Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya ABD Filistine son yardımları da durdurdu

ABD Filistin'e son yardımları da durdurdu

ABD, Filistin'e yaptığı her türlü yardımı durdurma kararı almıştı. Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansına (UNRWA) 365 milyon dolar yardım yapan ABD, sadece bu yardıma son vermekle kalmadı, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın Filistinli çocuklar için projeleştirdiği 'Kids4Peace' (Barış için çocuklar) gibi programlara da artık fon ayırmayacağını duyurdu.

Haber Merkezi AA
ABD Filistine son yardımları da durdurdu
ABD Başkanı Donald Trump.

Son dönemlerde Filistin'e karşı attığı adımlarla gündeme gelen ABD'nin Filistin ile İsrail arasında ilişki kurulması için yapılan sivillere yönelik programlara harcadığı milyonlarca doları da engellemeye başladığı belirtildi.

New York Times'ın görüştüğü eski ve yeni devlet yetkilileri, ABD'nin Filistin'e yaptığı her türlü yardımı durdurma kararı kapsamında, Filistin ve İsrail halklarını bir araya getirerek ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen programlara ayırdığı fonları bir bir durdurma kararı aldığını ve ülkenin Filistinlilere yönelik son yardımları da bitireceğini söyledi.

ABD, Filistin için kurulan Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansına (UNRWA) yardımı kestiğini açıklamıştı.
ABD, Filistin için kurulan Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansına (UNRWA) yardımı kestiğini açıklamıştı.

Trump yönetiminin Filistinli sivillere yönelik artık fon ayırmayı reddettiği programlar arasında ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), Çatışma Yönetimi ve Yatıştırma Programı, Doğu ve Batı Kudüs'teki çocukları bir araya getiren Kids4Peace (Barış için çocuklar) gibi programların bulunduğu kaydedildi.

Yetkililer, yapılan fon kesintileri sonucunda sadece İsrailli Yahudi ve Arapların ABD'nin yardımından yararlanabileceğinin altını çizdi.

USAID'den yapılan açıklamada da şu ifadeler yer aldı:

Ajans şu anda Trump yönetiminin Filistin'e yardım konusunda aldığı son kararlar nedeniyle Batı Şeria ve Gazze'deki Filistinlilere ulaşamıyor.

Söz konusu programlar, ABD bütçesinden ayrılan milyonlarca dolarla özellikle genç Filistinliler ile İsrailliler arasında birebir iletişim kurulması için Batı Şeria ve Gazze gibi bölgelerde çalışmalar yürütüyor.

"Diplomasi başarısızlığı"

Yetkililer, uzun yıllardır hem Cumhuriyetçi hem de Demokratik ABD yönetimlerinin Filistin ve İsrail için en önemli arabulucu olduğunu dile getirerek, son dönemlerde bu konuda Trump'ın aldığı kararları "diplomasi başarısızlığı" olarak niteledi.

Trump'ın Özel Temsilcisi Filistin'i suçladı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt da New York Times'ın haberini resmi Twitter hesabından paylaşarak, "İsrailliler ve Filistinliler özellikle çocuklar arasında ilişki kurulmasının önemine inanıyorum. Eğer Filistin, görmediği bir planı görmeden reddetmeye ve kınamaya devam ederse hem Filistinli hem de İsrailli çocuklar kaybedecek ve tüm bu programların bir anlamı kalmayacak. Umarım Filistin anlaşmaya yanaşır, bekleyip görelim." yorumunda bulundu.

ABD Filistin'e yardımı kesti
DÜNYA
ABD Filistin'e yardımı kesti

Filistin'den yardımları durduran ABD'ye tepki
DÜNYA
Filistin'den yardımları durduran ABD'ye tepki

Filistin yönetimi ABD'nin kararını BM'ye taşıyacak
DÜNYA
Filistin yönetimi ABD'nin kararını BM'ye taşıyacak

Daha önce elçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararı alan, ardından Filistinlilere yapılan yardımları keseceğini duyuran Trump yönetimi son olarak 1994'te Washington'da açılan FKÖ ofisinin kapatılacağını da açıklamıştı.

Bu kararların, Filistinlilere düşmanca tavrın yansıması olduğunu vurgulayan uzmanlar, ayrıca ABD'nin bu uygulamalarla "Filistin yönetimine kendi vizyonu ve planlarını dayatmaya çalıştığını, bu şekilde Filistinlileri Yüzyılın Anlaşması'nı kabul etmeye zorladığını" dile getiriyor.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.