HayatYeşilçamın seslerinden Belkıs Özener Asgari ücret maaşıyla yetinen bir ablanızım

Yeşilçam'ın seslerinden Belkıs Özener: Asgari ücret maaşıyla yetinen bir ablanızım

Malatya Film Festivali'nde Onur Ödülü olan Yeşilçam'ın ünlü seslerinden Belkıs Özener, "Halk bu sesi 50 senedir biliyor fakat beni tanımıyordu" dedi. "Gözüm açık değil" ifadelerini kullanan Özener, "Haysiyetli, kimseye avuç açmayan, kimseden bir şey talep etmeyen, asgari ücret maaşıyla yetinen bir ablanızım ben" diye konuştu.

Haber MerkeziAA
Belkıs Özener ödülünü, oyunu Hülya Koçyiğit'in elinden aldı.
Belkıs Özener ödülünü, oyunu Hülya Koçyiğit'in elinden aldı.

7. Malatya Uluslararası Film Festivali'nden Onur Ödülü alan sanatçı, 50 yıl önce Yeşilçam'ın ünlü kadınlarının seslendirmesini yapmaya başladığını belirterek, "Türkan Şoray ile başladım 1968 yılında ama daha evvel genç kızlığımda Neriman Köksal'ı seslendirdim. 25-26 yaşında Türkan Şoray'ı seslendirmeye başladım. Sesimi halk biliyor. 50 senedir bu sesi, Zeki Müren'in tınısı gibi sinemanın Belkıs ablanın tınısını halk biliyor fakat beni tanımıyordu." diye konuştu.

Özener, 40 yıldır sessiz kaldığının altını çizerek, "Şimdi artık televizyon, kasaplarda, manavlarda her yerde var. Alışverişimi yaparken kendi sesimi duyunca ayakta takılıp kalıyordum." ifadelerini kullandı.

Yeşilçam'dan sevdiği isimlerin hayatını kaybetmesinin ardından içine bir sızı düştüğünü dile getiren sanatçı, "Halkımla karşılaşmak istedim. Yine dünyaya gelsem yine seslendirme yaparım ama ismim altta yazmadığı için bu sızı bende devam etti gitti." değerlendirmesinde bulundu.

"Ödül alınca güvenim geldi"

Belkıs Özener, şarkılarını toplayıp CD yaptırdıktan sonra çok sayıda ödül aldığının altını çizerek, şunları aktardı:

"Devletin en büyük kademelerinden, en tepelerinden yani Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, meclis başkanı hepsinden ödüller aldım. Bana layık olan ilgiyi gösterdi sağ olsun devletim. İletişim fakülteleri, İstanbul Üniversitesi, ODTÜ, Boğaziçi üniversitelerinden ödüller aldım. Bunları alınca kendime güvenim geldi. Sahneye ayak uyduramayabilirim diye düşünürken kendimi sahnede buldum. Tabii ki bu arada kendime güvenim geldi. O güven, halkın sevgisi ve merakıyla oldu. Beni o kadar merak etmişsiniz ki beni parlatan medya ve Türk halkı. O kadar ki elin Amerikalısı bile geldi. Pink Martini, İstanbul açık havadaki konserlerine benimle çıktı. O kadar sanatçı varken beni tercih ettiler. 10-20 tane plak geliyor ve arasından beni seçmişler. Tabii ki bu güzel günleri görmenin mutluluğunun yanında, aldığım ödüllerin katmerlisine Malatya'da layık görüldüm. Onur Ödülü herkese verilmez. Onur Ödülü, Allah'ın seçilmiş kullarına nasip olur. Onur, şeref kesinlikle hiçbir şeyle, pahayla biçilmez. O ağırlığı taşıyan kişiler layık görülür. Tabii ki bunun mutluluğu, şaşkınlığı, bahtiyarlığı beni göklere çıkardı, taçlandırdı."

Sahnelere dönmesinin ardından Cemal Reşit Rey'de bir konser verdiğini de dile getiren sanatçı, "Eğer çıkmadan bu dünyadan göçseydim, bunu göremeyecektim. Siz de diyecektiniz ki, 'Demek ki o ses bu hanımın'. Bu dünyadan göçmeden, yaşarken gördüğüm için fevkalade mutluyum. Allah'ın seçilmiş kullarından biri olduğunu düşünüyorum. Rabbime çok şükrediyorum." dedi.

Özener, kendisine gösterilen ilgiyi ise, "Halkın beni taçlandırması sonucu, adeta ipek böceğinden çıkan ipek gibi, kardeşleri tarafından ezilen Sindirella gibi kendimi gördüm. Hani Sindirella'nın iskarpini var ya papuç ayağına olur ve baloya gider, öyle görüyorum bu yaşta kendimi. Yaşımı başımı aldım. Torun sahibiyim. Demek ki çok birikmiş içimde. O birikimi şimdi halkımla paylaşıyorum." sözleriyle ifade etti.

