|

Merkez Bankası Başkanı kim oldu?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlık görevine Hafize Gaye Erkan getirildi. Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanı olmasının ardından merakla beklenen yeni Merkez Bankası Başkanı dün akşam açıklandı. Yurt dışında önemli bir finans kariyerine sahip olan Hafize Gaye Erkan, Merkez Bankası Başkanlığına getirilen ilk kadın oldu. Eski Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığına getirildi. Peki Hafize Gaye Erkan kimdir, kaç yaşında, nereli? Hafize Gaye Erkan hangi görevlerde bulundu? İşte soruların yanıtları.

09:57 - 9/06/2023 Cuma
Güncelleme: 14:59 - 9/06/2023 Cuma
Yeni Şafak
Hafize Gaye Erkan kimdir, kaç yaşında?
Hafize Gaye Erkan kimdir, kaç yaşında?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası başkanlığı için önerdiği Hafize Gaye Erkan ile dün akşam saatlerinde görüştü. Görüşmenin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlık görevine Hafize Gaye Erkan getirildi. Şahap Kavcıoğlu ise BDDK Başkanı oldu. Peki Hafize Gaye Erkan kimdir? İşte detaylar.

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR, KAÇ YAŞINDA? HAFİZE GAYE ERKAN NERELİ, HANGİ GÖREVLERDE BULUNDU?

İstanbul'da 1982 yılında doğan Erkan, İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü 2001'de tamamladı.

Eğitimine ABD'de devam eden Erkan, 2005'te Princeton Üniversitesi'nde yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında doktora derecesi aldı. Erkan, Harvard Business School'da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi'nde liderlik üzerine iki eğitim programını da tamamladı.

Kariyerine 2005 yılında Goldman Sachs'ta başlayan Erkan, burada görev yaptığı 9 yıl boyunca ABD'deki büyük bankalar ile sigorta şirketlerinin yönetim kurulları ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi, birleşme ve satın alma konularında danışmanlık hizmeti verdi.

First Republic Bank'ta 2014 yılında çalışmaya başlayan Erkan, burada çalıştığı yaklaşık 8 yıl süresince eş icra kurulu başkanı (Co-CEO), başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü olarak görev yaptı.

Merkezi ABD'de bulunan mücevher şirketi Tiffany & Co'da 2 yıl yönetim kurulu üyesi olan Erkan, 2022'de, Fortune 500'de yer alan küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan'ın yönetim kuruluna katıldı.

San Francisco Business Times'ın 2018'deki araştırmasına göre, Amerika'nın en büyük 100 bankasında başkan veya CEO unvanına sahip 40 yaşın altındaki tek kadın olan Erkan, aynı yıl San Francisco Business Times'ın "40 Yaş Altı 40 Listesi" ile Crain New York Business'ın "40 Yaş Altı 40 Listesi"nde yer aldı.

Erkan, 2019 yılında da Crain's'in "Bankacılık ve Finans Sektöründe Önemli Kadınlar Listesi" ile American Banker'ın "İzlenmesi Gereken Kadınlar Listesi"ne girdi.

Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon konularında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi'nde de görev yapıyor.#Hafize Gaye Erkan
#Mehmet Şimşek
#Şahap Kavcıoğlu
#TCMB
#Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası
6 ay önce
default-profile-img