Ekonomi Erdoğanın çağrısı Rusyada da karşılık buldu Doları bırakıyorlar

​​Türkiye ile ticarette doları bırakıyorlar

Erdoğan'ın çağrısı Rusya'da da karşılık buldu: Doları bırakıyorlar

ABD'nin başlattığı ekonomik savaşa karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dile getirdiği yerel para birimlerini kullanma çağrısı Rusya'da da karşılık buldu. Rus otomobil üreticilerinin Türkiye ile yedek parça ticaretinde dolar yerine yerel para birimlerini kullanmaya hazırlandıkları belirtildi.

Haber Merkezi Diğer
Rus otomobil üreticileri Türkiye ile ticarette yerel para birimlerini kullanmaya hazırlanıyor.
Rus otomobil üreticileri Türkiye ile ticarette yerel para birimlerini kullanmaya hazırlanıyor.

Rus haber ajansı Ria Novosti’ye konuşan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, mevcut ruble kuru dalgalanmasının şirketlerin karlılığını düşürdüğünü belirterek şöyle konuştu;

''Aynı zamanda yüksek lokalizasyon düzeyi ve ihracat hacminin artmasını hedefleyen şirketler de bir düzeyde ithal parçalara bağlılar. Yerelleşme düzeyi örneğin AvtoVAZ’da yüzde 50’nin üzerinde, fakat yüzde 100 değil. Bu yüzden yüzde 10, 20 ve 30’luk ithal parça varlığı ciddi anlamda etkiliyor. Bu Türk lirası durumunda geçerli değil, bu yönde ayrı şekilde çalışmalarını sürdürülüyor. Türkiye’den örneğin AvtoVAZ için ciddi anlamda yedek parçalar satın alıyoruz, fakat burada daha az düzeyde bağımlılık görüyoruz, AB ülkelerinde tabi ki daha fazla.”

Manturov, Rus otomobil üreticisi şirketlerin Türkiye ile parça ticaretinde Türk lirasıyla ödeme yapıp yapmadığı sorusu karşısında ise şunları söyledi:

Türkiye ile yerel para üzerinden ticaret yapacaklar

"Üreticilerimizin yerel para birimlerine geçip geçmediğini net olarak söylemem. Zira üreticilerimizin sayısı çok fazla. Fakat bir ay önce bir dizi meslektaşımızla yaptığımız görüşmelere göre üreticilerimiz yakın bir zamanda (yerel para birimleri üzerinden ticarete) geçmeye hazırlanıyordu."

Ticaret yerli parayla olsun
GÜNDEM
Ticaret yerli parayla olsun

Türk üretici şirketlerin şu anda ticarette yerel para birimlerine memnuniyetle geçtiğini söyleyen Manturov, "Yerel para birimlerine geçilmesi her zaman riskten korunmanıza yardımcı olur. Lira zayıfladı, ruble de biraz zayıf. (Yerel para birimlerine geçilmesi) bizim için rahat olacak" diye ekledi.

REKLAM

Erdoğan'ın tavsiyesiyle bir ilki gerçekleştirdi
EKONOMİ
Erdoğan'ın tavsiyesiyle bir ilki gerçekleştirdi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.