Gündem Eski öğretmen ByLocka 1 milyon 64 bin kez bağlanmış

Eski öğretmen ByLock'a 1 milyon 64 bin kez bağlanmış

Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan öğretmen Ayşenur Ö. hakkındaki davanın gerekçeli kararında, sanığın tek telefon hattı üzerinden ByLock'a 1 milyon 64 bin 119 kez bağlantı kurduğu tespiti yer aldı.

Haber Merkezi AA
Bylock
Bylock

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan öğretmen Ayşenur Ö. hakkındaki hükmün gerekçesinde, sanığın kullanmadığını öne sürdüğü örgütün haberleşme programı ByLock'a 1 milyon 64 bin 119 kez bağlandığının tespit edildiği bildirildi.

Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesince karara bağlanan davanın gerekçeli kararına göre sanık Ayşenur Ö., FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in talimatının ardından örgütün finans kurumu Bank Asya'ya para yatırdı.

Bu kapsamda Ayşenur Ö.'nün, 8 Aralık 2014 ile 24 Mayıs 2016 arasında 48 bin 116 liralık hesap hareketi olduğu MASAK raporuna yansıdı.

FETÖ'ye ait eğitim kurumunda bir dönem öğretmenlik yapan Ayşenur Ö.'nün örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'u yoğun olarak kullandığı belirlendi.

Gerekçeli kararda yer verilen savunmasında, "Ben kesinlikle ByLock kullanmadım. Adımın nasıl tespit edildiğini anlamış değilim" diyen Ayşenur Ö.'nün, 75165 ID numarası ve ''betül1978'' kullanıcı ismiyle programı kullandığı ifade edildi.

Gerekçeli kararda, profil bilgisine ''GI DE CEK LER'' ifadesini yazan Ayşenur Ö.'yü, aynı yazışma grubundaki diğer kullanıcıların, ''A.nur'', ''Ayşenurbetül'' şeklinde kaydettikleri belirtildi.

Ayşenur Ö.'nün yazıştığı kişilerle oturduğu evin açık adresi ile çocuklarından birinin ismini paylaştığı aktarılan gerekçeli kararda, ByLock'un kullanıldığı GSM hattının da sanığın adına kayıtlı olduğu vurgulandı.

Dava dosyasının delilleri arasına giren ByLock inceleme ve değerlendirme tutanağında ise Ayşenur Ö.'nün, programa 1 milyon 64 bin 119 kez bağlandığına dikkati çekilerek, şu tespite yer verildi:

"... numaralı telefon hattının ... IMEI numaralı telefon cihazına takılı olarak kullanıldığı, 11/08/2014-19/03/2015 tarihleri arasında 1.064.119 kez ByLock sunucularına/sistemlerine ait 46.166.160.137 numaralı IP numarası ile iletişim kurmuş olup, ilgili zaman dilimleri içerisinde yapılan diğer görüşmeler ve internet erişim kayıtlarının BAZ istasyon bilgi ve içerikleri, detaylı olarak sunulmuştur. (Ayşenur Ö.'ın) ByLock sunucuları/sistemlerine ait IP adresine 1.064.119 kez farklı zaman aralıkları içeriğinde iletişim ve bağlantı kurmuş olduğu, CGNAT ve GPRS/WAP BAZ istasyon bilgilerinin birbiri ile eşleştiği tespit edilmiştir."

Raporda ayrıca sanığı ByLock'a erişim sağladığı sırada bağlandığı BAZ istasyonun konumu ile evinin bulunduğunu yerin aynı adresler olduğunun altı çizildi.

Hüküm

Kararda, ByLock tespit tutanağı, SGK kayıtları, diğer tespitler ve örgüt mensuplarıyla irtibatı dikkate alındığında Ayşenur Ö.'nün FETÖ üyesi olduğunun anlaşıldığı ifade edildi.

Sanık ile örgüt arasında hiyerarşik ilişki nedeniyle suçun maddi ve manevi unsurlarının oluştuğu vurgulanan kararın devamında, Ayşenur Ö.'nün "silahlı terör örgütüne üyelik" suçunu işlediğinin altı çizildi.

Bu kapsamda Ayşenur Ö.'ye 6 yıl 3 ay hapis cezası verildiği belirtildi.

İBB’den çıkarılan işçiler ile ilgili kurulan komisyonda CHP'li üyeler işçilere hakaret etti
Gündem

İBB’den çıkarılan işçiler ile ilgili kurulan komisyonda CHP'li üyeler işçilere hakaret etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde, Hukuk Komisyonu ve Temel Haklar Komisyonu'nun görevlendirilmesiyle kurulan "23 Haziran Sonrası İşten Çıkartılan İşçileri Araştırma Komisyonu"nunda CHP’li komisyon üyeleri işçilere hakaret etti. CHP’li komisyon üyelerinin üç çocuk babası bir işçiye “Aman dördüncü çocuğu yapmayın” bir diğer işçiye ise “Bu ne ya hepiniz de hasta mısınız?” ifadeleriyle hakaret ettikleri İBB Meclisi toplantısında gündeme geldi.
Tahliye kararı kaldırılıp yakalama kararı çıkarılan Ahmet Altan tekrar gözaltına alındı
Gündem

Tahliye kararı kaldırılıp yakalama kararı çıkarılan Ahmet Altan tekrar gözaltına alındı

Fetullahçı Terör Örgütü medya yapılanmasının "darbe çağrışımı" davasında "silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezası alan ve adli kontrolle tahliye edilen Ahmet Altan hakkında, Başsavcılığın üst mahkemeye yaptığı itiraz üzerine yakalama kararı çıkarıldı. Tahliye edildikten sonra hakkında yakalama kararı çıkarılan Ahmet Altan, İstanbul Göztepe'deki evinde tekrar gözaltına alındı.
TSK ve MİT'ten nokta operasyonu: Irak'ın kuzeyinde PKK'lı 6 terörist etkisiz hale getirildi
Gündem

TSK ve MİT'ten nokta operasyonu: Irak'ın kuzeyinde PKK'lı 6 terörist etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) koordineli çalışması sonucu Irak'ın kuzeyindeki Kandil ve Metina bölgelerinde tespit edilen PKK'lı 6 terörist hava harekatı ile etkisiz hale getirildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.