Gündem Almanya soykırım tasarısını onayladı

Almanya 'soykırım' tasarısını onayladı

Alman parlamentosu 1915 olaylarını 'soykırım' olarak niteleyen tasarıyı onayladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel oylamaya katılmadı. Oylamanın onaylanması halinde tutumu merak edilen Türkiye, ilk tepki olarak Büyükelçisini geri çağırdı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Almanya soykırım tasarısını onayladı
Almanya sözde soykırım iddiasına ilişkin tasarıyı oyladı.
Alman Federal Meclisi, 1915-1916 yıllarındaki Ermeni tehcir ve olaylarını 'soykırım' olarak nitelendiren karar tasarısını bugün oyladı.

1 çekimser, 1 hayır

Soykırım tasarısı oy çokluğuyla alındı. Oylamada 1 çekimser, 1 hayır oyu çıktı.

İktidardaki Hıristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile muhalefetteki Yeşiller'in "1915-1916 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermenilere ve diğer Hıristiyan azınlıklara uygulanan soykırımın hatırlanması ve anılması" başlıklı karar tasarısının görüşmelerine TSİ 12.25 sularında başladı.

Türkiye'nin Büyükelçisi'ni geri çağırması bekleniyor

Türkiye ilk tepki olarak Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nu Ankara'ya çağırdı. Büyükelçi Karslıoğlu, 15.45 uçağıyla Türkiye'ye dönecek.

"Tarih derslerinde okutulsun"

Hristiyan Birlik Partileri, Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller'in birlikte hazırladığı karar tasarısı, 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlanıyor. "Soykırım" iddialarının okul müfredatına dahil edilmesi, tarih derslerinde okutulması isteniyor.

Metinde yaşananlardan dönemin Alman İmparatorluğu da sorumlu tutuluyor. Metinde Alman hükümetine Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesi için çaba göstermesi çağrısı da yer alıyor.


Alman Federal Meclisi soykırım yalanını kabul etti
FOTOĞRAF 11
Title
Alman Federal Meclisi (Bundestag), 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını tanıyan karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etti.
Title
Meclis oturumunu Türkiye ve Ermenistan büyükelçiliği görevlileri de izledi.
Title
Oturuma, Federal Göç ve Uyum Bakanı Aydan Özoğuz da katıldı.
Title
İktidardaki koalisyon ortakları Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile muhalefetteki Yeşiller Partisi tarafından hazırlanan karar tasarısına Sol Parti de destek verdi. Meclis oturumuna Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Meziere de (sağ 2)
Title
Tasarıda imzası bulunan Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir de (önde) konuşma yaptı.
Title
Oylamayı, Almanya Ermeni Kilisesi din adamları da izledi.
Title
Ermenistan, Yunanistan ve YPG bayrağı taşıyan göstericiler meclis önünde oylama sonucunu bekledi.
Title
Alman Federal Meclisi soykırım yalanını kabul etti
Title
Ermenistan, Yunanistan ve YPG bayrağı taşıyan göstericiler meclis önünde oylama sonucunu bekledi.
Title
Alman Federal Meclisi soykırım yalanını kabul etti
Title
Alman Federal Meclisi soykırım yalanını kabul etti
Alman Federal Meclisi soykırım yalanını kabul etti
Koalisyon ortakları Hristiyan Demokrat Birlik Partisi, Hristiyan Sosyal Birlik Partisi ve Sosyal Demokrat Parti ile muhalefetteki Yeşiller Partisi tarafından hazırlanan karar tasarısına Sol Parti de destek verdi.


"Onaylanması kesin gibiydi"

Taslak metnin başlığının yanında iki ayrı yerde de 'soykırım' kelimesine yer veriliyor. Hıristiyan Birlik, SPD meclis gruplarından yapılan açıklamada ve Alman basınınn haberlerinde oylamada milletvekillerinden önemli bir fire beklenmediği bildirilmişti.

Almanya Başbakanı Merkel, Başbakan Yardımcısı Gabriel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier programları nedeniyle oylamaya katılmadı.

İki yerde "Soykırım" ifadesi var

Federal Meclis'te onaylanan taslak metnin başlığının yanında iki ayrı yerde de soykırım kelimesine yer veriliyor.

Almanya'nın utanç tarihi

Almanya'nın ırkçı lideri Adolf Hitler'in saldırgan dış politikası, İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasına sebep olarak gösteriliyor.Ayrıca, Hitler'in izlediği ırkçı politikalar milyonlarca Yahudi'nin ölümüne neden olmuştu.


Erdoğan, Merkel'e kaygılarını iletti
Almanlar tasarı için uyarılacak
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.