Gündem Batı Türkiyedenrahatsız

AK Parti'li Torun: Batı, Türkiye'nin Afrika kıtası açılımından rahatsız

Batı Türkiye’den rahatsız

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika'ya yapacağı ziyareti değerlendiren AK Parti Bursa Milletvekili Kani Torun, Batılıların Türkiye’nin kıtadaki varlığından rahatsız olduğunu söyledi.

Fazlı Şahan Yeni Şafak
AK Parti Bursa Milletvekili Kani Torun
AK Parti Bursa Milletvekili Kani Torun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dört Afrika ülkesine yapacağı ziyareti değerlendiren AK Parti Bursa Milletvekili Kani Torun, Afrikalıların dolaylı konuşan Batılılardan bıktıklarını söyledi. Torun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin ardından Cezayir, Senegal, Mali ve Moritanya ile ekonomik ilişkilerde bir sıçrama beklediklerini ifade etti.

BATILILARDAN BIKMIŞLAR

Torun, “Bu dört ülkenin Sayın Cumhurbaşkanımızı ne kadar olumlu karşılayacağını göreceğiz. Daha önceki ziyaretleri de çok başarılı geçmişti. Türkiye’nin yaptığı bu ziyaretler sonrası ticaret hacmi de artmış oluyor. Karşılıklı olarak yapılan anlaşmalarla ticaret kolaylaştırılıyor. Pozitif olarak yansıyor. Cumhurbaşkanımız düzeyinde yapılan ziyaretler çok ses getiriyor. Afrikalılar dolaylı konuşan Batılılardan bıkmış vaziyette. Cumhurbaşkanımız açık ve net üslubu onları memnun ediyor” dedi.

CİDDİ BİR SIÇRAMA OLACAK

Cezayir, Senegal, Moritanya ve Mali ile Türkiye’nin tarihsel olarak ilişkilerinin bulunduğunu hatırlatan Koni, “Cezayir 300 yıldan fazla Osmanlı toprağı olmuş bir yer. Orta gelir grubunda bir ülke petrol ve doğalgaz üretiyor. Bu ülkede çok sayıda Türk şirketi yatırım yapıyor. Ekonomik olarak Cezayir’le olan ilişkilerimizin artırılması çok önemli. Moritanya, Mali ve Senegal bu üçü de Müslüman ülkedir. Türkiye’nin o bölgelere daha çok mal satabilecek çalışmalar yapması gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın bu ülkelere ziyareti bu açıdan çok önemlidir. Bu ziyaret sonrasında 4 ülke ile olan ticaretimizde ciddi bir sıçrama olacak” diye konuştu.

REKLAM

TÜRK MALI AFRİKA’NIN HER YERİNDE

Torun, Türkiye’nin 2005 yılında başlatmış olduğu Afrika açılımına değinerek şunları söyledi: Afrika’nın her tarafında etkin olan birkaç ülke var. Bunlar eski sömürgeciler İngiltere ve Fransa’nın yanı sıra ABD, Çin ve Türkiye. Dolayısıyla Türkiye zaten Afrika ölçeğinde her kesin dikkate alması gereken bir faktör. 2005 yılından beri Afrika’da ciddi bir açılım yaptık. Temsilcilik sayımız arttı. İhracatımız 12 milyar dolar. Türk Hava Yolları’nın deklarasyonu 50’yi geçti. Afrika’nın her tarafında Türk malları görülüyor. Türkiye Afrika’da bir fiil oyunculuğunu özellikle Somali’de gösterdi.

NEREDEN GELDİNİZ, DİYORLAR

Genel olarak bizden rahatsız oldukları yerlerde, ‘Siz nereden çıktınız. Daha önce buralarda değildiniz nereden geldiniz’ modunda davranıyorlar. Bizde onlara ‘Sizler burada yokken bizler buradaydık’ diyoruz. Özellikle askeri anlamda Afrika’ya nüfuz etmeye başlamamız ciddi bir rahatsızlık uyandırdı.

  • Somali'deki gibi bize destek olun
  • Türkiye’nin Afrika’ya yönelik tarihi bir bagajı olmadığını belirten Torun, "İlişki kurduğumuzda ilerlettiğimizde tarihi olaylar önümüze gelmiyor. Türkiye, Afrika’da özellikle insani yardımlarla kalkınma yardımlarıyla ciddi bir yer etmiş durumda. Bazı Afrika ülkeleri ‘Somali’de yaptığınızı bize de yapın’ demeye başladılar. Siyasi ilişkilerde sorun yok. Ancak siyasi ilişkilerinin ekonomik sonuçlarını henüz alabilmiş değiliz. Afrika’nın toplam ithalatı içinde Türkiye’nin sattığı malların oranı yüzde 2.5. Bu çok az. Bu istenilen düzeye geldiğini göstermiyor. Eğer Türkiye bu yüzdeyi 10’un üzerine çıkarabilirse bizim dış ticaret açığımızı kapatırız. Bu oran yaklaşık 50 milyar dolar demek" dedi.

