Ekonomi Haller YİD ile yönetilecek

Yap-İşlet-Devret modeli nedir?

Haller YİD ile yönetilecek

Hal Yasası ile fırsatçılık ve fahiş fiyat artışının önüne geçmeyi hedefleyen hükümet bu konuda çalışmalarını hızlandırdı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, hallerin Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapılacağını ve özel şirketler tarafından yönetileceğini bildirdi.

Cahit Saraçoğlu Yeni Şafak
Hallere Yap-İşlet-Devret modeli geliyor.
Hallere Yap-İşlet-Devret modeli geliyor.

Türkiye’nin uzun yıllardır gıdaların zayi olmasından, enflasyon üzerinde oluşturduğu ortalama yüzde 25 oranındaki baskısına kadar etkisi olan hallerdeki soruna neşter vurulacak adımda sona yaklaşıldı.

Gazetecilerle bakanlıkta bir araya gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, önümüzdeki aylarda TBMM’ye sunulacak kanun teklifi ile yeni hal düzenlemesini hayata geçireceklerini anlattı. Hallerin yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapılacağını ve özel şirketler tarafından yönetileceğini kaydeden Pekcan, pilot uygulama projesi için İstanbul ve Ankara’nın, üretici ayağında Akdeniz Bölgesi’nin seçildiğini söyledi.

ÖZEL ŞİRKET İŞLETECEK

Haller için yap-işlet-devret modelinin uygulamasını istediklerini kaydeden Pekcan, “Özel bir şirket tarafından yönetilmesini istiyoruz. Düzenli, tertipli, gurur duyacağımız bir yer olmasını istiyoruz. Yer tespitleri sürüyor. Pilot proje üzerinde İstanbul ve Ankara seçildi. Üretici ayağında ise Akdeniz bölgesi seçildi” dedi. ABD’nin demir-çelik hakkında Türkiye’ye uyguladığı ambargonun sonuçları sorulan Pekcan, “Türkiye’den ABD’ye yapılan demir-çelik ihracatı 2017 yılında 1,1 milyar dolardı. Bu sene 8 ayda 700 milyon dolara düştü. Tabii ki belli bir oranda etkisi oldu” dedi.

FİYATA YANSIMASI BEKLENİYOR

Hal Yasası’na ilişkinde soruları da yanıtlayan Pekcan, “Yaş meyve sebzede yüzde 25-30 zayiat var. Biz üreticiyi, tüketiciyi, sistemi kayıt altına almaya, zayiatı azaltmaya çalışıyoruz. Hem sağlıklı ürün, gıda güvenliği, enflasyonla mücadeleye hizmet veren bir paket. Taslağın içini paydaşlarıyla beraber dolduracağız. Üretici bölgesi hal sahası ve tüketici bölgesi toptan hal sahası olacak. Soğuk zincirle, ambalajla ilgili çalışmamızı tamamladık” ifadelerini kullandı.

REKLAM

Altyapı çalışmalarını hazırladıklarını söyleyen Pekcan, şöyle devam etti: “Burada sadece sebze meyve değil, et-süt ürünleri, kanatlı hayvan, çiçek ve diğer gıda ürünlerinin yer almasını hedefliyoruz. Hal rüsumunu kaldırıyoruz. Yüzde 25 zayiatın engellenmesi fiyata yansıyacaktır. Üretici birliklerine destek vereceğiz. Tüketici toptancı halinde kiralar herkese 100 liraysa üretici birliklerine 25 lira olacak. Yüzde 75 indirim sağlayacağız oraya çekmek için. Herkesin memnun olacağı bir sistem olacak. Biz yüzde 25 zayiatın olmadığı, ilave desteklerle enflasyona yüzde 10 olumlu yansımasının olacağını bekliyoruz. Bir an önce yasayı Meclis’e getirmek istiyoruz.”

Teknoloji ihtisas bölgeleri odakta

2018 sonunda ithalat hedefinin 236 milyar doların altında kalacağı beklentilerinin bulunduğunu kaydeden Pekcan, “İhracatı artırmak için hedef ülkeler seçtik. Stratejimizi belirledik. Yol haritalarını oluşturduk. Bulunmadığımız pazarlara ve ürünlere odaklanmayı planlıyoruz. Dünya yeni dönemde ihtisas serbest bölgelerine doğru yöneldi. Biz de teknoloji ihtisas serbest bölgeleri kuracağız. Genç girişimcilere ve teknoloji odaklı projelere ağırlıklı destek vereceğiz. Üniversitelerle ortak bir çalışma planlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

6 BİN 399 ÜRÜNDE FAHİŞ FİYAT

Fahiş fiyat artışlarına dönük denetimlere değinen Pekcan, “ALO 175 hattına 48 bin civarında şikayet geldi. 5 bin 743 firmanın 81 bin 666 ürününü denetledik. 366 firmanın 6 bin 399 ürününde haksız fiyat artışı yaptıkları tespit edildi. Şimdi bu firmaları da taciz etmeden önce üreticiye dönüp onlardan savunma isteyeceğiz. Savunma Kurulu bunu inceliyor. Sonra ceza vereceğiz. İthal girdisi olmamasına rağmen fiyat artış yapan firmalar çoğunlukta. İncelemelerimizi ağırlıklı onlarda yoğunlaştırdık” dedi.

REKLAM

İhracatın kimyasını değiştirelim
EKONOMİ
İhracatın kimyasını değiştirelim

Enflasyon artışını
yüzde 4’e sabitledi
EKONOMİ
Enflasyon artışını yüzde 4’e sabitledi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.