Gündem Çocuğa cinsel istismar yasası Meclise gidiyor

Çocuğa cinsel istismar yasası Meclis'e gidiyor

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, hadım kelimesi yerine 'kimyasal kastrasyon' kelimesinin kullanılmasının daha doğru olacağını ifade ederek, "Yaptığımız çalışmalarda sona geldik. bu tür suçlara bulaşan kişilerin kesinlikle çocuklarla aynı ortamda çalışamayacakları bir süreç planlıyoruz. Bu ay içerisinde tasarıyı TBMM'ye göndermek istiyoruz. Eğer bu ay olmazsa en geç Nisan ayında bu işi tamamlayacağız" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Çocuğa cinsel istismar yasası Meclise gidiyor
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, kamuoyunda 'hadım yasası' olarak bilinen çalışmalarda sona gelindiğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, kamuoyunda 'hadım cezası' olarak bilinen uygulamanın 'kimyasal kastrasyon' ifade edilmesi gerektiğini belirterek, bu suça bulaşan kişilerle ilgili olarak farklı cezaları öngören bir çalışma yaptıklarını ve bu çalışmayı en kısa sürede Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne göndereceklerini açıkladı.

Habertürk TV canlı yayınında açıklamalarda bulunan Akdağ, küçük yaştaki çocuklara karşı cinsel içerikli suçlara dair çalışmalarda hem Yargıtay hem de hakimlerle görüşmelere devam ettiklerini söyledi.

"Cumhurbaşkanımızın talimatı var cezanın en ağırını vereceğiz"

"Cezaları ağırlaştırmak, tecavüz ve öldürme varsa cezaların en ağırını verme eğilimimiz var" ifadeisni kullanan Akdağ, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanımızın da bu yönde talimatı var. Bu sene için bir acil eylem planı hazırladık, bunu önümüzdeki günlerde Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza takdim edeceğim. Bu eylem planı 2018 için. Ondan sonraki dönemin eylem planlarını da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız hazırlayacak. 2018 için acil bir eylem planı yapıyoruz. Belki nisanın ilk haftasına sarkabilecek."

"Hadım kelimesi yanlış. Kimyasal kastrasyon denmeli"

Akdağ ayrıca, vatandaşın vicdanını tatmin edecek şekilde cezaları geliştireceklerinin altını çizerek, şöyle devam etti:

  • "Hadım kelimesi yanlış, biz buna cinsel isteğin baskılanması diyoruz. Kanuna yazarken de böyle yapacağız. Bu da bir cezalandırma değil aslında, bir tedbir. Cezalandırmadan sonra infaz sürelerini bitirip de normal hayata dönenlerin içinde fiilleri tekrarlama oranı yüksek. Onlarla ilgili tedbirler alıyoruz. Cinsel isteğin bastırılması. Hakim bunu isteyebilecek. Bu kişilerin cezalarının ardından çocuklarla çalışabilecekleri bir ortamın da önüne geçeceğiz ve istismara bulaşmış kişilerle çocuklarımızı kesinlikle aynı ortama sokmayacağız."

Adalet Bakanı: Kimyasal hadım gündeme gelecek
GÜNDEM
Adalet Bakanı: Kimyasal hadım gündeme gelecek

İstismarcı
hadım
edilecek
GÜNDEM
İstismarcı hadım edilecek

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.