Gündem 25 yıl sonra aynı yerde 33 asker böyle anıldı

Bingöl'de şehit edilen 33 asker anıldı - Bingöl haberleri

25 yıl sonra aynı yerde: 33 asker böyle anıldı

Bingöl'de PKK'lı teröristlerce 25 yıl önce şehit edilen 33 asker için Anıttepe'de anma töreni düzenlendi. Saldırı sırasında o dönem Bingöl'de özel harekat polisi olarak görev yapan emekli polis Yüksel Yerlikaya, olayın acısını unutamadığını söyledi.

Haber Merkezi AA
Anıttepe'de anma töreni
Anıttepe'de anma töreni

Bingöl'de PKK'lı teröristler tarafından 25 yıl önce şehit edilen 33 asker törenle anıldı.

Bingöl-Elazığ karayolunun Bilaloğlu köyü mevkisinde 24 Mayıs 1993'te teröristlerce şehit edilen 33 eri anmak için Anıttepe'de program yapıldı.

Vali Ali Mantı, gazetecilere yaptığı açıklamada, vatan ve millet görevini yapmak için azimle çalışan 33 askerin hainler tarafından şehit edildiğini anımsattı.

Aradan 25 yıl geçmesine rağmen şehitlerin acısının yüreklerde taze olduğunu vurgulayan Mantı, şöyle konuştu:

"Bu şehitlerimiz, vatan, din, millet ve bayrak için canlarını feda ettiler. Onlar İnşallah şehitlik mertebesinde rabbimizle beraberler. İnşallah ülkemiz ve milletimiz kutsal değerleri uğruna her zaman topyekun olarak canını vermeye hazırdır. Ülkemize ezelden ebede kadar hizmet etmiş tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum."

Saldırı sırasında o dönem Bingöl'de özel harekat polisi olarak görev yapan emekli polis Yüksel Yerlikaya, olayın acısını unutamadığını söyledi.

Teröristlerin yol kestiği bilgisinin ardından operasyon için yola çıktıklarını dile getiren Yerlikaya, şöyle dedi:

  • "Sonrasında 64 askerin kaçırıldığını duyduk. Arama tarama faaliyetleri için dağlara çıktık. Ertesi gün, askerlerin şehit edildiği bilgisi geldi. Araziye gittik 33 şehidimizin cenazesine ulaştık. Sonrasında operasyonlara devam ettik. Kaçırılan 64 askerimizden 33'ünü şehit ettikleri için sağ kalan askerlerimizin kurtarılması için mücadele verdik. Bu askerlerimizi de kurtardık, intikamlarını da aldık. 25 yıl sonra buraya gelmek istedim."

Törene, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş, 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ersin Altay, Bingöl Belediye Başkan Vekili Halim Sügü, Bingöl Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş da katıldı.

Şehit 33 ere anıt
GÜNDEM
Şehit 33 ere anıt

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.