Yaşının 76 olduğunu sözlerine ekleyen Belkıs Özener, ortaokuldayken okulu bıraktığını, çocuklarının ise üniversiteyi bitirdikleri için çok mutlu olduğunu söyledi.

Ses sanatçısı Özener, Gönül Yazar ile kardeş olduğunu hatırlatarak, ablasının boşanmasının ardından İstanbul'a geldiğini ve yaklaşık 60 yıldır da İstanbul'da yaşamını sürdürdüğünü kaydetti.

20'ye yakın kişinin şarkılarını okudu

Eski ses sanatçılarından Jeyan Mahfi Ayral Tözüm, Çetin Tekindor, Toron Karacaoğlu, Abdurrahman Palay, Saadettin Erbil, Nevin Akkaya, Hayri Esen ve Adalet Cimcoz ile çalıştığını sözlerine ekleyen sanatçı, yaşamını yitiren ses sanatçılarına rahmet dileğinde bulundu.

Belkıs Özener, kendi sesinin Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik gibi isimlerin sesi olduğunun sanıldığına dikkati çekerek, Perihan Savaş'tan Müjde Ar, Hale Soygazi, Feri Cansel, Zeynep Aksu, Mine Mutlu'ya kadar 20'ye yakın kişinin şarkılarını okuduğunun altını çizdi.

"Asgari ücretle yetinen bir ablanızım"

Sinemada açık saçık filmler başladıktan sonra seslendirmeyi noktaladığını aktaran sanatçı, "Gözüm açık değil. Bugün bir şey olsa gözüm kapalı olur. Güzel duruşuyla, haysiyetli, kimseye avuç açmayan, kimseden bir şey talep etmeyen, asgari ücret maaşıyla yetinen bir ablanızım ben. Belkıs ablanızım. Bunu herkese söyledim. Devlet büyükleri köşklere davet ettiğinde orada da beyan ettim. Türk sinemasının Belkıs ablasıyım." dedi.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


ABD’de imam camiye saldıran zanlıya verilen cezayı ödedi
ABD'nin Arkansas eyaletinde bir camiye zarar veren zanlı Abraham Davis'e faşist eylem sebebiyle 3 bin 200 dolar para cezası kesildi. Cami imamı, saldırgana kesilen cezayı kendisi ödedi. İmamın bu tavrı büyük takdir topladı.
Hasan Şaş'tan 'Sneijder' esprisi
Spor

Hasan Şaş'tan 'Sneijder' esprisi

Süper Lig’de şampiyonluk yarışı içinde olan Galatasaray, ilk yarı hazırlıklarının son gününde Antalya’da bulunduğu otelde golf sahası kenarında yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün tamamlanmasının ardından golf araçlarına binileceği esnada otelde bulunan bir turistin 'Sneijder' demesi üzerine yardımcı antrenör Hasan Şaş’ın verdiği karşılık gülüşmelere neden oldu.
Mustafa Denizli İran'a gidiyor
Spor

Mustafa Denizli İran'a gidiyor

Tecrübeli teknik adam Mustafa Denizli'nin daha önce teklif aldığını açıkladığı İran'ın Traktörsazi takımıyla anlaşma sağladığı öğrenildi.
Dolmuşta darp edilen gence Haluk Levent elini uzattı
Hayat

Dolmuşta darp edilen gence Haluk Levent elini uzattı

Evine gitmek için dolmuşa binen işitme engelli Agit Acun (20), araçta tanımadığı kişiler tarafından henüz belirlenemeyen nedenle darp edildi. Türkiye'nin gündemine oturan olayla ilgili ünlü sanatçı Haluk Levent elini uzattı. AHBAP isimli derneğe başkanlık yapan Haluk Levent, gencin 1 yıllık eğitim masrafını üstlendiklerini açıkladı.
Volkswagen yeni Jetta’yı tanıttı
Teknoloji

Volkswagen yeni Jetta’yı tanıttı

Alman otomotiv dev Volkswagen Detroit Auto Show 2018’de 2019 model Jetta modelinin tanıtımını gerçekleştirdi. Alman otomotiv teknolojisini yeni Jetta modelinde bir araya getiren firma, meraklılarını şaşkına uğratmayı başardı.
Danimarka'dan 3. havalimanı açıklaması
Ekonomi

Danimarka'dan 3. havalimanı açıklaması

Danimarka Maliye Bakanı Jensen, İstanbul'da inşaatı devam eden üçüncü havalimanının kapasitesinin THY tarafından dahi doldurulabileceğini söyledi.