Ekonomi Koca ilde işçi bulamamaktan sitem etti

Üretim yapacak personel bulamıyorlar

Koca ilde işçi bulamamaktan sitem etti

İnşaat Malzemeleri Üretimi ve Ticareti Meslek Komitesi Başkanı Erol Berktaş, Mersin'de üretim yapacak personel bulamamaktan şikayet etti. Berktaş makineleri kullanacak personel olmadığı için makine yatırımını da bu makineyle gerçekleştirilebilecek üretimi de yapamadıklarını söyleyerek, iş adamlarının üretim yapmak için İstanbul'a gitmeye başladığını dile getirdi.

IHA
Üretim yapacak personel bulamıyorlar
Üretim yapacak personel bulamıyorlar

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 16 No’lu İnşaat Malzemeleri Üretimi ve Ticareti Meslek Komitesi Başkanı Erol Berktaş, sektörde yetişmiş eleman bulamamaları nedeniyle üretimin büyük bölümünün şehir dışına kaymasından şikayetçi.

'PERSONEL YOK, DIŞARIYA YÖNELİYORUZ'

Berktaş, yaptığı açıklamada, gerek üretim bölümünde gerekse satışta teknik bilgisi yeterli personel bulamadıklarına belirterek, "İhtiyacımız olan inşaat malzemelerini üretecek makineleri kullanacak personelimiz olmadığı için makine yatırımını da bu makineyle gerçekleştirilebilecek üretimi de yapamıyoruz. Bunların hepsi zincirin birer halkası. Personel yoksa makine yok. Makine yoksa üretim yok. Biz de bu sorunun çözümü için mecburen şehir dışına yöneliyoruz. Sektörümüzde üretim yapmak isteyen arkadaşlarımız da yatırım için İstanbul gibi büyük şehirlere yönelmek durumunda kalıyor" dedi.

'FASONA BAŞVURMAK ZORUNDA KALDIK'

Bu durumun avantajını da dezavantajını da yaşadıklarına değinen Berktaş, nakliye maliyetlerinin eklenmesi nedeniyle Mersin’e getirdikleri ürünlerde fiyat artışı yaşanmasına rağmen İstanbul’dan Türkiye’nin her noktasına ulaşımın kolay olması nedeniyle farklı bölgelere ürün gönderirken nakliye avantajı yakalandığını söyledi. Berktaş, her zaman şehir dışına yatırım yapmanın mümkün olmadığını da kaydederek, zaman zaman fason üretime başvurmak durumunda kaldıklarına değindi.

'YETİŞTİRDİĞİMİZ ELEMAN PAYLAŞILMAZ OLUYOR'

Üretimde olduğu gibi inşaat malzemesi satışı gerçekleştiren firmaların da teknik personel bulmakta zorlandığını anlatan Berktaş, “Eğer bir personel bulup zaman içinde yetiştirecek olursak, sektörde yeterli eleman olmadığı için bu az bilgiye sahip personel paylaşılamaz kişi konumuna geliyor. Bu durum bir anda personelin maliyetini artırıyor ve bir süre sonra o kişiyi işyerinizde tutamaz oluyorsunuz" dedi.

REKLAM

Merkez Bankası Beklenti Anketini açıkladı
EKONOMİ
Merkez Bankası Beklenti Anketini açıkladı

İlk GYO sukuk ihracı gerçekleşti
EKONOMİ
İlk GYO sukuk ihracı gerçekleşti

'İşsizliğin tek haneye düşmesi sürpriz olmayacak'
EKONOMİ
'İşsizliğin tek haneye düşmesi sürpriz olmayacak'

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.