Gündem Muğlanın Datça ilçesi açıklarında deprem

Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında deprem

Gelen son dakika haberine göre; Muğla'ya bağlı Datça ilçesinin açıklarında 4,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Muğlada deprem son dakika! Muğlada deprem mi oldu? Datça deprem büyüklüğü! AFAD son depremler listesi
Arşiv

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre; yerel saat ile 19.05'te Muğla'nın Datça ilçesinde 4,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Sarsıntının yerin 12,6 kilometre derininde meydana geldiği ve çevre illerden de hissedildiği açıklandı.

Uzman isim uyardı: Türkiye'de deprem sonrası üç metrenin üzerinde tsunami olabilir
FOTOĞRAF 10
Title
Dünya, tsunaminin yıkıcı etkisiyle, 2004te yüz binlerce insanın hayatını kaybettiği Endonezyanın Sumatra Adası açıkları ve 2011deki Japonya Tohokudaki depremlerin ardından tanıştı.
Title
Tsunamiler daha çok okyanuslar gibi açık denizlerde etkili gözükse de geçtiğimiz yıl İzmir Seferihisar açıklarında meydana gelen deprem sonrası sahilde yaşanan ani su yükselmesi, bunun Türkiyede de belirli bir ölçeğe kadar tehlikeli olabildiğini gösterdi.
Title
Boğaziçi Üniversitesi Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Kalafat, Türkiyedeki tsunami riski üzerine değerlendirmelerde bulundu.
Title
Kalafat, üç tarafı denizlerle çevrili Türkiyedeki tsunami açısından riskli bölgelerle ilgili şunları aktardı:Ağırlıklı olarak Ege ve Akdeniz bizim için daha riskli. Güney batı sahillerimizde, Girit, Muğla, Gökova, Fethiye, Antalya civarında 3 metrenin üzerinde tsunami olma olasılığı var. Akdenizde Girit yayı diye tabir ettiğimiz alan aslında Afrika plakasının Ege-Anadolu plakasının altına daldığı bir levha sınırı. Büyük depremler de levha sınırlarında oluyor. Tarihsel kayıtlara da baktığımızda Girit ve 12 Adalar civarında önemli tsunamiler olmuş. Marmarada ise ağırlıklı olarak beklediğimiz tsunami, örneğin 7 şiddetinde büyük bir deprem sonrası olabilir. Marmarada 2 metre civarında bir su yükselmesi bekleniyor. 2 metrelik su seviyesinin yükselmesi bile belirli bölgelerde problem ve hasar yaratabilir.
Title
Kalafat, sahile yakın bölgelerde özellikle Akdeniz bölgesi için tsunamiye yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini vurgulayarak, Marmara Denizinin içinde de bin metrenin üzerinde, çeperleri kalın, genç alüvyonlarla ve sedimanlarla çevrili üç derin çukur olduğunu anlattı.
Title
Büyük bir deprem sonrasında etkilenen sediman tabakalarının hareketine bağlı olarak tsunami olasılığının görüldüğünü belirten Kalafat, Marmarada beklenilen tsunamilerin heyelan kaynaklı olduğunu vurguladı.
Title
Doç. Dr. Doğan Kalafat, deprem olmasa bile tsunamiyle ilgili erken uyarı verebilecek kapasitelerinin bulunduğunu ifade ederek, deprem sonrası ikinci bir tehlikeyi bertaraf etme adına bunun önemli olduğunu kaydetti.Kalafat, Yaklaşık 4 ila 7 dakika arasında tsunamiyle ilgili erken uyarıyı verebiliyoruz. Bu süre de önemli. Çünkü toplum bu bilgiyi aldıktan sonra tsunami tahliye noktalarından güvenli bölgelere ulaşabilir. Türkiye çapında su seviyesi istasyonlarını daha sık konumlandırarak, buradan gelecek hem deprem hem de su seviyesi bilgisiyle tsunaminin boyutu, gelişmesi ve erken uyarı verme kapasitemiz var. ifadelerini kullandı.
Title
Özellikle Ege Denizi ve Akdenizde yaşanacak depremler sonucu oluşabilecek tsunamilere karşı tedbirli olunması gerektiğini belirten Kalafat, Türkiyedeki tsunaminin açık denizlerde olduğu gibi büyük felaketlere yol açmayacağını anlattı.
Title
Türkiyede 25 su seviyesi istasyonu bulunuyor. İstasyonlar ağırlıklı olarak Marmarada ve tüm Türkiye sahilleri boyunca yer alıyor.
Title
Bu istasyonların sayısının artmasının önemli olduğunu anlatan Kalafat, Ülkemiz doğal afetler açısından riskli bir bölgede. Dolayısıyla depremler ve sonrasında oluşacak tsunamilerle ilgili toplumumuzun bilinçli olması gerekiyor. Aynı zamanda depreme dayanıklı binalarda oturmanın yanı sıra deniz sahiline sıfır, dere yataklarına hiçbir şekilde ev yapmamamız gerekir. Buralar depremde ve deprem sonrası oluşabilecek tsunamilerde hasar görecektir. şeklinde konuştu.
Uzman isim uyardı: Türkiye'de deprem sonrası üç metrenin üzerinde tsunami olabilir
Ülkemiz coğrafyası deprem fay hatlarının etkili olduğu bir bölgede bulunuyor. Deprem bölgelerinde dönem dönem yıkıcı sarsıntılar yaşanıyor. Türkiye'de yaşanacak güçlü bir depremin ardından tsunaminin yaratacağı etki, uzmanlar tarafından araştırma konusu oldu. Uzmanlara göre Muğla-Antalya bölgesinde yaşanabilecek büyük bir deprem sonrası 3 metrenin üzerinde tsunami gerçekleşebilir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.