladı. Bildiklerimi eşime de öğretmeye başladım. İlk olarak tornada delim yapmayı öğrettim. Ben tespih yaparken hep beni izlediğinden çok zorlanmadı. Artık taneleri hep eşim delerdi. Delme işini bitirince bu sefer cila işini yapardı. Malzemelerim çoğalınca artık evdeki banyoya sığmaz oldum. Siparişlerim artınca imalathane açtım."

Yaptıkları tespihleri internette paylaştıklarını, tespihleri gelen siparişlere göre Türkiye'nin her tarafına gönderdiğini söyleyen Gündoğan, yurt dışında yaşanan Türklerin de siparişte bulunduğunu belirtti.

Tespih yapımını çok sevdiğini anlatan Gündoğan, merak ile başladığı tespihin geçim kapısı haline geldiğini sözlerine ekledi.

Gündoğan'ın eşi Esra Gündoğan da tespih sanatının hayatlarında çok önemli bir yere sahip olduğunu, eşinin yaptığı tespihlerin çok beğenildiğini aktararak, eşinin siparişlere yetişemediğini, çok yorulduğunu görünce de kendisine yardım ettiğini söyledi.

Gündoğan, "Tespih aslında çok ilginç bir alan, erkekleri ilgilendiren bir alan. Benim yapmam herkesi şaşırtıyordu. İnsan isterse her işte ve alanda başarılı olabilir" ifadelerini kullandı.

'Sarı elmas' coğrafi işarete kavuşuyor
EKONOMİ
'Sarı elmas' coğrafi işarete kavuşuyor

Çipli kimlik kartlarının teslim süresi kısaldı
EKONOMİ
Çipli kimlik kartlarının teslim süresi kısaldı

'İkinci el araç düzenlemesi hazır'
EKONOMİ
'İkinci el araç düzenlemesi hazır'

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Son 10 gün!
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Fenerbahçe'nin forma sponsoru 'Acıbadem' oldu
Spor

Fenerbahçe'nin forma sponsoru 'Acıbadem' oldu

Fenerbahçe Kulübü yeni forma sponsorunu açıkladı. Sezona göğüs sponsoru olmadan giren kulüp Acıbadem'le anlaşmaya vardı.
Türkiye Kupası'nda kuralar çekildi
Spor

Türkiye Kupası'nda kuralar çekildi

Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Akhisarspor'un seribaşı olarak katıldığı Ziraat Türkiye Kupası'nda, çeyrek final ve yarı final eşleşmelerini belirleyen kura çekimi gerçekleştirildi.
Beşiktaş'ta 'kontenjan krizi'ne çözüm bulundu
Spor

Beşiktaş'ta 'kontenjan krizi'ne çözüm bulundu

Boyko'nun Club Brugge'a transfer olamamasının ardından takıma yeni katılan Domagoj Vida'nın lisansı çıkartılamamıştı. Siyah beyazlı yönetim, hem Vida'nın hem de yapılması beklenen yabancı forvet transferinin lisanslarının çıkartılabilmesi için Boyko ve Aras Özbiliz'in federasyondaki lisanslarını iptal edebilir. Bunun için federasyonun belirlediği rakamı ödeyecek olan Beşiktaş, böylelikle yeni transferlerinin önünü açacak.
Diriliş Ertuğrul'da Sancar ve Bahardır'dan sonra 3 oyuncu daha ayrılıyor
Hayat

Diriliş Ertuğrul'da Sancar ve Bahardır'dan sonra 3 oyuncu daha ayrılıyor

TRT 1'in sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul'a 3 isim veda ediyor. Cemal Hünal'ın canlandırdığı Ares karakteri, Titan ve Atsız karakterleri önümüzdeki hafta 103. bölümde Diriliş Ertuğrul'dan ayrılacak.
'Beşiktaş Burak Yılmaz'ı resmen istedi' iddiası
Spor

'Beşiktaş Burak Yılmaz'ı resmen istedi' iddiası

İstanbul 1967 Trabzonsporlular Derneği Başkanı Alaattin Hatayoğlu, Beşiktaş'ın Burak Yılmaz transferi için Trabzonspor'a Mitroviç + 6 milyon euro teklif ettiğini ancak bu teklifin Burak Yılmaz tarafından reddedildiğini iddia etti.