|

Tweet’le çalışan mama makinesi

Türkiye Vodafone Vakfı’nın “Yarını Kodlayanlar” projesine katılan Kayserili öğrenciler, ‘tweet’le çalışan mama makinesi geliştirdi. Proje ilk etapta İstanbul’da 6 noktada faaliyete geçti. Ardından İzmir, Ankara, Adana, Erzurum ve Rize’de de yeni makinelerin kurulumu tamamlandı

Yeni Şafak
04:00 - 8/01/2019 Salı
Güncelleme: 01:50 - 8/01/2019 Salı
Yeni Şafak
Proje kapsamında eğitim alan çocuklar kendi hayal dünyalarını oluşturup kendi oyunlarını üretebiliyor.
Proje kapsamında eğitim alan çocuklar kendi hayal dünyalarını oluşturup kendi oyunlarını üretebiliyor.

Türkiye Vodafone Vakfı’nın Habitat Derneği işbirliğiyle hayata geçirdiği “Yarını Kodlayanlar” projesine katılan Kayserili öğrencilerin sokak hayvanları aç kalmasın diye geliştirdikleri mama makineleri Türkiye genelinde yaygınlaşıyor. İstanbul’da 6 noktada kurulan mama makinelerinin ardından İzmir, Ankara, Adana, Erzurum ve Rize’de de mama makinelerinin kurulumu tamamlandı.

ÜLKE GENELİNDE 11 MAKİNE KURULDU

Böylece, Türkiye genelinde toplam 11 mama makinesine ulaşıldı. Kodla çalışan mama makinesi ile sokak hayvanlarını beslemek için #BuMamaBenden etiketiyle tweet atılması yeterli. “Yarını Kodlayanlar” projesi katılımcısı çocukların geleceğin dili kodlamayı sosyal sorunlara çözüm bulmak amacıyla kullandıklarını belirten Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, şunları söyledi:


ÇOCUKLAR HAYALLERİNİ KODLUYOR

“Proje kapsamında verdiğimiz kodlama eğitimlerinde çocuklarımız programlama hakkında fikir sahibi oluyor, yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak çalışmalar yapıyor, kendi hayal dünyalarını oluşturup kendi oyunlarını üretebiliyor.

MAMA VERMEK ÇOCUKLARIN FİKRİYDİ

  • Projemize Kayseri’den katılan çocuklarımız, sokaktaki hayvanlara herkes yardım edebilsin, sokak hayvanları mamaya her an kolaylıkla erişebilsin diye kodla çalışan bir mama makinesi fikri geliştirdiler, biz de bu fikri hayata geçirdik. İlk etapta İstanbul’da 6 noktada mama makinesi kurduk. Vakit kaybetmeden Anadolu’ya açıldık ve İzmir, Ankara, Adana, Erzurum, Rize’de de mama makinelerimizi devreye aldık.”

Sistem nasıl çalışıyor?

Mama makinesi, #BuMamaBenden etiketiyle atılan tweet ile çalışacak şekilde kodlandı. Makine, mama kabı boşsa mama veriyor. Atılan ‘tweet’ ile boş olan makine üzerinden dolum yapılıyor. Tüm lokasyonlarda mama makinesi doluysa ‘tweet’ sıraya alınıyor. Kap boşalınca, sıradaki ‘tweet’le makine aktive oluyor ve kap mamayla doluyor.

  • Vodafone Mobil Ödeme’ye yeni seçenekler
  • Vodafone Türkiye, Vodafone Mobil Ödeme platformuna App Store, Apple Music ve iTunes’u da ekledi. Böylece Vodafone müşterileri, doğrudan mobil hatlarını kullanarak App Store’dan alışveriş yapma ve Apple Music, iTunes ödemelerini gerçekleştirme imkânı buldu. Faturalı ve faturasız tüm Vodafone müşterilerinin yararlanabileceği yeni mobil ödeme hizmeti, Vodafone’un finansal hizmetler ve müşteri hizmetlerinde yeni bir dönemin de başlangıcı oldu. Vodafone’lular, yeni mobil ödeme hizmetini kolayca kullanabiliyor.
  • TEK TUŞLA ÖDEME
  • Yeni ya da mevcut bir Apple ID sahibi olan Vodafone müşterileri, iPhone, iPad, iPod touch ve Mac cihazlarından App Store, Apple Music, iTunes ödemeleri için ya da kişisel bilgisayarlarından iTunes ödemesi için hesap ayarlarında ödeme yöntemi olarak “Mobil Ödeme”yi seçecek. Bu sayede, yeni ödeme seçeneğinin kurulumu otomatik olarak gerçekleşecek. Kurulum tamamlanır tamamlanmaz, Apple TV ve Apple Watch dahil tüm Apple cihazlarından tek tuşla ödeme yapmak mümkün olacak.


#Türkiye Vodafone Vakfı
#Vodafone
#Yarını Kodlayanlar
#Hasan Süel
6 yıl önce