Gündem Dev firmalarıgeride bıraktı

Dev firmaları geride bıraktı

Yozgat’ta uygulama oteli de işleten Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2017 yılında 4 milyon 463 bin lira ciro yaparak Türkiye’deki ‘En Yüksek Döner Sermaye Gelir’ sıralamasında 5. sırada yer aldı. Okul geçtiğimiz yıl devlete 800 bin lira da vergi ödedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Okul, Türkiye’de En Yüksek Döner Sermaye Geliri gerçekleştiren 50 okul arasında 5. sırada yer aldı.
Okul, Türkiye’de En Yüksek Döner Sermaye Geliri gerçekleştiren 50 okul arasında 5. sırada yer aldı.

Milli Eğitim Bakanlığınca, 2017 yılında en fazla üretim yapan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ve Mesleki Eğitim Merkezleri yayımlandı. Yozgat’ta turizm sektöründe öğrenci yetiştiren Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 4 milyon 463 bin 818 lira ciro yaparak Türkiye’de En Yüksek Döner Sermaye Geliri gerçekleştiren 50 okul arasında 5. sırada yer aldı. Okulun elde ettiği cironun 800 bin lirası devlete vergi olarak ödenirken yüzde birlik kısmı ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına veriliyor. Uygulama oteli olarak işletilen okullarında 150 öğrenci hem mesleklerini öğreniyor hem de eğitimlerini başarıyla sürdürüyorlar. Aldıkları uygulamalı otelcilik eğitimi ile öğrenciler okullarını bitirir bitirmez kalifiye eleman olarak iş hayatına başlıyorlar.

Yusuf Yazıcı

‘OKULUMUZU SEVİYORUM’

Okuldaki uygulamaların kendilerine çok faydalı olduğunu belirten 11. sınıf öğrencisi Mine Yıldız, “Okulumuzu seviyorum. Hem kendimiz için hem de okulumuz için gelir sağlıyoruz. Okul bittikten sonra iş bulma olanağımız yüksek. Turizm bölümünde okuduğumuz için okulumu bitince turizm hayatında devam etmeyi düşünüyorum” dedi.

ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK

Ahmet Bahçeci isimli öğrenci ise “Okuldan gayet memnunuz. Hem kendimize hem de okula gelir sağlıyoruz. Turizmde okumak bir ayrıcalıktır. Antalya’ya gidip staj yapıyoruz. Servis sınıfındayım. Servisin nasıl yapıldığını öğreniyorum. Okulda ana derslerin de olması daha bir önem taşıyor. Hem turizmi öğreniyoruz hem de üniversite için hazırlık yapıyoruz” şeklinde konuştu.

REKLAM

BEŞ YILDIZLI OTELLERDE STAJ

Büro yönetimi bölümü öğrencisi Abdurrahman Osman da “Oda temizliği, düzenlemesi ve misafir karşılamasıyla ilgileniyoruz. 5 yıldızlı otellerde staj yapıyoruz. Yabancı dil de öğreniyoruz. Uygulamalı otelde çalışarak hem biz kazanıyoruz hem de okulumuz gelir elde ediyor” dedi.

MİLLİ EĞİTİM’DEN KUTLAMA

Öğretmen ve öğrencilere elde ettikleri başarıdan dolayı teşekkür eden İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı ise okulun tüm donatıları ve hizmet alanlarıyla eş değer program uygulayan diğer okular arasında çok güzide bir yere sahip olduğunu dile getirdi. Başarının elde edilmesinde tüm öğrenci ve öğretmenlerin emek ve gayretinin gurur verici düzeyde olduğunu belirten Yazıcı, “Bütün çalışmalarından dolayı ben onlara teşekkür ediyorum. Türkiye genelinde 812 tane döner sermayeli okulumuz var. Aynı müfredatı uygulayan ise 50 tane okulumuz var. Burada daha çok otelcilik ve turizm sektörüne yönelik bir müfredat programı uygulanıyor. 2017 yılı okulumuzun cirosu 4 milyon 463 bin lira olarak gerçekleşmiş. Bunun 800 bin lirası da devlete doğrudan vergi olarak ödenmiş. Bu da toplam cironun yüzde 15’ine tekabül etmektedir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.