Seçim Binali Yıldırımın çok sayıda oyu kaydırıldı

İstanbul'da seçim sonucunu değiştirecek bilgiler! İstanbul yerel seçim sonuçları

Binali Yıldırım'ın çok sayıda oyu kaydırıldı

31 Mart Yerel Seçimlerine İstanbul'daki iptal edilen geçersiz oylar ile sayım cetveli ve sandık tutanağı arasındaki oy farkları damga vurdu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, 309 sandıkta AK Parti'nin 17 bin 410 oyunun AK Parti'ye yazılması gerekirken, başka partilere yazıldığını açıkladı. İstanbul genelinde 31 bin 186 sandık bulunuyor. Toplam geçersiz oy sayısıysa 319 bin 500.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İstanbul'daki yerel seçimlerdeki sandık tutanaklarında çok sayıda usulsüzlük tespit edildi.
İstanbul'daki yerel seçimlerdeki sandık tutanaklarında çok sayıda usulsüzlük tespit edildi.

Hafta sonu gerçekleştirilen 31 Mart Yerel Seçimlerinde İstanbul'da sonuçlar henüz netlik kazanmadı. Son verilere göre CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu önde.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, AK Parti'nin 17 bin 410 oyunun AK Parti'ye yazılması gerekirken, başka partilere yazıldığını açıkladı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "Bugüne kadar hiç şahit olmadığımız türden usulsüzlüklere rastlandı. AK Parti’nin yüksek oy aldığı yerlerde geçersiz oy oranın yüksek olması dikkat çekici" dedi. Yavuz açıklamalarını "309 sandıkta 17 bin 414 oy AK Parti’ye değil başka partiye kaydedilmiştir. Çok büyük kaydırmalar söz konusu olmuştur" ifadeleriyle bitirdi.

Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım arasındaki oy farkıysa sadece 22 bin 479.

AK Parti'nin adayı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada geçersiz ve iptal sayılan 319 bin 500 oy olduğunu söyledi. AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ise geçersiz oyların büyük bölümünün İstanbul’da AK Parti’nin kazandığı 25 ilçedeki sandıklara ait.

1212 numaralı sandık döküm cetveli.

1212 numaralı sandık sonuç tutanağı.

AK Parti’nin iki sandıkta 330 oyu yazılmamış

AK Parti’nin basınla paylaştığı bazı tutanaklarda ise oy sayım cetveli ve sandık tutanakları arasındaki farklı oranlar olduğu ortaya çıktı. Bağcılar ilçesinde Sancaktepe Mahallesindeki 1212 numaralı sandıkta Binali Yıldırım’a çıkan 131 oy sonuç tutanağına bir oy olarak geçirilmiş. Yıldırım’ın 130 oyu tutanağa yazılmamış. Sultanbeyli’de Adil Mahallesinde 2004 numaralı sandıkta sayım cetvelinde 201 oy çıkan Binali Yıldırım’a sandık tutanağında 1 oy yazılmış. 200 oy sonuca yansımamış oldu. Sadece iki sandıkta AK Parti’nin 330 oyu seçim tutanaklarına yazılmamış oldu.

2194 sayılı sandık sonuç tutanağı.

AK Parti'nin en güçlü olduğu ilçelerden biri olan Sultanbeyli Mecidiye Mahallesindeki 2194 numaralı sandığın sonuç tutanağına göre Binali Yıldırım'a hiç oy çıkmadı.

2004 numaralı sandık sonuç tutanağı.

2004 numaralı sandık döküm cetveli.

Sonuç değiştirecek veriler

İstanbul genelinde 31 bin 186 sandık bulunuyor. Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım arasındaki oy farkıysa sadece 22 bin 479. Toplam sandık ve iki aday arasındaki oy farkı düşünüldüğünde itirazların sonucu etkileyecek boyutta olduğu görülüyor. Tutanaklardaki bu yanlışlıklara bir de 319 bin 500 geçersiz oy eklendiğinde İstanbul’daki yarışın henüz sonlanmadığını söyleyebiliriz.

Şenocak: Geçersiz oyların sonucu değiştireceği aşikar
SEÇİM
Şenocak: Geçersiz oyların sonucu değiştireceği aşikar

Canlı
seçim sonuçları! Seçim 2019 sandık sonuçları ve oy oranları
burada
SEÇİM
Canlı seçim sonuçları! Seçim 2019 sandık sonuçları ve oy oranları burada

AK Parti İstanbul'da 39 ilçenin 24'ünü aldı
SEÇİM
AK Parti İstanbul'da 39 ilçenin 24'ünü aldı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.