HayatSamimiyet değil hakikat

Samimiyet değil hakikat

Yönetmen Julian Rosefeldt’in 13 ayrı videoyu farklı bir kurguyla birleştirerek beyazperdeye taşıdığı Manifesto, özgün anlatımı ve başarılı görselliğiyle usta işi, deneysel bir yapım olarak dikkat çekiyor. Polonya asıllı Rus ressam ve sanat teorisyeni Kazimir Severinoviç’in ‘Sanat hakikat gerektirir, samimiyet değil’ ifadesini öne çıkaran filme Cate Blanchett, oyunculuğuyla damga vuruyor.

Suat KöçerYeni Şafak
​Samimiyet değil hakikat
​Samimiyet değil hakikat

Bu yıl 36. İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde gösterilen Julian Rosefeldt imzalı Manifesto, seyirciden büyük ilgi görmüş, tükenen biletler sebebiyle sinemaseverlerin büyük bölümü filmi seyredememişti. Video art çalışmalarıyla adını duyuran Alman yönetmen Julian Rosefeldt’in Deep Gold isimli kısa filminin ardından yaptığı ilk uzun metrajlı filmi Manifesto, bu hafta yeniden seyirci karşısına çıktı. 21. yüzyılın sanat tarihine yön vermiş ve Fütürizm, Minimalizm, Dadaizm, Pop Art gibi tüm dünyada kabul görmüş manifestolardan harmanlanan film, Rosefeldt’in Berlin’de değişik mekânlarda çektiği videolardan oluşuyor. Deneysel, özgün bir çaba olarak öne çıkan filmin başrolünü tek başına üstlenen Cate Blanchett, 13 ayrı karakteri ustalıkla canlandırarak büyük bir oyunculuk başarısına imza atıyor.

VİDEO ART’TAN SİNEMAYA

Festivalde filmin gösteriminin ardından sahneye çıkan ve seyirciden gelen soruları yanıtlayan yönetmen Julian Rosefeldt, Berlin’de yaklaşık 2 haftada çekimlerini tamamladıkları videoların ayrı ayrı gösterildiğini ve gördüğü ilgiden dolayı bu videoları belirli bir disiplin dahilinde birleştirerek uzun metraj bir sinema filmine dönüştürdüklerini anlatmıştı. Cate Blanchett’in performansı ve projeye olan destek ve inancı sebebiyle ortaya çıkan filmden memnun kaldıklarını dile getiren yönetmen, filmi festivallerde göstermeye karar verdiklerini, Türk seyircisinin duyduğu ilgiden de gayet memnun olduklarını söylemişti. Salonda yönetmene yöneltilen sorular ve seyircinin duyguları, Rosefeldt’in projedeki başarısını bir anlamda tescillemişti. Çektiği videoları ustalıkla harmanlayan Julian Rosefeldt’in bu ilginç çalışması ve Blanchett’in oyunculuğunun vizyonda nasıl karşılık bulacağı merak konusu.

21. YÜZYILIN MANİFESTOLARI

Yönetmenin deneysel bir anlayışla vücuda getirdiği film, Fütürizm, Minimalizm, Dadaizm, Pop Art gibi tüm dünyada kabul görmüş manifestoları, farklı meslek ve hayat şartlarına sahip 13 karakter üzerinden ele alıyor. Haber spikerinden fabrika işçisine, borsacıdan öğretmene, evsiz bir adamdan kuklacıya kadar pek çok karakter, her bir manifestoyu ete kemiğe büründürüyor.

Yönetmenin Fransız Fütürist, şair ve koreograf Valentine de Saint-Point tarafından yazılmış iki manifestodan ilham alarak, sanatın pek çok dallarına dair ortaya atılan görüş ve tezleri harmanladığı Manifesto, yer yer dram ve gerilim içerse de ağırlıklı olarak mizah ve ironi barındırıyor. Seyirciyi ön kabuller üzerine tartışmaya, hayatın kimi boyutları üzerine farklı düşünmeye ve toplumsal yargıları (zaman zaman sert biçimde) eleştirmeye çağıran film, özellikle sosyokültürel okumalardan hoşlananlara keyifli vakitler yaşatıyor. Özellikle eğitim, kültür, çağdaş sanat anlayışları, mimari ve ekonomik yaklaşımlar üzerine ilginç çıkışlar barındıran film, medya ve iletişim dünyasındaki etik değerleri de kendine has bir dille hicvediyor. Birbiriyle çatışan, çelişen farklı görüşleri belirli bir kurgu ve anlayışla karşılaştıran film, ilginç bir seyirlik olmasının yanında, durağan diyalogları ve kurgusundan kaynaklı kimi deneysel sahneleriyle bir kısım seyirciye sıkıcı gelebilir. Manifesto, özellikle deneysel yapımlardan hoşlananlar, Cate Blanchett severler ve farklı sanat dallarına dair derinlikli yorumları (biraz da belgesel tadında) beyazperdede görmek isteyenler için ideal bir film.

14. MANİFESTO; CATE BLANCHETT

Görüntü yönetmenliğini Christoph Krauss’un üstlendiği Manifesto, tam da yönetmenin söyleşide ifade ettiği gibi, büyük ölçüde Cate Blanchett performansı üzerinden yükseliyor. Zira filme konu olan manifestoların farklı karakterlerle temsil edildiği filmde 13 ayrı karakteri başarıyla canlandıran usta oyuncu, her bir manifestoyu adeta ete kemiğe büründürmüş, yine yönetmenin ifadesiyle, kendisi bir manifestoya dönüşmüş.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.