Gündem Türkiyede kaç Suriyeli oy kullanacak? Göç İdaresi seçime bir etkileri olmayacak diyerek açıkladı

Türkiye'de kaç Suriyeli oy kullanacak? Göç İdaresi 'seçime bir etkileri olmayacak' diyerek açıkladı

Türk vatandaşı olan 200 bin 950 Suriyeliden yalnızca 113 bin 654'ünün reşit olduğunu açıklayan Göç İdaresi, bu kişilerin bir bölgede olmaması nedeniyle seçime etkisi olmayacağını duyurdu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Türkiyede kaç Suriyeli oy kullanacak? Göç İdaresi seçime bir etkisi olmayacak diyerek açıkladı
Arşiv

Türkiye'de mültecilere karşı artan sert tutumla birlikte gelen eleştirilerden biri de seçimlere muhtemel etkileri. Doğruluğu ispatlanmamış veriler üzerinden yapılan seçim eleştirilerine karşı, Göç İdaresi Uyum ve İletişim Müdürlüğü tarafından net bilgi verildi. Hürriyet'e konuşan Göç İdaresi Uyum ve İletişim Genel Müdürü Gökçe Ok, Suriyelilerin seçime bir etkisi olamayacağını vurguladı.

"113 bin Suriyeli oy kullanabilecek"

Türk vatandaşı olan Suriyelilerin yüzde 50'sine yakın bir kısmının Türk vatandaşı dahi olmadığını vurgulayan Ok, "Türk vatandaşı olan Suriyeli sayısı 200 bin 950’dir. Bunların 113 bin 654’ü reşittir, yani 18 yaşın üstünde. Bu 113 bin Suriyeli oy kullanabilecek, onlar da Türkiye’nin 81 iline dağılmış durumda. Seçimlere bir etkileri söz konusu değil. Bunlar bir mahallede, bir ilde, bir ilçede oturmuyorlar ki" ifadelerini kullandı.

Adreslerinde bulunmayanların geçici korumaları askıya alındı

Büyük şehirlerde kayıt alınmadığını hatırlatan Ok, "İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay gibi 15 ilde artık kayıt almıyoruz. 781 mahalleyi hem ikamet, hem geçici koruma ve hem de uluslararası koruma olmak üzere tümüyle yabancıya kapattık. Adreslerinde bulunmayanların geçici koruma kayıtlarını askıya aldık.” dedi.

  • Devlet para ödemiyor
  • Devletin kasasından, milletin cebinden Suriyelilere tek kuruş verilmiyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin sağladığı fon ile sosyal uyum yardımı adı altında 1 milyon 800 bin Suriyeli’ye, aylık 155 lira Kızılay kart üzerinden ödeniyor.

Esed’in affına inananlar öldü: Suriyeliler için ‘eve dönmek’ ölüm demek
DÜNYA
Esed’in affına inananlar öldü: Suriyeliler için ‘eve dönmek’ ölüm demek

Hukukta ‘yollayacağız’ yok: 'Sıfır göçmen' diyen Danimarka bir Suriyeliyi bile sınır dışı edemedi
GÜNDEM
Hukukta ‘yollayacağız’ yok: 'Sıfır göçmen' diyen Danimarka bir Suriyeliyi bile sınır dışı edemedi

Sözcü yine algı peşinde:  Suriyeli öğrencilere beş yıldızlı otelde festival yalanı
GÜNDEM
Sözcü yine algı peşinde: Suriyeli öğrencilere beş yıldızlı otelde festival yalanı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.