Dünyanın en büyüğü Türkiye'de olacak
EKONOMİ
Dünyanın en büyüğü Türkiye'de olacak

Rejim yetimleri vurdu
DÜNYA
Rejim yetimleri vurdu
Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı

Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı

CHP Lideri güvenlik amacıyla bir evde tutuluyor.
Küresel terördeyeni kabus

Küresel terörde
yeni kabus

Sri Lanka'daki saldırı 4. nesil savaşın son halkası.
Sri Lankada eş zamanlı patlamalar

Sri Lanka'da eş zamanlı patlamalar

8 ayrı patlamada 2'si Türk 190 kişi öldü, 450'den fazla yaralı var.
İtiraz yarın görüşülebilir

İtiraz yarın görüşülebilir

​AK Partili Yavuz, itiraz sürecini değerlendirdi.
FETÖ kataloğu<br>dijitale de taşımış

FETÖ kataloğu
dijitale de taşımış

Örgütün dijital evlilik kataloğu ele geçirildi.

​Bahçeli, MHP kampının kapanışında konuşuyor.
Şimdiki hali<br>herkesi şaşırttı

Şimdiki hali
herkesi şaşırttı

​5 yıl sonra aynı yeri yeniden fotoğrafladılar.
24 cumhurbaşkanı adayı

24 cumhurbaşkanı adayı

​Cezayir'de Buteflika'nın istifasının ardından cumhurbaşkanlığı seçimi.
En çok 5 kuruş <br>en az 1 kuruş var

En çok 5 kuruş
en az 1 kuruş var

Tedavüle sunulan paraların değeri açıklandı.
NATO lojmanına <br>'Irak' kurşunu

NATO lojmanına
'Irak' kurşunu

​Saldırıyı yapan iki kişi kısa sürede yakalandı.
Fransa sokakları yanıyor

Fransa sokakları yanıyor

Sarı Yelekliler, gösterilerin 23. haftasında.
Bit pazarından çıkan hazin bir öykü<br>

Bit pazarından çıkan hazin bir öykü

Altıparmak dağlarında hayatını kaybeden Kazım Küçükalp'in mektuplarından belgesel çekildi.
Hamile kadın<br>arabada sıkıştı

Hamile kadın
arabada sıkıştı

​Aracı kullanan kocası gözyaşlarına boğuldu.
Kime suikast yapacaklardı

Kime suikast yapacaklardı

​Yeni Şafak, İstanbul'da yakalanan BAE ajanları hakkında önemli bilgilere ulaştı.
Nisan'da kar uyarısı

Nisan'da kar uyarısı

Yurdun büyük bir bölümünde havalar soğuyacak.
Yabancıların<br>gözdesi İstanbul

Yabancıların
gözdesi İstanbul

​Avrupalı, Amerikalı, Körfezli konut alma yarışında.
Tarıma yeni model

Tarıma yeni model

​Yeni Şafak, Tarımda Milli Birlik Projesi'nin detaylarına ulaştı.
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
İki BAE casusu İstanbul'da yakalandı
Gündem

İki BAE casusu İstanbul'da yakalandı

İstanbul'da iki Birleşik Arap Emirlikleri ajanı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün ortak operasyonuyla yakalandı. Yakalanan ajanlardan birinin Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgisi olabileceği üzerinde durulduğu kaydedildi. Casusluk faaliyetinde bulunan iki ismin Pazartesi günü gözaltına alındığı, söz konusu ajanların, BAE adına casusluk yaptıklarını itiraf ettikleri bildirildi. İstanbul'da gözaltına alınan iki BAE ajanının, siyasi, askeri ve uluslararası casusluk suçlamasıyla tutuklanmaları talebiyle İstanbul 2. Sulh Mahkemesi'ne sevk edildi. Mahkeme iki ajanın tutuklanmasına karar verdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Atalay Şahinoğlu'nun cenaze namazına katıldı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Atalay Şahinoğlu'nun cenaze namazına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) eski başkanlarından Atalay Şahinoğlu'nun cenaze namazına katıldı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.