EkonomiZarada icra işlemi başlatıldı

Zara'da icra işlemi başlat​ıldı

Zara'da icra işlemi başlatıldı

DİSK (Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) Tekstil İşçileri Sendikası Merter Şube Başkanı Asalettin Aslanoğlu, Bravo hazır giyim fabrikasının iflas etmesinin ardından kıdem tazminatlarını alamayan 151 işçi için Zara'ya icra işlemi başlattıklarını açıkladı.

Haber MerkeziIHA
Kıdem tazminatlarını alamayan 151 işçi için Zara'ya icra işlemi başlatıldı.
Kıdem tazminatlarını alamayan 151 işçi için Zara'ya icra işlemi başlatıldı.

DİSK (Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) Tekstil İşçileri Sendikası Merter Şube Başkanı Asalettin Aslanoğlu, Zara; Next ve Mango’ya üretim yapan Bravo hazır giyim fabrikasının iflas etmesi üzerine alacakları ödenmeyen 151 işçinin olduğunu ve Zara firmasının mağdur olan işçiler için herhangi bir girişimde bulunmadığını belirterek, icra işlemi başlattıklarını söyledi.

Zara’nın uluslararası küresel sendika ile yaptığı sözleşmede kendi tedarik zincirlerinde kendilerine üretim yapan işçilerin alacaklarından sorumlu olduklarını resmi olarak kabul etmesine rağmen herhangi bir girişimde bulunmadığını ve Türkiye’ye köle ülke muamelesi yaptığını ifade eden Başkan Asalettin Aslanoğlu, “Bu markalar kendi ülkelerinde, Avrupa’da demokrat geçinip bizim gibi ülkelerde işçileri sömürüyorlar ve sokakta bırakıyorlar. Bravo firmasının işçileri son değil, ilk de değil. Benim bildiğim başka Kırklareli ve İstanbul merkezli bir fabrika yine Zara’yı üretirken battı. Bin işçi de orada var. Şuan da ben sizinle konuşurken Ordu Ünye’de 2 tane sendika üyesi kadın işçi kolundan tutuldu, kapıya atıldı. Bu markaları sorumluluklarının bilince davranmaya davet ediyorum. Bize 3’üncü Dünya ülkesi, köle ülke muamelesi yapmaktan vazgeçmeye davet ediyorum. Karşımıza otursunlar. İşçileri ve sendikaları kabul ettiklerini ilan etsinler. İmzalarının arkasında dursunlar” diye konuştu.

“Hemen ilk iki hafta içerisinde icra işlemini yaptık”

Mahkeme tarafından işçilerin alacağının tescil edildiğini ve Zara’nın masaya oturması gerektiğini söyleyen Tekstil İşçileri Sendikası Merter Şube Başkanı Asalettin Aslanoğlu, şöyle konuştu: “Hemen ilk iki hafta içerisinde icra işlemini yaptık. Sendika harçları karşıladı. Yaklaşık 40 bin lira kadar harcını ödedik işçilerin parası olmadığı için ve o günden beri işçilerden hiçbir şey talep etmeden icra işlemini yaptık. Böyle olunca devlet nezdinde işlem gerçekleşmiş oluyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin mahkemeleri bu işçilerin alacağını tescil etmiş durumda ve bu belgeleri de Zara’ya; Next’e, Mango’ya o tarihte sunmuş bulunmaktadır. Hükümet daha ne yapsın ki yani gidip İspanya’yı işgal edecek hali yok. Zara’nın masaya oturması gerekir”.

Zara ürünlerinde isyanın etiketi
EKONOMİ
Zara ürünlerinde isyanın etiketi

BBP de Cumhur İttifakı'na katılma kararı aldı
Gündem

BBP de Cumhur İttifakı'na katılma kararı aldı

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin 'Cumhur İttifakı'nda yer alacağını açıkladı.
İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı
Ekonomi

İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı

İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys tarafından yapılan çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmadan Körfez pazarını etkileyemeye başladığı belirtti. İstanbul üzerinden gerçekleşen transit uçuşların önceki yıla göre yüzde 21 arttığına da değinilen çalışmada havayolu şirketlerinin de benzeri görülmemiş bir lojistik projeyle karşı karşıya kalacağı öngörüsünde bulunuldu.
Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor
Hayat

Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor

Endonezya'da yaşayan 14 yaşındaki Akmal, iki yıldır "yumurtladığını" iddia etti. Çocuğun babası, oğlunun 'yumurtladığı' yumurtaların akının olmadığını söyledi.
'Sedyeye çıktığım anı hatırlamıyorum'
Gündem

'Sedyeye çıktığım anı hatırlamıyorum'

Bursa’da kalbinin altından bıçak yarasıyla hastaneye gelen kişiyi hayatta tutabilmek için çalışan Acil Tıp Uzmanı Dr. Hüseyin Yenice ameliyathaneye gidene kadar sedyenin üzerinde kalp masajı yaptı. Doktorun insan hayatı için gösterdiği bu çaba ise saniye saniye kameralara yansıdı.
21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...