Ramazan Kabede Kadir Gecesi
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2018

Kabe'de Kadir Gecesi

Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve bin aydan daha hayırlı olduğu kabul edilen Kadir gecesi, Mescid-i Haram'da yaklaşık 2 milyon Müslüman tarafından idrak edildi. Kabe Başimamı Şeyh Dr. Abdurrahman es-Sudeysi, tüm İslam alemi ve ümmeti için dua etti.

Haber Merkezi AA
Suudi vatandaşlar ve Umre'ye giden Müslümanlar Kadir Gecesi'nde Kabe'ye akın etti.
Suudi vatandaşlar ve Umre'ye giden Müslümanlar Kadir Gecesi'nde Kabe'ye akın etti.

Umre ibadetini eda etmek için dünyanın farklı ülkelerinden Mekke'ye gelen Müslümanların yanı sıra Suudi vatandaşları da Kabe'ye akın etti. Erken saatlerde Haremi Şerifi doldurmaya başlayan ve uzun iftar sofralarında oruçlarını açan Müslümanlar geceyi, akşam, yatsı, teravih ve teheccüd namazlarını kılarak ve Kabe'yi tavaf ederek ihya etti.

Teheccüd namazını kıldıran Kabe Başimamı Şeyh Dr. Abdurrahman es-Sudeysi, tüm İslam alemi ve ümmeti için Allah'tan hayır ve hidayet diledi.

Sudeysi'nin, Hazreti Muhammed'in Kadir gecesinde eşi Hazreti Aişe'ye okumasını tavsiye ettiği "Allah'ım sen çok affedicisin, çok kerimsin, affetmeyi seversin, beni de affet." şeklindeki duasını yaptığı sırasında tüm cemaat gözyaşlarına boğuldu.

Eller Kudüs için açıldı

Mescid-i Aksa için de ellerin açıldığı gecede, "Allah'ım Müslümanların kutsallarını koru. Mescid-i Aksa'yı işgalci Siyonistlerden kurtar ve mahşer gününe kadar onu aziz kıl. Allah'ım, düşmanlarına izin verme, ölmeden önce bizlere Mescid-i Aksa'da toplanıp namaz kılabilmeyi nasip et." diye dua edildi.

Harameyn İşleri Başkanlığının resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, ramazanın 27'nci gecesi (dün gece) Mescid-i Haram'da namaz kılanların sayısının 2 milyonu geçtiği belirtildi.

Ramazanın 27. ve 29. gecesi genelde Kabe'deki en kalabalık geceler oluyor. Kadir gecesini idrak etmek için 27. gecede Mescid-i Haram'ı dolduran Müslümanlar, 29. gecede de Kuran-ı Kerim hatminin bitişine tanıklık etmek ve hatim duasına katılmak için Kabe'ye akın ediyor.

REKLAM

Bir çok Arap ülkesinde olduğu gibi Suudi Arabistan'da da Kadir gecesi dün idrak edildi.

Kabe'den bir iz
FOTOĞRAF 9
Title
Edirne'deki sultan yadigarı camilerden olan Eski Cami'nin mihrap duvarında yer alan Kabe taşı, inanç turizmi kapsamında ramazan ayında kente gelen vatandaşlar tarafından ziyaret ediliyor.
Title
Eski Cami başimam hatibi Metin Uluocak, yaptığı açıklamada, mihrap ile minber arasında kalan kısımda yer alan siyah renkli taşa Rükn-ü Yemani (Kabe taşı) denildiğini ve bu taşın Kabe'de Yemen tarafını gösterdiğini söyledi.
Title
Rükn-ü Yemani ile Hacer-ül Esvet'in farklı olduğunu belirten Uluocak, Özellikle dışarından gelen ziyaretçilerimiz cennet taşını yani Hacer-ül Esvet taşını görmek istediklerini söylerler. Bunu Kabe'deki Hacer-ül Esvet taşıyla karıştırırlar. Camimizde bulunan taş Rükn-ü Yemani'dir. Rükn-ü Yemani'de Kabe'de Yemen tarafını gösteren bir taştır. dedi.
Title
Ardından Bizim Müslümanlar olarak bu taşa itibar etmemiz Peygamberimiz Hz. Muhammed'in umresinde ve hac ibadetini yaparken Rükn-ü Yemani'nin huzuruna geldiği zaman orayı selamlamıştır uzaktan. Hacca ve umreye giden vatandaşlarımızda Kabe'de bulunan bu taşı selamlar ve dua ederler. Bu taşın bir parçası da kopmuş ve zamanında camimize getirilmiştir. ifadelerini kullandı.
Title
Kabe taşının Eski Cami'ye gelmesiyle ilgili farklı rivayetler olduğunu anlatan Uluocak, Bu taşın buraya gelişine dair çeşitli rivayetler vardır. Kabe'den Yemen köşesinden düşen bu taşı Kabe Emiri nereye koyalım diye düşünürken bir rivayete göre Peygamberimizi rüyasında görür. Peygamberimiz buyurur ki 'Rum-i diyarda bir cami yapılmakta bu taşı oraya gönder.' der. Tabii doğrusunu Allah bilir. şeklinde konuştu.
Title
Ancak Rükn-ü Yemani bizim için önemlidir. Kabe'de selamlarız ve dualar okuruz. Halkımızda bunu görmek için uzak yerlerden gelip ziyaret ederler ve bir nevi Kabe'yle buluşurlar. Dua ederler ve mutlu olurlar. Edirne'mizde Kabe'den bir iz bulunmaktadır. dedi.
Title
Uluocak, camide yer alan Hacı Bayram Veli kürsüsünün de ilgi gördüğünü kaydetti.
Title
Tekirdağ'dan Eski Cami'yi ziyarete gelen Ramazan Aktan, Kabe Taşı'nı gördüğü için mutlu olduğunu belirterek dua ettiğini söyledi.
Title
Edirne'de Kabe'den bir iz Rükn-ü Yemani
Kabe'den bir iz
Eski payitaht Edirne'de bulunan Eski Cami'de, Müslümanların kutsal mekanı Kabe'den bir parça olan Rükn-ü Yemani (Kabe taşı) yer alıyor.

Batılıların gözüyle Osmanlı
RAMAZAN
Batılıların gözüyle Osmanlı
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.