Hayat RTÜKe en çok Çukur dizisi şikayet edildi

RTÜK'e en çok 'Çukur' dizisi şikayet edildi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 2018 yılının ilk 6 ayında en çok şikayeti diziler için aldı. Reyting kıran yapımlar hakkında geçen yılın aynı dönemine göre 5 kat artışla 30 bin 358 şikayet yapıldı. RTÜK'e en çok şikayet edilen Çukur dizisinde trafik polislerine yönelik bir sahnenin rahatsız etmesi etkili oldu.

Haber Merkezi Diğer
Polis sahnesi Çukur dizisinde en çok şikayet edilen konu oldu.
Polis sahnesi Çukur dizisinde en çok şikayet edilen konu oldu.

RTÜK Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığı'nca hazırlanan rapordan derlenen bilgilere göre, kuruma bu yılın ilk 6 aylık döneminde toplam 69 bin 772 şikayet ulaştı.

Şikayetlerin 34 bin 674'ü RTÜK Çağrı Hattı, 29 bin 3'ü RTÜK'ün web sayfası, 3 bin 605'i kurumun mobil uygulaması ve 2 bin 490'ı da e-devlet üzerinden iletildi. Geçen yılın aynı dönemindeki 89 bin 40 kişinin şikayeti dikkate alındığında şikayetlerde düşüş gözlemlendi.

En çok 26-30 yaş arası şikayette bulundu

Verilere göre, televizyon yayınlarını yüzde 68 oranıyla en fazla erkekler şikayet etti. Şikayetlerin yüzde 32'si ise kadınlardan yapılırken yayınlara yönelik en çok 26-30 yaş aralığındaki kişilerce şikayette bulunulduğu belirlendi.

Trafik polisleriyle olan sahne rahatsızlık etti

RTÜK'e iletilen vatandaş bildirimleri özellikle ocak, şubat ve mart aylarında yoğunluk gösterdi. Şikayetler, ocak ayında 12 bin 465, şubatta 29 bin 913, martta ise 9 bin 787 olarak gerçekleşti. Şubat ayındaki şikayet artışında, Show TV'de yayımlanan 'Çukur' isimli dizide trafik polislerine yönelik bir sahnenin rahatsız etmesi etkili oldu.

Dizi film şikayetlerinde artış

Bu yılın ilk 6 aylık verilerine göre, en fazla şikayet edilen program türü 30 bin 358 bildirimle dizi filmler oldu. 2017'nin aynı döneminde toplam 6 bin 409 olan dizi film şikayetiyle kıyaslandığında yaklaşık 5 kat artış yaşandı.

İzleyicilerin dizi filmlerle ilgili şikayetçi oldukları konuların başında, ahlaki normlara ve aile yapısına uygun olmayan içerikler geldi. Dizilere yönelik şikayetler en çok yüzde 41 oranı ile üniversite mezunları tarafından yapıldı.

REKLAM

Geçen yıllarda program türlerine yönelik şikayetlerde 'evlilik programları' birinci sırayı alırken, bu programların 2018'de yayından kaldırılmasıyla dizi film şikayetleri ön plana çıktı.

En çok şikayet edilen konular

CNN'in haberine göre, şikayet türlerinde ikinci sırada 76 bin 282 bildirimle 'genel ahlak, manevi değerler ve ailenin korunması ilkesine aykırılık' yer aldı. Bunu 33 bin 563 bildirimle 'çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verici yayın', 24 bin 88 bildirimle 'ırk, renk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farklılıklarını kin ve düşmanlığa sevk edecek türde içerikler' izledi. Ayrıca sunucu veya program katılımcılarını içerisine alan kişiye yönelik şikayetlerin sayısı da 23 bin 561 oldu.

Diriliş Ertuğrul Bosna’da yayına giriyor
HAYAT
Diriliş Ertuğrul Bosna’da yayına giriyor

Diriliş Ertuğrul'dan sonra Diriliş Osman Gazi geliyor
HAYAT
Diriliş Ertuğrul'dan sonra Diriliş Osman Gazi geliyor

Payitaht Abdülhamid dizisinden ABD'ye gönderme
HAYAT
Payitaht Abdülhamid dizisinden ABD'ye gönderme

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.