Seçim İlk işleri Demirtaşa teşekkür etmek oldu

Gürbüz Çapan'dan Selahattin Demirtaş'a teşekkür

İlk işleri Demirtaş'a teşekkür etmek oldu

Yerel seçimlerde İstanbul'da Esenyurt ve Küçükçekmece belediyelerini kazanan CHP'de ilk teşekkür terör örgütü yöneticiliği ve terör örgütü propagandası yapmak suçlarından hapiste bulunan ve hakkındaki dava devam eden eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a geldi. Esenyurt eski belediye başkanı Gürbüz Çapan, "Bizim büyükşehirleri kazanmamızda, Esenyurt’u, Küçükçekmece’yi almamızda Selahattin Demirtaş kardeşimizin de payı büyük dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Demirtaş ve Çapan.
Demirtaş ve Çapan.

Türkiye'nin büyük bir heyecan ve sükunet içinde tamamladığı 31 Mart yerel seçimlerinin ardından ülke genelinde tablo büyük oranda netleşti.

PKK ile arasına mesafe koymayan ve Kandil'in çizdiği rotanın dışına çıkamayan HDP'nin ittifak yaptığı CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi gibi partilerin adayları da kimi ilçelerde seçimin galibi oldu.

İstanbul'da bu kirli ittifak sayesinde Esenyurt ve Küçükçekmeceyi kazanan CHP'de ilk teşekkür terör örgütü yöneticiliği yapmak suçlamasıyla hakkındaki dava devam eden Selahattin Demirtaş'a geldi.

Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, seçim sonuçlarının ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Bizim büyükşehirleri kazanmamızda, Esenyurt’u, Küçükçekmece’yi almamızda Selahattin Demirtaş kardeşimizin de payı büyük, kendisine hem teşekkür edelim hem de bir siyasi tutsak olduğunu korkmadan söyleyelim. Dışarıdakilerin çoğundan daha özgür bir siyasi tutsak" ifadelerine yer verdi.

6-7 Ekim olaylarının azmettiricisi Demirtaş

Kamuoyunda 6-7 Ekim olayları olarak bilinen olayların ceryan etmesinde ve terör örgütü yandaşlarının sokaklara çıkmasında da Selahattin Demirtaş'ın izi var.

6-7 Ekim olaylarında sokağa dökülen terör örgütü yandaşları Diyarbakırda Yasin Börü ve arkadaşlarını insanlık dışı ve vahşice şehit etmişlerdi.

O dönem Demirtaş'ın genel başkanlığını yürüttüğü HDP'nin Twitter hesabından halkı sokağa çağıran bir mesaj yayınlanmıştı.

HDP'nin çağrısı üzerine 36 ilde sokak olayları meydana geldi. Çıkan olaylarda 2 polis memuru şehit oldu, 43 sivil vatandaş hayatını kaybetti. 331'i polis memuru, 438'i sivil vatandaş olmak üzere 769 kişinin yaralandı. Çatışmalarda 5 örgüt mensubu ölü, 3 örgüt mensubu ise yaralı olarak ele geçirildi. 4 bin 291 şüphelinin gözaltına alındığı, bunlardan bin 105'i tutuklandı. Türkiye genelinde 2 bin 389 olay meydana geldi. Olaylara 121 bin 899 göstericinin katıldı. 27'si kaymakamlık binasına 52'si emniyet binasına, 283'ü okul binalarına, 73'ü siyasi parti olmak üzere 2 bin 558 binaya saldırıda bulunulduğu ve zarar verildiği tespit edildi.

Terör suçlusu Demirtaş'a 'siyasi tutsak' perdesi

Gürbüz Çapan, işte bütün bu olayların baş faili olarak tutuklanan Selahattin Demirtaş'a siyasi tutsak muamelesi yaparak, teröre olan desteğini esirgemiyor.

Siyaset yaptığı süre boyunca terörü ve teröristleri öven, 6-7 Ekim olaylarında insanları sokağa çağıran ve orada hayatını kaybedenlerin en büyük sorumlusu olan Selahattin Demirtaş'ın 'siyasi tutsak' olduğunu iddia etmesi, CHP ile HDP/PKK'nın ittifakı nasıl içselleştirdiğini de gözler önüne serdi.

"Apo'nun heykelini dikeceğiz" diyen Demirtaş'ın "terör örgütü yöneticiliği", "terör örgütü propagandası yapmak", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik", "halkı kanunlara uymamaya tahrik", "suç işlemeye tahrik", "suçu ve suçluyu övme" suçlarından yargılanması devam ediyor.

AK Parti'den Siirt'te seçim sonuçlarına itiraz
SEÇİM
AK Parti'den Siirt'te seçim sonuçlarına itiraz

İbrahim Kalın'dan seçim açıklaması
SEÇİM
İbrahim Kalın'dan seçim açıklaması

YSK Başkanı'ndan yeni seçim açıklaması
SEÇİM
YSK Başkanı'ndan yeni seçim açıklaması
Abone Ol Google News
Hazımsızlık başladı: Karar uluslararası öfkeye neden olabilir!
Gündem

Hazımsızlık başladı: Karar uluslararası öfkeye neden olabilir!

Danıştay 10. Dairesi beklenen Ayasofya kararını verdi. Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair karar iptal edilirken yabancı medya kuruluşları bu gelişmeyi son dakika olarak duyurdu. Bazı medya kuruluşlarında ise Danıştay'ın kararı hazımsız ifadelerle yer aldı. New York Times gazetesi haberi "Danıştay Ayasofya'nın cami olarak kullanılmasının yolunu açtı. Karar Ayasofya'nın 80 yıllık statüsünün iptal edilmesinin ve yapının ibadet yeri haline getirilmesinin önünü açtı. Bu karar muhtemelen uluslararası öfkeye sebep olacak" spotuyla duyurdu. BBC ise kararı "Tartışmalı karar" olarak duyurdu.
TBMM Başkanı Şentop: Ayasofya'nın ibadete açılması tarihi bir olay
Gündem

TBMM Başkanı Şentop: Ayasofya'nın ibadete açılması tarihi bir olay

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasına ilişkin Danıştay’ın kararıyla ilgi, "Ayasofya'nın ibadete açılması tarihi bir olay" dedi. Şentop, Ayasofya Camisi'nin ibadete açılmasına ilişkin, "Bu kararla, uzun zamandır milletimizin içinde, kalbinde, gönlündeki bir hasret sona ermiştir" dedi. Şentop, en kısa zamanda Ayasofya’da namaz kılacağını belirtti.
Necip Fazıl'ın Ayasofya sözleri gerçek oldu: Sonunda açıldı
Hayat

Necip Fazıl'ın Ayasofya sözleri gerçek oldu: Sonunda açıldı

Yıllar önce "Bugün mü yarın mı bilemem fakat Ayasofya açılacak" diyen Necip Fazıl'ın bu sözleri sosyal medyada bir hayli ilgi odağı oldu. Fazıl'ın sözlerinin bugün Danıştay kararıyla gerçek olması ile vatandaş tarafından büyük coşku ile karşılandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.