Ekonomi Boğazda imar barışı yok

Boğaz’da imar barışı yok

Meclis’e sevk edilen imar barışı tasarısı Plan ve Bütçe Komisyonunda değiştirildi. Boğaziçi ve Tarihi Yarımada, imar barışı kapsamından çıkartıldı. Komisyonda gündüz konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Boğaz’ın ön bölümünde yer alanlar muaf olsun. Çünkü ikinci bir Boğaz yok” ifadelerini kullanmıştı.

Abone Ol Google News
Cahit Saraçoğlu Yeni Şafak
Boğaz’da imar barışı yok
İmar affı boğaz bölgesini kapsamayacak.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu, dün görüşmeye başladığı ve imar barışını da içeren kanun tasarısını değiştirerek kabul etti. Buna göre; “imar barışı” düzenlemesi, İstanbul Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi ile Tarihi Yarımada içindeki bazı alanlarda uygulanmayacak. Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanun Tasarısı’ının gündüz yapılan görüşmelerinde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar affından Boğaz’ın muaf olmasından yana olduğunu söylemişti. Konuyu komisyonun takdirine bıraktığını dile getiren Özhaseki, “Boğaz’ın ön bölümünde yer alanlar muaf olsun. Çünkü ikinci bir Boğaz yok. O Boğaz’ın ön görümünde ne görülüyorsa o yapılsın ki oraya bu af maddesi gelmesin” talebinde bulundu.

Mehmet Özhaseki
Mehmet Özhaseki

ELEKTRONİK YAPI DENETİM

Düzenlemede yer alan yapı denetim firmalarına ilişkin değerlendirmesinde de yapı denetim işi kanunlaştığında doğru bir karar olduğunu dile getiren Özhaseki, “Uygulamada arsa müteahhide verildiğinde ev yapılırken, yapı denetim firması müteahhidi denetleyecekti. Fakat pratikte ise, arsa sahibi müteahhide yapı denetim masrafları da sana ait diyor. Müteahhit de gidiyor bir yapı denetim firmasıyla anlaşıyor. Sonra oradaki insanın insafına bırakıyoruz. Müteahhidin parayla tuttuğu yapı denetim firması müteahhidi nasıl denetlerse. Şimdi düzenlemede, artık yapı ruhsatı başvurusu yapıldığında elektronik olarak yetkili yapı denetim kuruluşu rastgele müteahhidin karşısına çıkacak. Fiks bir yapı denetim ücreti olacak. Ortak hesaba yatırılacak ve oradan yapı denetim işini yapan firmaya ödenecek” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.