Gündem Diyarbakıra yerel lezzet çıkarması

Diyarbakır’a yerel lezzet çıkarması

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 1. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’nda yerini aldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Diyarbakır’a yerel lezzet çıkarması
Kahramanmaraş’a ait pek çok yöresel lezzetin tanıtıldığı stant, yerli ve yabancı misafirlerin ilgi odağı oldu. S

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 1. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’nda yerini aldı.

Kahramanmaraş’a ait pek çok yöresel lezzetin tanıtıldığı stant, yerli ve yabancı misafirlerin ilgi odağı oldu. Standı ziyaret edenler arasında Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ve TURSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya da yer aldı.

Ünü dünya geneline yayılmıştı: Dört ay sonra tamamen ortadan kaybolacak
FOTOĞRAF 8
Title
Kahramanmaraş’ta 1994 yılında iş merkezi olan yapılan İl Özel İdare binası, mimari yapısı ve renkleriyle ünü dünya geneline yayıldı.<br>
Title
Kentin birçok noktasından görülmesi nedeniyle vatandaşların da adres tarifi konumunda bulunan bina, internet arama motoru Google’da ‘Dünyanın En Saçma Binası’ yazılıp, arama yapıldığında yaklaşık 300 bin sonuçtan ilk sırada çıkıyor.
Title
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nce 2019 yılında yıkılmasına karar verilen bina ve çevresinde 2 ay önce yıkım işlemleri başladı. Alanda önce eski adliye binası, daha sonra emniyetin bazı birimlerinin içinde bulunduğu emniyet binalarının yıkımları gerçekleşti.
Title
Adanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesiyle başlayan süreçte hayata geçirilecek proje kapsamında, 40 dönümlük alana sahip alan da çalışmalar 2 ay önce başlamıştı. 25 yapı ve 300 bağımsız birimin yer aldığı adada en dikkat çekici yer ise saçma bina oldu.
Title
2 bin 110 metrekare alana kurulu sarı, mavi ve kırmızı renklerle kentin hemen hemen her yerinden görünen bina, yaklaşık 90 bölümden oluşuyordu.
Title
2018 yılında ‘Dünyanın en saçma binası’ <br><br>Yıkım işlemlerinin yapıldığı alanda çevre güvenliği alınırken, bina sarı, mavi ve kırmızı renklerinden kurtuldu. Daha sonrada yıkımına başlandı. Dron ile görüntülenen binanın yıkımında çatıda yıkım yapan iş makinaları görüldü.
Title
Binanın yıkım aşamasına şahit olan vatandaşlar ise ellerinde cep telefonu ile görüntü almaya devam ediyor. Kimi vatandaş binayı, kimisi de bina ile hatıra fotoğrafı çektiriyor.
Title
Bina yıkımını izleyen Ahmet Atçı, “Kahramanmaraşlıların birçoğu da seviyordu bu binayı ama yıkım işleminde çalışan arkadaşlara sorduğumuzda bayağı çürük olduğunu söylediler. İleride sorun yaşanabileceğini de iletiler” dedi.<br>Yıkım işlemini gerçekleştiren firma yetkililerinden Ali Sarı ise \"Binanın yüzde 30’luk kısmını yıktık. Yıkım çatıdan iş makinaları ile gerçekleşiyor\" dedi.<br>Binanın yıkımı ile ilgili büyükşehir belediyesinin bütçesine, 6 milyon 600 bin lira katkı sağlanacak.
Ünü dünya geneline yayılmıştı: Dört ay sonra tamamen ortadan kaybolacak
Kahramanmaraş'ta valilik ve özel idare iş merkezi binalarının da aralarında bulunduğu 40 dönümlük ada alana yapılması planlanan şehir meydanı projesi kapsamında, 'dünyanın en saçma binası'nın yıkım çalışmaları sürüyor. Yaklaşık 2 ay önce yıkımına başlanan saçma bina, 4 ay sonra tamamen ortadan kaybolacak.

Kahramanmaraş standında sömelek köfte, havuçlu pilav, ekşili aya sulusu, et kabağı sulusu, içli köfte, mumbar, kuru dolmalar, havuç ekşilemesi, Maraş Çemeni, tırşik çorbası, tarhana çorbası ve kırma tatlısı gibi pek çok yöresel lezzet misafirlere tanıtıldı. Ayrıca stantta yerini alan tescilli ürünlerden Maraş Çöreği, Parmak Peynir, Maraş Biberi ve Maraş Tarhanası da katılımcılardan büyük ilgi gördü.

İşte Çözüm: Kahramanmaraş Modeli
GÜNDEM
İşte Çözüm: Kahramanmaraş Modeli

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.