Hayat Sokak ortasında mezar Geçenler dua ediyor, kimin yattığı bilinmiyor

Sokak ortasında mezar: Geçenler dua ediyor, kimin yattığı bilinmiyor

İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde kaldırımda bulunan bir mezar görenler şaşkına çeviriyor. Mahalle sakinlerinin yanından her geçişlerinde durarak dua okuduğu mezarın kime ait olduğu ve kaç yıllık olduğu bilinmiyor.

Haber Merkezi DHA
Mezarda kimin yattığını yıllardır bilen yok.
Mezarda kimin yattığını yıllardır bilen yok.

Kaptanpaşa Mahallesi'nde ilk bakışta sıradan görünen bir sokak... Fakat sokak görenleri hayrete düşüren bir özellik barındırıyor. Sokak; kaldırım üzerindeki mezarıyla diğer sokaklardan ayrılıyor. Mezar taşı da olmadığı için kime ve kaç yılına ait olduğu da bilinmiyor. Bazı mahalle sahalle sakinleri, mezardaki kişinin, şimdilerde çocuk parkı olarak kullanılan alanda evi bulunan 'Hakkı Dayı' dedikleri bir kişinin yakını olabileceği tahmininde bulunuyorlar. Mahallelilerin çoğu mezarın yanından her geçişlerinde durup dua okumayı ihmal etmiyor.

Kim olduğunu bilen yok

Mahalle sakinlerinden Muhammed Tüylüoğlu, 55 yıl önce geldiği mahallede ilk olarak dikkatini mezarın çektiğini ifade ederek "Ben buraya 1965 senesinde geldim, buradaydı. Buralarda ev ve yol yoktu. Caminin girişinde su vardı. Burada 3 tane ev vardı. O 3 ev buradan su alırdı. Bu adanın sahibinin halası mıdır, yengesi midir, babası mıdır ama bu adanın sahibinin mezarlık" diye konuştu.


Mezarla ilgili, sadece kendilerine çocuklukta anlatılan kadarını bildiğini belirten Tüylüoğlu, "Zamanında buralar sahipsizdi. Köylerdeki gibi mera şeklindeydi. Bu mezarı buraya gömdüler. Bizim çocukluğumuzda bize anlatılan bu. O gün bu mezarı buraya gömdüler. O gün bu gündür bu mezar burada" dedi. Tüylüoğlu, yıllarca bakımsız olan mezara Beyoğlu Belediyesi'nin sahip çıktığını, bugünkü konumuna getirildiğini anlattı.

Abone Ol Google News
GRAFİKLİ- Fas ile Polisario Cephesi arasındaki
Dünya

GRAFİKLİ- Fas ile Polisario Cephesi arasındaki "Batı Sahra Sorunu" 45 yıldır çözülemiyor

Fas ile Moritanya arasındaki Kerkerat Sınır Kapısı'nı geçişlere kapatılması 1975 yılından bu yana konu olan "Batı Sahra Sorunu"nu yeniden gündeme getirdi. İspanyol işgaline karşı 1973'te kurulan Polisario Cephesi, sömürgecileri bölgeden çıkarmak için isyan başlatarak silahlı bir güç haline geldi. Batı Sahra halkını temsil ettiğini öne süren Polisario Cephesi, bölgenin bağımsızlığı için ilk fırsatı Uluslararası Adalet Divanı'nda elde etti. 1975 yılında toplanan Uluslararası Adalet Divanı, Batı Sahra halkının "kendi kaderini tayin etme hakkı" olduğunu ilan etti. 14 Kasım 1975'te İspanya'nın Sahra bölgesindeki sömürgesini sona erdiren anlaşma imzalandı. Batı Sahra'nın kuzey ve orta bölgesini Fas geri alırken, güney bölgesi Moritanya'ya iade edildi. Fakat Fas ve Batı Sahra arasında Polisario Cephesi sebebiyle yaşanan sorunlar son bulmuyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı: Vazife addediyoruz
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı: Vazife addediyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Eğitim-öğretim sistemimizin taşıyıcı sütunu olan öğretmenlerimizin mali ve sosyal imkanlarını güçlendirmeyi, onlara huzurlu ve güvenli bir çalışma ortamı sunmayı kendimize vazife addediyoruz. Ülkemizin imkanları arttıkça, öncelikle öğretmenlerimizi desteklemeyi sürdüreceğiz" açıklamasında bulundu.
Ali Ece'den dikkati çeken yorum: Fenerbahçe'yi izliyorsa üzülüyordur
Spor

Ali Ece'den dikkati çeken yorum: Fenerbahçe'yi izliyorsa üzülüyordur

Fenerbahçe hakkında değerlendirmelerde bulunan Ali Ece, "Erol Bulut, Samatta ve Cisse yerine Vedat Muriqi gibi santrforu tercih ederdi" yorumunda bulundu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.